וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקץ למלחמה: אתיופיה ואריתריאה יחתמו על הסכם שלום

4.12.2000 / 21:39

במסגרת ההסכם, שייחתם ב-12 לדצמבר באלג'יריה, ייקבע הסימון הסופי של הגבול בין שתי המדינות ותוכרז הפסקת אש תמידית ביניהן; המתיחות באזור החלה במאי 1998 כשאריתריאה פלשה לתחומה של אתיופיה; ארה"ב והארגון לאחדות אפריקה תיווכו במאמצים הדיפלומטיים


אריתריאה ואתיופיה יחתמו על הסכם שלום בשבוע הבא ובכך ישימו קץ לשנתיים של מלחמת גבולות שגבתה את חייהם של עשרות אלפי בני אדם. הטקס יתקיים ב-12 בדצמבר באלג'יר, בירת אלג'יריה, בנוכחות שני ראשי המדינות.

קציני צבא מאריתריאה ומאתיופיה נפגשו בסוף השבוע בניירובי עם נציגים של כוח האו"ם, שחייליו פרוסים בגבול בין שתי המדינות. מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, אמור לבקר באדיס אבבה, בירת אתיופיה ובאסמרה, בירת אריתריאה ביום רביעי לביקור, שתוכנן מראש, כדי לבחון את תהליך השמירה על השלום. נציגי הצדדים חתמו כבר על הסכם להפסקת האש ביניהן בחודש יוני. בהסכם נקבע כי תחול באזור הפסקת אש מיידית וחיילי האו"ם יתפרסו על 25 ק"מ ברצועת החיץ.

הארגון לאחדות אפריקה (OAO) ונציג מטעם ארה"ב תיווכו במשך ארבעה חודשים במאמצים דיפלומטיים בשיחות השלום בין המדינות. במסגרת ההסכם ישוחררו אלפי שבויי מלחמה ואסירי ביטחון, שיחזרו לבתיהם.

המלחמה על הגבול בין המדינות פרצה במאי 1998, כשאריתריאה, שקיבלה עצמאות חמש שנים קודם לכן, פלשה לשטח, שאתיופיה טוענת כי הוא בתחומה. הגבול בין שתי המדינות נמתח על פני כ-100 ק"מ, ומיקומו, שלא צוין מעולם באופן רשמי, ייקבע בהסכם השלום.

עשרות אלפי אנשים, רובם חיילי צבאות שתי המדינות, נהרגו במהלך המלחמה, ולמעלה מ-1.2 מיליון בני אדם נושלו מאדמתם וגורשו.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully