ההודאות נפסלו: כתב אישום נגד שני חשודים בטרור יהודי בוטל

הפרקליטות הודיעה כי היא חוזרת בה מכתב האישום נגד ינון ראובני וצעיר נוסף שחשודים בהצתת כנסיית הדורמציון לפני כשלוש שנים, לאחר שהודאותיהם נפסלו בבית המשפט. הפרקליטות מסרה כי "לא נותרו ראיות מספיקות המבססות סיכוי סביר להרשעה"

  • תג מחיר
צילום: ניב אהרונסון, עריכה: שניר דבוש

נאשמים בפרשת טרור יהודי זוכו | כל הפרטים:

- הפרקליטות ביטלה את כתב האישום נגד ינון ראובני וצעיר נוסף שהואשמו בהצתת כנסיית דורמציון לפני 3 שנים
- השניים הואשמו בשורת עבירות טרור יהודי לאחר מסרו הודאה שנפסלה בבית המשפט
- ההודאה נפסלה בבית המשפט לאחר שלא נגבתה כדין
- עורך דינם: "הצדק ניצח, עינו צעירים על רקע פוליטי"

עוד בוואלה! NEWS

צפו: ירדן ויזל ומיטל ברונר בשופינג כחול-לבן בתל אביב

בשיתוף HONDA
לכתבה המלאה

פרקליטות מחוז מרכז הודיעה היום (שני) לבית המשפט המחוזי בלוד כי היא חוזרת מכתב האישום נגד ינון ראובני בן ה-23 ונאשם נוסף בן 21 בחברות בארגון טרור, עבירות הצתה, היזק בזדון ממניע גזעני ועבירות נוספות. השניים נאשמו בין היתר בהצתת כנסיית דורמציון לפני כשלוש שנים. בהודעתה הבהירה הפרקליטות כי לא נותרו בידיה ראיות מספיקות להרשעה, וזאת לאחר פסילת הודאות הנאשם בן ה-21.

ההודעה נמסרה לבית המשפט כיוון לא נותרו בידי הפרקליטות ראיות מספיקות המבססות סיכוי סביר להרשעה באשר לשני הנאשמים בתיק זה. המשפט בעניינם של עמירם בן אוליאל ונאשם נוסף בן 20, שהיה קטין בעת ביצוע המעשים, בגין מעורבותם ברצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא, כל נאשם על פי חלקו בכתב האישום, חברות בארגון טרור ועבירות נוספות ממשיך להתנהל בבית המשפט המחוזי בלוד.

הצעיר בן ה-21 שנאשם הצתת הכנסייה בזמן משפטו

צ' נעצר יחד עם שורת חשודים אחרי הפיגוע בדומא, שבו נרצחו שלושה מבני משפחת דוואבשה. הוא הודה בשורת פשעי שנאה נגד פלסטינים במסגרת תרגיל מדובבים חריג ובחקירות. בהודעה לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד ציינה הפרקליטות כי היא מבקשת לחזור בה מכתב האישום משום שבעקבות ההחלטה במשפט הזוטא לא נותרו לה "ראיות מספיקות המבססות סיכוי סביר להרשעה באשר לשני הנאשמים בתיק זה".

עו"ד איתמר בן גביר, שייצג את הצעיר שהודאותיו נפסלו אמר: "סוף האמת לנצח. במשך שלוש שנים אמרתי מעל כל פורום אפשרי שעינו צעירים יהודים על רקע פוליטי ונלחמתי על חפותם. היום הגיעה לסיום אחת הפרשות החמורות בהיסטוריה של המשפט הישראלי. שמח שהשופטת קיבלה עמדתי ושמח שהיום גם הפרקליטות מודה שאין ראיות. אני מקווה שתיק זה מסיים קריירה משפטית בת 6 שנים ואני הולך להילחם למען הצדק, האמת וזכויות האזרח של המתיישבים ופעילי הימין בכנסת".

כתובות נאצה שנכתבו על דלת הכנסייה

בתחילת השנה כתבה השופטת מיכל ברנט בעת פסילת ההודעות כי "העבירות חמורות ופגיעתן בציבור קשה, אך צריך לאזן בין ביטחון הציבור לשמירה על כבודו".

עוד הוסיפה כי הנאשם "היה נתון בחקירה ממושכת ואינטנסיבית, החל מיום מעצרו... התנהלותם של המדובבים הייתה בלתי הוגנת, בלשון המעטה - פוגענית, מאיימת. זו יצרה אצל הנאשם מצב שבו היה נתון ללחץ וחש חוסר אונים כפי שנפסק. לגילו הצעיר לא ניתן שום משקל, כמו גם לעובדה שכל העת היה מנוע מפגישה עם עורך דין".

הצעיר, שנעצר יחד עם שורת חשודים אחרי הפיגוע בדומא, שבו נרצחו שלושה מבני משפחת דוואבשה, הודה במעשים לאחר תרגיל מדובבים במסגרתו שימש מתקן בעכו ככלא מדומה ושוטרים התחזו לאסירים - כך נחשף ב"הארץ". בתחילת ינואר פורסמו בתוכנית "עובדה" הקלטות מהחקירות. בהקלטות נשמעים המדובבים המתחזים לאסירים לוחצים עליו, מאיימים עליו ומונעים ממנו אוכל ושינה. בעקבות זאת, הוא הודה בהצתות ובעבירות נוספות.

ראובני (צילום: ערן גילווארג)

תגובת השב"כ לחזרה מכתב האישום: במסגרת חקירתו בשב"כ ובמשטרת ישראל במהלך שנת 2015 הודה אחד הנאשמים במספר עבירות חמורות וקשות, תוך שהוא מוסר פרטים הקושרים אותו ואת חבריו להתארגנות ה"מרד" לביצוע העבירות, ומרחיב פרטים באשר למניע האידיאולוגי שמכוחו הם פעלו.

במסגרת ההליך המשפטי בעניינם של הנאשמים, קבע בימ"ש המחוזי במחוז מרכז, בחודש ינואר 2019, שלא לקבל כראיה את הודאותיו האמורות של הנאשם, וזאת על אף שלא הייתה מחלוקת כי חלק ניכר מההודאות הרלבנטיות התקבלו במסגרת חקירות בהן לא הופעל כל אמצעי פסול.

שב"כ מכבד את החלטת בית המשפט וימשיך לפעול בהתאם לחוק ולפסיקה במטרה לשמור על ביטחון המדינה ולסכל טרור באשר הוא טרור, ללא קשר לזהות מבצעיו. יודגש, כי שב"כ דוחה ניסיונות גורמים בעלי עניין שונים לעשות שימוש לא ראוי בהחלטת בית המשפט על מנת לנגח את שב"כ ולבצע דה-לגיטימציה לפעילות הארגון בכלל, ולפעילות היחידה לסיכול טרור וחתרנות בקרב יהודים וזרים בפרט.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully