וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרפתקה אירוטית בחלל

5.12.2000 / 15:04

ישראל שיגרה היום את הלווין ארוס 1 - לווין צילום אזרחי ראשון מתוך שמונה שיגורים מתוכננים; השיגור התבצע בשתיים וחצי בצהריים ממשגר לווינים רוסי בסיביר; משקלו 250 ק"ג, והוא נחשב ללווין האזרחי הקל בעולם; ההערכה: הרווחים מן הצילומים יגיעו לכשני מיליארד דולר


מאת גלי סימן-טוב

ישראל שיגרה היום בצהריים את לווין הצילום הישראלי הראשון שישמש למטרות אזרחיות. הלווין שוגר מאתר הטילים בעיר סבובודני שבסיביר. הלווין, ארוס 1A, הוא הראשון בסדרה של שמונה לוויני צילום ישראלים למטרות אזרחיות, שישוגרו עד שנת 2004. השיגור מהווה הישג טכנולוגי ישראלי, בין השאר בתחום הסבת טכנולוגיות צבאיות למטרות אזרחיות.

בישראל הוחלט לבצע את השיגור באמצעות משגר הלווינים הרוסי "סטארט 1", בשל ניסיונם הרב של הרוסים בשיגור לווינים, וכן בשל העלות הנמוכה ביחס לשיגור ממדינות מערביות. שיגור הלווין, בשעה תשע וחצי בלילה על פי שעון סיביר, הועבר לחדר תקשורת שהוקם במלון שרתון בתל אביב. הלווין אמור היה להיפרד מהמשגר כ-15 דקות לאחר השיגור, ולהיכנס למסלול סביב כדור הארץ. תמונות ראשונות ממנו יגיעו רק לאחר מספר שבועות.

הלווין נבנה במפעל של התעשיה האווירית. משקלו כ-250 ק"ג, כמחצית ממשקל הלווינים האזרחיים הנמצאים כיום בחלל, דבר ההופך אותו ללווין האזרחי הקל ביותר בעולם. הלווין נבנה בטכנולוגיה הדומה לזו של לווין הריגול אופק, הוא ירחף מעל כדור הארץ בגובה של 480 ק"מ, ישלים כל הקפה סביב כדור הארץ ב-90 דקות, ואורך חייו המשוער הוא כארבע שנים. הלווין ישדר תמונות באיכויות גבוהות מאילו המקובלות כיום.

לצורך שיגור לוויני צילום אזרחיים, הוקמה חברת אימאג'סאט אינטרנשיונל, שנמצאת בבעלות התעשיה האווירית. ב"הארץ" נכתב הבוקר, כי על פי הערכת החברה הרווחים מצילומי כדור הארץ מן החלל יגיעו בעתיד לכשני מיליארד דולר.

אבי הר-אבן, ראש סוכנות החלל הישראלית, היה היום שבע רצון משיגורו של ארוס 1, לאחר ניסיון כושל בחודש שעבר של לווין דומה ששוגר אף הוא במשגר רוסי: "יש פחד מסוים לאחר הכישלון הקודם, אבל השיגור הצליח ואני שבע רצון מכך. כרגע הלווין נמצא בחלל ועובר בדיקות שיארכו 4-5 ימים רק לאחר שיסתיימו הבדיקות בהצלחה יוכל הלווין להתחיל לצלם".
בדיקות מערכת הלווין נערכות לאחר שהלויין נכנס לחלל לאחר שעבר זעזועים שנגרמו משינויי האטמוספרה. "זו טראומה קשה עבור הלווין ולכן הבדיקות חשובות כל-כך. הבקרה שולחת ללווין הוראות ובודקים את תגובתו, אנחנו מקווים שהכל יהיה בסדר ותוך כמה ימים יהיה אפשר להתחיל במשימה לשמה שוגר ארוס 1 לחלל".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully