וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קנסות במקום אזיקים: רפורמת אי-הפללת משתמשי קנאביס, המדריך השלם

31.3.2019 / 13:23

המשטרה תשנה הלילה בחצות את מדיניותה כלפי משתמשי הקנאביס, ותימנע ממעצר חשודים שנעצרו כשברשותם כמות לשימוש עצמי. מתי בכל זאת תיפתח חקירה פלילית והאם התקנות תקפות גם לגבי קטינים? הפרטים המלאים

צילום: דוברות המשטרה, עריכה: שניר דבוש

מדיניות האכיפה החדשה של המשטרה נגד שימוש בקנאביס תיכנס לתוקף הלילה (ראשון) בחצות כחלק מרפורמת אי-ההפללה. בעקבות החלטת הממשלה מחודש מרץ 2017, שאותה הוביל השר לביטחון פנים גלעד ארדן, גובש הסדר חדש בפקודת הסמים המסוכנים ובחוק סדר הדין הפלילי, שלפיו תאכוף המשטרה עבירה של החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית בדרך של הטלת קנס. במסגרת הרפורמה, מי שייתפס כשברשותו כמות סם לשימוש עצמי - לא ייעצר, אלא יקבל קנס. חשוד ייעצר רק במקרה שלישי שבו נתפס עם סם בכמות של שימוש עצמי.

עוד בוואלה! NEWS:
הלגליזציה תאושר בכנסת הבאה? המדריך המלא לנושא החם של הבחירות

האם פירוש הדבר שקנאביס יהפוך לחוקי בישראל?

לא. המדיניות החדשה מגדירה עד 15 גרם ככמות לשימוש עצמי. עם זאת, אין פירוש הדבר שעישון סמים קלים הוא חוקי, אך בדומה לעבירות כמו חציית כביש שלא במעבר חצייה או עבירה על חוק הרעש בשעות הלילה - לא יהיה מדובר בעבירה פלילית, אלא בכזו שהעונש עליה יהיה קנס כספי בלבד, לפחות בשלוש הפעמים הראשונות.

ג'וינטים של מריחואנה. ShutterStock
כמו לחצות את הכביש שלא במעבר חצייה. קנאביס לשימוש עצמי/ShutterStock

כיצד ינהגו הרשויות בצרכני קנאביס?

במסגרת המדיניות החדשה, המשטרה תתמקד באכיפה במרחב הציבורי - ולא בבתיהם של המשתמשים. על עבירה ראשונה יוטל קנס של עד כאלף שקלים, ללא רישום פלילי. על עבירה שנייה יוטל קנס כפול, ובעבירה השלישית תותנה סגירת התיק הפלילי בהסדר שלפיו המשתמש יתנדב בעמותה "אל-סם" ודומותיה.

האם בפעם הרביעית בהכרח יוגש כתב אישום?

לא. גם עבירה רביעית לא תחייב פתיחת תיק פלילי, אלא בהתאם לשיקול הדעת של המשטרה.

אינפו סמים. עיבוד תמונה
אינפו סמים/עיבוד תמונה

איזו כמות ניתן יהיה להחזיק לשימוש עצמי?

כבר היום מוגדרת כמות של עד 15 גרם ככזו שמיועדת לשימוש עצמי, ובכך לא יהיה שינוי. מעבר לכך, כמו היום, מדובר בכמות שמהווה חשד לסחר בסמים.

מי יטיל את הקנסות?

הקנסות יוטלו על ידי מנגנון להטלת קנסות וגבייתם שיוקם באמצעות המשטרה. כספי הגבייה יהיו מיועדים באופן בלעדי לטובת הסברה, חינוך וטיפול בתחום מניעת השימוש בסמים, וכן הקניית סמכות לעריכת בדיקות סמים מידית לנהגים על ידי משטרת ישראל.

גידולי קנאביס בישראל בעין עירון, דצמבר 2015. יותם רונן
בקרב קטינים, עמותות וטיפול - במקום רישום פלילי. גידולי קנאביס/יותם רונן

מה עם בני נוער מתחת לגיל 18?

לגבי קטינים, המסלול הוא אינו דרך קנסות. עבירה ראשונה תזכה לטיפול מותנה ללא רישום פלילי. כלומר, הקטין ילך לפגישות בעמותות וישלים מהלך טיפולי תמורת אי רישום פלילי. אם יסרב - הרישום יהיה פלילי. בעבירה שנייה - תיק יכול להיסגר בהסדר מותנה, שלרוב כולל קנס או סנקציה אחרת. עבירה שלישית כבר תתנהל בהליך פלילי רגיל.

כמה זמן תהיה תקפה מדיניות האכיפה החדשה?

השינוי יתבצע כהוראת שעה למשך שלוש שנים, ורק לאחר מכן תתבצע בדיקה מחודשת אם יש מקום לשנות באופן קבוע את פעולות האכיפה מול השימוש בקנאביס.

קנאביס. תצפית TPS
הרפורמה תיכנס לתוקף בחצות כהוראת שעה למשך שלוש שנים. קנאביס/תצפית TPS

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully