וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טורקיה: הפלסטינים והישראלים הסכימו לערוץ שיחות חשאי

5.12.2000 / 8:46

עיתון לבנוני מדווח כי ברק הציע תנאים משופרים לפלסטינים, בהם חידוש השיחות ללא דרישה מוקדמת להפסקת האינתיפאדה; הפלסטינים סבורים כי עתה ניתן להשיג ויתורים מפליגים, לאור מצוקתו הקשה של ברק וסיכוייו הנמוכים לזכות בבחירות; אבו מאזן: "אין תחליף להסכם אוסלו"

מאת שי שריג

הפלסטינים הסכימו לפתוח ערוץ שיחות חשאי עם ישראל, ככל הנראה בטורקיה. בכירים פלסטינים הודיעו להנהגה הטורקית על הסכמת הרשות להצעות שגיבשה טורקיה לאחרונה, כבסיס לחידוש המו"מ בין שני הצדדים לקראת חתימה על הסכם קבע. כך מגלים הבוקר מקורות יודעי דבר בטורקיה וברשות הפלסטינית לעיתון המתפרסם בביירות.

לפני שבועיים דיווחה העיתונות הטורקית על רעיונות חדשים, שאותם הציג שר החוץ הטורקי בביקורו האחרון בישראל, במטרה להשיב את ישראל והפלסטינים אל שולחן המו"מ. מקורות בכירים מגלים ליומון הלבנוני "אלמוסתקבל", כי הפלסטינים הסכימו לחידוש המו"מ עם ממשלת ישראל, בין היתר בשל הערכת הרשות כי העיתוי הנוכחי מתאים להשגת ויתורים מפליגים מישראל, על רקע
הצורך הבוער של ראש הממשלה, אהוד ברק, להשיג הסכם עמם כדי להגביר את סיכויו בבחירות.

גורמים בכירים בטורקיה מאשרים כי הצד הפלסטיני והצד הישראלי הודיעו על התייחסותם הרצינית והסכמתם העקרונית לפתיחת ערוץ מגעים חשאיים באנקרה. לדברי אותם מקורות, בשיחות יועלו כל הנושאים השנויים במחלוקת בין שני הצדדים, ללא כל תנאים מוקדמים כגון הפסקת האינתיפאדה. מקורות פלסטינים חושפים כי ברק הגיש להנהגה הפלסטינית הצעה חדשה ומשופרת בהשוואה למתכונת שהציע בקמפ דיוויד. ההצעה הועברה באמצעות מתווכים בינלאומיים. עדיין לא ברור, הוסיפו המקורות, באיזה דרג יתנהלו השיחות.

עוד נודע, כי גורמים רשמיים בישראל דיווחו למשרד החוץ הטורקי כי סקרי דעת הקהל בישראל מצביעים על תמיכה של 60-65 אחוזי תמיכה בהסכם שלום עם הפלסטינים, לעומת 35 אחוזי תמיכה בלבד באהוד ברק. לכן, ברק סבור כי העיתוי הנוכחי מתאים לעשיית ויתורים נוספים לצד הפלסטיני.

בתוך כך, מדגיש מזכ"ל אש"ף, אבו מאזן, כי הסכם אוסלו לא מת, וכל אלה שמדברים על מות אוסלו אינם רוצים שהשלום יישען על בסיס כלשהו. "הסכם אוסלו מתבסס על החלטות האו"ם, ואין לו תחליף", מציין אבו מאזן בראיון לעיתון במפרץ הפרסי.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully