בגיל 81, משותק על כיסא גלגלים: נשיא אלג'יריה ירוץ בבחירות

בוטפליקה, שנצא בשלטון 20 שנה, צפוי לנצח ולזכות בכהונה חמישית במדינה הצפון אפריקנית לאור חולשת האופוזיציה. זאת על אף שהוא ממעט להיראות בציבור מאז שלקה בשבץ ב-2013

רויטרס
נשיא אלג'יריה בוטפליקה, אפריל (צילום: רויטרס)

נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, הודיע כי הוא מתכנן להתמודד בבחירות לנשיאות שיערכו באפריל - כך דיווחה היום (ראשון) סוכנות הידיעות הרשמית במדינה APS. בגיל 81, הוא יהיה מועמד מפלגת השלטון FLN והוא צפוי לזכות בכהונה חמישית למרות גילו והעובדה שהוא נותר מרותק לכיסא גלגלים וממעט להופיע בציבור מאז שלקה בשבץ ב-2013. זאת על רקע חולשת האופוזיציה המפולגת.

בריאותו הרופפת של בוטפליקה הובילה לחודשים של חוסר ודאות לגבי התמודדו לכהונה נוספת לתפקיד הנשיא, שבו הוא מחזיק מאז 1999. בחירתו מחדש תדחה את מאבק הירושה בין האליטה הפוליטית, הצבאית והעסקים, שצפויה להיות סוערת, ותוביל ליציבות לטווח הקצר. כמה מפלגות, איגודי עובדים וארגונים עסקיים כבר הביעו תמיכה בבחירתו מחדש של בוטפליקה, יממה אחרי שהמפלגה הכריזה כי הוא מועמדה הרשמי.

בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה הצפון אפריקנית דווח כי הוא רוצה לשנות את החוקה אם ייבחר מחדש. לא פורט איזה שינוי הוא ירצה לעשות, אך גורם המעורה בנושא אמר כי הוא צפוי להציע את יצירתו של תפקיד סגן הנשיא שיעזור לו לשלוט על המדינה הגדולה והעשירה במשאבים. בין המועמדים, לפי התקשורת המקומית, הם הדיפלומט הוותיק לחדר ברהמי וראש הממשלה אחמד אויחיא.

אלג'יריה היא ספקת גז מרכזית לאירופה ובעלת ברית של המערב במלחמה בארגוני הטרור הפועלים באזור הסהל שבצפון אפריקה, על אף שלטונה האוטוריטרי. בוטפליקה נותר פופלרי בקרב רבים במדינה, הזוכרים לו חסד על סיום מלחמת האזרחים הארוכה דרך הצעת חנינה ללוחמים האסלאמסטים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully