וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התגלו שרידיו של "איש המילניום"

4.12.2000 / 16:07

מדענים גילו את השרידים הקדומים ביותר של האדם הראשון; היצור, המכונה "איש המילניום", מוערך כבן שש מיליון שנים; הילך זקוף וטיפס על עצים, וסיים את חייו כשנטרף על ידי חתול ענק

קבוצת מדענים צרפתיים וקנייתים גילתה שרידים מאובנים של אדם קדמון, שהם כנראה השרידים הקדומים ביותר שהתגלו, ומקדימים ביותר ממליון וחצי שנים את התגליות הקודמות.

חברי הקבוצה אמרו שהתגלית של "איש המילניום", כפי שהם מכנים אותו, יכולה לשנות את דרך החשיבה שהיתה נהוגה עד כה באשר לאבולוציה ומוצא האדם.

השרידים הראשונים נתגלו בסוף אוקטובר בקניה על ידי קבוצה מאוניברסיטת פריס וממוזיאוני קניה. מאז הצליחו המדענים למצוא חלקי גוף ששייכים לפחות לחמישה בני אדם, גברים ונשים. "לא רק שהממצא הזה קדום יותר מכל מה שידוע קודם, הוא גם בשלב מתקדם יותר של אבולוציה", אמר אחד מהמומחים, מרטין פיקפורד, במסיבת עיתונאים היום. "הוא לפחות בן שש מיליון שנים, מה שאומר שהוא מבוגר יותר מהשרידים שנמצאו באתיופיה, שהיו בני ארבע וחצי מליון שנים".

עצם ירך כמעט שלמה שהתגלתה מעידה ש"איש המילניום" היה בעל ירכיים חזקות שאיפשרו לו ללכת זקוף, מה שמעניק לו תכונות של בן משפחת האדם. עצם זרוע עבה רומזת שהיו לו יכולות טיפוס על עצים, אבל לא מספיק כדי להיתלות על ענפים.

אורך העצמות מעיד שהיצור היה בערך בגודל של שימפנזה מודרנית. אולם, מבנה השיניים והלסת מקשרים יותר מהכל את היצור לאדם המודרני. יש לו שיניים טוחנות בדומה לאדם המודרני, המעידות על תזונה של פירות וירקות, ולעיתים גם בשר.

סימני לעיסה על אחת מעצמות הירך של היצור מעידות שסופו היה מר: "הוא נטרף על ידי יצור כלשהו, הדומה לחתול. כנראה שהוא נגרר במעלה העץ והשאריות נפלו לקרקע, שם מצאנו אותם", אמר פיקפורד.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully