וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוק זכויות התלמיד: אסור למנוע מתלמידים חלשים לגשת לבגרות

5.12.2000 / 10:16

החוק, שאושר אתמול בכנסת, קובע שורת הטבות לתלמידים וחובות למערכת החינוך; תלמיד יסולק רק בהחלטת ועדה בה ישב גם נציג תלמידים; תיאסר אפליה על רקע כלכלי או פוליטי; בכל בית ספר תוקם מועצת תלמידים; יוזם החוק, ח"כ סילבן שלום: זו מהפכה חברתית


הכנסת העניקה אתמול זכויות חוקיות לתלמידים, והטילה שורת חובות והגבלות על הנהלות בתי הספר. "חוק זכויות התלמיד", שאושר אתמול, קובע כי מעתה לא יוכל מנהל לסלק תלמיד מבית הספר על דעת עצמו בלבד, והדבר יתבצע רק בהחלטה של ועדה בה ישב גם נציג התלמידים.

החוק גם אוסר להרחיק תלמידים או למנוע מהם פעילויות בית ספריות, בשל התנהגות של הוריהם, למשל אי עמידה בתשלומים שונים. כמו כן אסורה אפליה מטעמים דתיים, חברתיים או השקפות פוליטיות של התלמיד או הוריו.

יו"ר מועצת התלמידים הארצית, דפנה ליאל, אמרה הבוקר לגלי צה"ל כי "אם עד עכשיו תלמיד שהורחק מבית הספר נאלץ להשלים עם גזר הדין של המנהל, מעתה ההחלטה לא נתונה בלעדית בידיו".

החוק החדש מחייב כל בית ספר להקים מועצת תלמידים ואוסר על הכאת תלמידים. כמו כן אוסר החוק על בתי ספר למנוע מתלמיד בעל ציוני מגן נמוכים לגשת לבחינת בגרות רק בגלל חשש ההנהלה כי ממוצע הציונים בבית הספר ירד, תופעה נפוצה בבתי ספר הישגיים.

יוזם החוק, ח"כ סילבן שלום, אמר כי "מהיום כל ילד זכאי, רשאי וחייבים לאפשר לו לגשת לבחינת הבגרות. הדבר יביא לכך שהשכבות החלשות יוכלו לסיים לימודים ולגשת לבגרות. מדובר במהפכה של ממש לתלמידים שהופכת את היום הזה ליום חג".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully