וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אין רוב בכנסת לשינוי שיטת הבחירות

5.12.2000 / 7:50

מספר התומכים בשינוי השיטה ירד ל-57 ח"כים; ש"ס, שינוי ועם אחד מאיימות שאם תבוטל הבחירה הישירה הן יתנגדו לפיזור הכנסת; נתניהו: שינוי שיטת הבחירות לא תעצור אותי; ההכרעה צפויה ליפול במרכזי המפלגות הגדולות העשויות להטיל משמעת סיעתית

ככל שהבחירות הופכות ממשיות יותר, יורד שיעור התמיכה של חברי הכנסת בשינוי שיטת הבחירות. סיעות ש"ס, שינוי ועם אחד, שתמכו בפיזור הכנסת, טוענות עתה כי אם תבוטל הבחירה הישירה לראשות הממשלה הן עשויות לשנות את דעתן ולהתנגד לפיזור הכנסת.

גורם נוסף שלוחץ מאחורי הקלעים, ולפניהם, הוא ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, שחזר אתמול לארץ. נתניהו קיים עוד מחו"ל מספר שיחות עם מקורביו כדי למנוע את שינוי השיטה. בשובו אתמול לארץ הוא הכריז: "אני שומע את הדברים, שומע על כל התרגילים והנסיונות, אבל אין לזה שום ערך, זה לא יעצור אותי". יחד עם זאת טוענים הבוקר מקורביו כי הוא אינו מתכוון לצאת למאבק פומבי נגד שינוי שיטת הבחירות בישראל.

"הארץ" מפרסם כי אתמול ירד מספרם של חברי הכנסת שתומכים בביטול הבחירה הישירה ל-57 ח"כים. כיום מתנגדים לשינוי שיטת הבחירות 60 ח"כים ושלושה חברי כנסת מהליכוד עדיין אינם בטוחים באשר להצבעתם. ח"כ דני נווה, נעמי בלומנטל וגדעון עזרא, הידועים כאנשי נתניהו, אמרו כי אם תמיכתם בביטול הבחירה הישירה תפגע בהעברת החוק לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות בקריאות הבאות הם לא יתמכו בשינוי השיטה. "עדיף לדחות את שינוי השיטה ובלבד שיוקדמו הבחירות", אמרו הח"כים אתמול.

גם נושא גיוס בחורי הישיבות הופך לגורם משמעותי בקרב על שינוי שיטת הבחירות ועל הקדמתן. בסוף השבוע יפוג תוקף ההסדר המאפשר את דחיית הגיוס של בחורי הישיבות, ובממשלה לא ממהרים לנקוט צעדים להארכתו. ההערכה היא כי ברק מנסה ללחוץ על המפלגות החרדיות להסיר את תמיכתן בפיזור הכנסת, בתמורה להעברת חוק טל, הפוטר מגיוס את בני הישיבות.

ההכרעה עוברת למרכזי המפלגות

ככל הנראה ההכרעה הסופית תיפול במרכזי המפלגות הגדולות, ישראל אחת והליכוד, העשויות להטיל משמעת סיעתית על חבריהם. מזכ"ל העבודה, השר רענן כהן, אמר כי אכן תוטל משמעת סיעתית אם תתקיים הצבעה על שינוי שיטת הבחירות. לעומת זאת, בסיעת הליכוד החליטו אתמול כי הסיעה תתמוך בחוק להקדמת הבחירות ובחוק לשינוי שיטת הבחירות. יחד עם זאת העדיפות תינתן לקידום החוק להקדמת הבחירות.

ומה חדש בסאגת ממשלת החירום? אתמול הכחישו בליכוד כי מתקיימים מגעים בינם לבין מקורבי ראש הממשלה, אהוד ברק, להקמת ממשלת אחדות. עם זאת גלי צה"ל מדווחים הבוקר כי הח"כים אלי גולדשמיט ושירי וייצמן (ישראל אחת), המקורבים לברק, ממשיכים לקיים מגעים להקמת ממשלת אחדות. "אף אחד לא רוצה ללכת לבחירות וזה לא עניין של שינוי שיטת הבחירות, חזרת נתניהו או גיוס בחורי הישיבות", אמר וייצמן הבוקר. אולם בימים האחרונים גם ראש הממשלה היה ספקן בנוגע לאפשרות להקים ממשלה עם הליכוד. ברק אמר בשיחות עם מקורביו כי הוא אינו סבור שממשלה שכזו תקום.

הערכה: במפלגת העבודה לא יתקיימו פריימריס

מפלגת העבודה לא מתכוונת לקיים פריימריס פתוחים לבחירת רשימתה לכנסת לכל חבריה. ככל הנראה רשימת העבודה לכנסת תיקבע בוועידת המפלגה. ההחלטה הזאת נובעת משיקולים כלכליים, קוצר זמן והנחה כי קמפיין מקדים עלול לשחוק את הפעילים לפני הבחירות.

יש הטוענים כי השרים שנבחרו בפריימריס הקודמים בעשירייה הראשונה עלולים לא לשוב על הישגיהם ולכן מעדיפים כי הבחירה תיפול בוועידת המפלגה הכוללת 4,000 חברים או במרכז המפלגה המונה 2,000 חברים. בחירה כזו פשוטה יותר מבחינתם כיוון שאינה מצריכה פניה לאלפי הבוחרים ורובה מתבססת על דילים. מועד הפריימריס במפלגה צפוי להיקבע רק אחרי קביעת מועד הבחירות.

הליכוד יקבע את רשימתו לכנסת במרכז המפלגה כמו בבחירות הקודמות. גם שם מועד בחירת הרשימה יקבע לאחר החלטה על מועד הבחירות.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully