וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עמי איילון: לימדנו את הפלסטינים להצמיד לנו אקדח לרקה

4.12.2000 / 15:29

ראש השב"כ לשעבר, קרא לממשלה למהר ולקיים דיון יסודי בשאלת ההפרדה מהפלסטינים; טוען כי החברה הפלסטינית מאמצת תפיסה שישראל מגיבה רק לאלימות; "ישראל חייבת להחליט איזה מודל דמוקרטי היא רוצה. אם יהיה ניתוק מהפלסטינים הם עלולים לפעול נגדנו"

ראש השב"כ לשעבר, עמי איילון, קורא לממשלת ישראל למהר ולקיים דיון יסודי בשאלת ההפרדה מהפלסטינים. איילון הביע צער על כך שישראל לימדה את הפלסטינים שהיא מגיבה רק מול איום של אקדח שלוף. "ישראל חייבת להחליט איזה מודל דמוקרטי היא רוצה, אם יהיה ניתוק מהפלסטינים הם עלולים לפעול נגדנו", אמר איילון.

בדיון שנערך באגף התקציבים באוצר אמר איילון: "אנחנו נתנו להם עד שהיה לנו אקדח לרקה. אנחנו הפסקנו את התהליך וחזרנו אליו, לרוב, רק תחת אלימות". איילון הזכיר בדבריו גם את אירועי המנהרה, "התהליך הופסק, נכנס לקיפאון עמוק, הגיעו אירועי המנהרה, ספטמבר 96', רצנו לוושינגטון ונתנו להם את חברון. מה הם יכולים ללמוד מזה", שאל איילון.

איילון טוען כי החברה הפלסטינית מתחילה לאמץ לעצמה תפיסה, שמדינת ישראל מגיבה רק לאלימות. "אנחנו לא משחררים אסירי פתח, שמוכנים לבוא איתנו בדו שיח, בראייתם, הם חתמו איתנו הסכם שלום משום שיש להם דם על הידיים. אנחנו כן עושים זה כשחוטפים לנו חיילים, כששמים לנו אקדח לרקה". ישראל לטענת איילון, שיחררה מפגעי חיזבאללה עם דם על הידיים, עבור חלקי הגוויה של איתמר איליה ז"ל. "מה החיזבאללה צריך להבין מזה? מה הפלסטינים צריכים להבין מזה?" תהה איילון.

ראש השב"כ היוצא התייחס בדבריו לשאלת ההפרדה עם הפלסטינים והשווה את שני העמים לתאומים סיאמים, "שיש להם יותר ממערכת חיים משותפת אחת". "אם אנחנו לא כרופאים, מחליטים לנתק את הקשר בין שני התאומים האלה, זאת החלטה שהיא עומדת לנו. אנחנו רק צריכים לזכור שהיא משפיעה עלינו פנימה. לא רק על הקשר שבינינו לבינם", סיכם איילון.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully