וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המתנחלים מקיימים סיורים חמושים בכביש המנהרות

5.12.2000 / 7:50

התושבים עוברים תדרוך של קב"ט ועורך דין; לילה של תקריות ירי בשטחים; ישראלי נפצע מאש צה"ל לאחר שלא עצר במחסום; ברק ערך התייעצות לקראת בואה של הוועדה האמריקאית לבדיקת המהומות; חשש שהיא תאסוף ראיות נגד חיילים

תושבי גוש עציון החלו לקיים סיורים חמושים בכביש המנהרות מדי לילה, כך מפרסם הבוקר "קול ישראל". בכביש המנהרות ישנם, מאז פרוץ המהומות, אירועי ירי כמעט מדי יום ביומו. לדברי המתיישבים האנשים המשתתפים בסיורים עוברים תדרוך של קצין הביטחון בישובים ושל עורך דין המיידעים אותם בנהלי פתיחה באש. לדברי המתיישבים הם פועלים במסגרת החוק.

בשעות הבוקר היו מספר תקריות. יריות נורו לעבר מכונית ישראלית באזור אוצרין, מזרחית לצומת תפוח. לא היו נפגעים. מוקדם יותר נורתה אש לעבר עמדת משמר הגבול מדרום לרמאללה, גם שם לא נפגע איש. השוטרים השיבו אש לעבר מקורות הירי. הבוקר התגלה מטען צד בסמוך להתנחלות כדים שבצפון השומרון. כוחות הביטחון פוצצו את המטען ללא נפגעים.

בשכונת גילה בירושלים נורו אמש יריות לעבר רחובות השיש והאנפה. לא היו נפגעים אולם אחת הדירות נפגעה כתוצאה מהירי. צה"ל השיב באש מקלעים לעבר מקורות הירי בבית ג'אלה. הפלסטינים דווחו כי מאש צה"ל נהרגו שני פלסטינים.

מספר ישראלים נפגעו אתמול בשלושה אירועים בשטחים. ליד שבי ציון נפצע קל אזרח ישראלי מאש חיילי צה"ל לאחר שלא עצר במחסום. אזרח נוסף נפצע קל בפיגוע ירי סמוך ליישוב פדואל במערב השומרון. הוא נפגע ברגלו מאש, שנפתחה לעבר מכוניתו, ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. נוסע, שישב לידו, לא נפגע. אזרח נוסף נפצע קל לאחר שרכב פלסטיני שעקף את רכבו בצומת בקעות שבבקעה ירה לעבר מכוניתו. לרכב נגרם נזק קל. הוא קיבל טיפול רפואי במקום. תקירות ירי ללא נפגעים היו במהלך הלילה במקומות נוספים בשטחים.

הפלסטינים דורשים שהוועדה תחקור פעולות המתנחלים

ראש הממשלה אהוד ברק ערך אתמול התייעצות לקראת תחילת עבודתה של ועדת מיצ'ל, הוועדה האמריקאית לחקירת המהומות בשטחים. הוועדה תגיע לישראל בעוד כשבועיים וישראל מסתייגת מבקשת חבריה להביא עמם ועדה טכנית, ובה שלושה שוטרים בדימוס שיבדקו נושאי ירי וחבלה. החשש הוא שוועדה טכנית עלולה לאסוף ראיות נגד חיילים ושוטרים ישראלים.

ישראל מבקשת להגדיר מראש את סמכויות הוועדה, כדי להימנע מהפתעות. הפלסטינים מבקשים שהוועדה תחקור גם את התנהגות המתנחלים ואירועי ירי ספציפיים. לדבריהם, מקור הסמכות של הוועדה צריך להיות מועצת הביטחון ואמנת זכויות האדם הבינלאומית.

נהרג פעיל חמאס שהיה אחראי למותו של סא"ל מינץ

שרידי גופתו של עוואד סילמי בן 28, מבכירי הזרוע הצבאית של החמאס ברצועת עזה, נמצאו היום סמוך למעבר קרני. הוא נהרג מפיצוץ מטען חבלה גדול ליד כביש קרני-נצרים ברצועה. ככל הנראה, הוא נפגע בעת הכנת המטען או כשניסה להטמינו במטרה לפגוע בשיירה ישראלית.

סילמי היה פעיל מרכזי בזרוע הצבאית עז-א-דין-אל-קסם והיה מקורב לבכירים בחמאס כמו מוחמד דף, שנעצר בידי הרשות לפני מספר חודשים. סילמי הורכז בישראל כמבוקש בשל חלקו בהריגת קצין צה"ל, סגן אלוף מאיר מינץ, ברצועה ב-93' ובמעורבותו בפיגועים נוספים.

סילמי שוחרר מבית הכלא של הרשות הפלסטינית בגל השיחרורים בחודש האחרון. שירותי הביטחון הפלסטינים בודקים האם סילמי חוסל בידי יריבים או נהרג במהלך 'תאונת עבודה'.

בעקבות מציאת גופתו הודיע ארגון החמאס, כי סילמי היה בדרכו לבצע פיגוע. "דמו של הקדוש לא יתפזר ברוח וההתנגדות לא תפסק לעולם", נכתב בהודעה מטעם הארגון.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully