דוח מיוחד

הצרות המשפטיות של טראמפ לא נגמרו, אך האיום המרכזי על נשיאותו הוסר

לנשיא ארה"ב יש את כל הסיבות להיות שמח - החקירה של מולר לא סיפקה ראיות לקנוניה שקיוו הדמוקרטים למצוא ולהשתמש בה להדחתו. על אף שמתנהלות עוד חקירות נגד ארגונו ומשפחתו של טראמפ, הוא יכול להסתער על הבחירות בשנה הבאה

25/03/2019
צילום: רויטרס, עריכה: תומר לוי

יממה וקצת לא נשמע קולו או ציוצו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מאז הוגש הדוח של התובע המיוחד רוברט מולר לתובע הכללי וויליאם בר. הוא ביקש לוודא סופית שאכן אלה המסקנות, ואז הצהיר באותיות מודגשות כדרכו - זיכוי מלא ומוחלט. אמנם לא זה מה שנכתב בתקציר הדוח, שבו הודגש במפורש שאין די ראיות לקבוע את אשמת הנשיא ואת אנשי מסע הבחירות שלו בשיתוף פעולה עם רוסיה - אך גם אין די ראיות כדי לזכות אותם.

עם זאת, אלה דקויות, אבל לנוכח מסעות הבחירות בשנים האחרונות במערב, בארצות הברית, במשאל העם על הברקזיט בבריטניה וגם בישראל, אלה לא ימים של דקויות, ודאי לא בפוליטיקה. השורה התחתונה היא שהתובע המיוחד לא מצא ראיות נגד טראמפ או נגד חוגו הקרוב ביותר בנו דוני ג'וניור וחתנו ג'ארד קושנר.

לכך יש משמעויות רבות וחשובות. הסיכוי להדחת הנשיא בהליך החוקתי בקונגרס היה כמעט אפסי מלכתחילה - הדמוקרטים אמנם שולטים בבית הנבחרים, שם דרוש רוב רגיל, אך הרפובליקנים מחזיקים בסנאט, שבו יש צורך לתמיכת שני שליש מהחברים - ועתה האיום הזה הוסר.

יכול להיות מרוצה. טראמפ אחרי שובו לבית הלבן, אתמול(צילום: רויטרס)

מי שסבר קודם שטראמפ מושחת ואנשיו היו בקשר בעייתי עם רוסיה ימשיך לחשוב כך, ומי שסבר קודם שהכול מזימה של "הדיפ סטייט" ימשיך לחשוב כך, על אף הבעיה הלוגית שבתיאוריית הקונספירציה. טראמפ גם יצטרך בשלב מסוים להתייחס לנקודה חשובה בדוח, שמאששת את מסקנות סוכנויות הביון האמריקניות שרוסיה התערבה במסע הבחירות של 2016. טראמפ הכחיש זאת פעם אחר פעם, ועל אחת כמה וכמה סירב לקבל את העובדה שרוסיה התערבה לטובתו.

מולר, אדם זהיר, הטיל את האשמה על סוכנויות ביון רוסיות ואזרחים רוסים כי לא מצא אקדח מעשן המוביל ללשכה בקרמלין. מי שמאמין שרוסיה תתערב בבחירות בארצות הברית ונשיא רוסיה לא יודע מכך או מאשר מבצע בעל השלכות אדירות עד כדי כך הוא תמים ביותר. טראמפ ייצטרך להתייחס לכך כי לא רק הדמוקרטים שנואי נפשו או ארגוני המודיעין שלהם אינו מאמין סבורים כך, גם גדולי תומכיו מצדדים במסקנות אלו. הסנאטורים הרפובליקנים לינדזי גרהאם ומנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל מתייחסים במפורש לאיום הרוסי על הדמוקרטיה האמריקנית.

עכשיו מתחיל הקרב הבא על דוח מולר. הדמוקרטים רוצים לשחרר את הדוח המלא, טראמפ מצדו כמובן מבקש להשאיר בתודעת הציבור רק את השורה התחתונה - שלא נמצא קשר בין המסע לבחירות טראמפ לרוסיה. וזו השורה התחתונה, והיא הקובעת, על אף שיש דברים נוספים בדוח היכולים להזיק לטראמפ.

עוד בוואלה!

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי - כעת במבצע

מוגש מטעם שחל
חקר בזהירות. מולר בוושינגטון, אתמול(צילום: רויטרס)

הדוח מגיע לטראמפ בתזמון נהדר. לא בשל ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שגם הוא מקווה למסקנות דומות בחקירותיו, אלא כי אנו בתחילתו של מסע הבחירות לנשיאות 2020. הדמוקרטים בהמוניהם כבר הצהירו על ריצה או מתכננים ריצה לנשיאות, כשאחד הקלפים נגד הנשיא המכהן היה דוח מולר. הקלף הזה איננו. הדוח גם בעצם שולל סופית את האפשרות, שגם היא הייתה קלושה קודם לכן, שקורא תיגר רפובליקני יצליח למנוע מטראמפ לרוץ בבחירות.

זה לא הסוף לצרותיו המשפטיות של טראמפ. חקירת מולר העלתה דברים נוספים הקשורים למסע הבחירות שלו, כמו חשדות לשימוש לא חוקי בכספי קמפיין, שיבוש הליכי חקירה ונושאים נוספים. אלה נחקרים בידי התביעה של מדינת ניו יורק וימשיכו להיחקר. שם יש דברים המאיימים על ארגון טראמפ, על עסקיו, ואולי על העומדים בראשם, כולל בני משפחתו הקרובים, ואולי הוא עצמו. כמו שאמר "גרון עמוק" בפרשת ווטרגייט, יש ללכת בעקבות הכסף.

למרות זאת, זהו איום משנה. האיום המרכזי על נשיאות טראמפ הוסר, ויש לו את כל הסיבות לשמוח היום. וגם אם הדוח ישוחרר במלואו או סביר לא פחות יודלף במלואו זה כבר לא ישנה הרבה. לא תהיה העמדה לדין, לא יהיה הליך הדחה ושאר אנשיו הקרובים של הנשיא לא יועמדו לדין. יש לטראמפ את כל הסיבות לשחרר אנחת רווחה, לצייץ את השמחה לאיד למחשבתם של הדמוקרטים שקיוו לאקדח המעשן שיהפוך את תוצאות בחירות 2016.

תקציר הדוח שהוגש לראשי הקונגרס, אתמול(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully