איום בכל פינה וחשש תמידי מפיגועים: המג"ד שבמוקד גל הטרור בגדה

אחרי ארבעה חודשים מתוחים בשומרון וסיכול שני פיגועים, סא"ל לירון אפלמן סיפר לוואלה! NEWS על הדריכות המתמדת הנדרשת בצמתים שהפכו למוקדי חיכוך. "האיום בטרמפיאדות הרבה יותר מסוכן מהפעילות בשכם שבה הם ערניים". על המוכנות בשטח: "מעדיף פחות מצגות ויותר תרגילים"

08/02/2019
עריכה: איתי עמרם

אחרי ארבעה חודשי פעילות מבצעית בשומרון, שבהם חייליו התמודדו בהצלחה עם פיגוע דקירה ופיגוע דריסה, סיפר מפקד גדוד נחשון בראיון לוואלה! NEWS על הדריכות בשטח לפיגועים מתפרצים ועל השחיקה שעלולה להיגרם ללוחמים במשמרות הארוכות. גדוד נחשון החל בתעסוקה המבצעית בשומרון באוקטובר 2018 ובקרוב הוא יסיים אותה כדי להחליף את גדוד "נצח יהודה" בגזרת בנימין. "בבוקר שבו נכנסו לגזרת השומרון התרחש פיגוע בגזרה שכנה (חטיבה מרחבית בנימין, א"ב) בטרמפיאדה סמוך לגבעת אסף", סיפר מפקד הגדוד סא"ל לירון אפלמן בראיון לוואלה NEWS. "נכנסתי לגזרה במהירות של 180 קמ"ש".

אף שהפיגוע שבו נרצחו שני לוחמי "נצח יהודה" התרחש בגזרה השכנה, בגדוד נחשון הושפעו ממנו ישירות. "מאותו הרגע אנחנו צריכים לדאוג ששום דבר לא ידביק או ישמש להשראה של מחבלים בגזרת שומרון", הסביר סא"ל אפלמן. "זה מתח מבצעי מאוד גבוה. אני אומר בפירוש למפקדים וללוחמים בגדוד: 'היו כאן כמה פיגועים ואנחנו צריכים להיות ערוכים שאצלנו זה לא קורה, ואם יקרה אז שנכריע. אם נופתע? שלא נוכרע'".

עוד בוואלה!

כיצד לבחור את הרכב המתאים למשפחה שלך?

בשיתוף הפניקס סמארט
"צריכים להיות ערוכים להכריע". סא"ל אפלמן(צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
"כשהמחבל מפתיע לוקח לך כמה שניות להתעשת. המטרה היא להכריע"

סא"ל אפלמן, בן 35, צמח בחטיבת כפיר ממפקד כיתה, ועד למפקד מחלקה ולמפקד פלוגה, ומשם לקצין אג"מ החטיבה ולסגן מפקד גדוד. הוא למד במכללה לפיקוד טקטי, קורס פו"ם (פיקוד ומטה), קורס מפקדי גדודים ובנוסף לכך שרת כראש ענף חי"ר במרכז לאימוני יבשה בצאלים. לפני חצי שנה הוא קיבל את הפיקוד על גדוד נחשון.

במהלך התעסוקה המבצעית ביצעו לוחמי הגדוד מארב מוצלח ומעצר בזמן אמת של מיידי אבנים על כבישים, חשפו והחרימו שש מחרטות לייצור כלי נשק, עצרו גנבים וביצעו מעצרים בעשרות מקרים בשכם. אולם, שני אירועים בלטו במיוחד.

אינפו סיום תעסוקה מבצעית של גדוד נחשון(צילום: עיבוד תמונה)

הראשון התרחש במהלך אבטחת צומת בסוף חודש דצמבר. "חייל זיהה רכב פלסטיני מתנהג בצורה חשודה בצומת חטיבת שומרון, ביצע פניית פרסה והזהיר את האזרחים בטרמפיאדה להתרחק. ברגע שהמחבל האיץ, הלוחם ירה ופצע אותו", סיפר המג"ד. "זה מה שנקרא 'קצה מבצעי חזק'. בדיוק מה שאני מצפה מכל לוחם שלנו. זה אירוע שמעלה את תחושת הביטחון של האזרחים באזור".

האירוע השני אירע בחודש שעבר, כשפלסטיני הגיע לנקודת בידוק בכיכר הכניסה לחטיבת השומרון והציג בפני אחד הלוחמים תעודת זהות. ברגע שהמפקד הבחין שהפלסטיני לא מורשה לנוע באותו האזור, הוא ביקש ממנו לבצע פניית פרסה. המחבל הסתער לעברו עם סכין והמפקד נאבק בו בידיים. המחבל הצליח לדקור את המפקד, אך השכפ"צ הקרמי מנע פציעה. לוחם נוסף ירה לעבר המחבל והרג אותו.

נקודת תורפה

הצמתים שבהם נעים פלסטינים וישראלים הפכו בשנים האחרונות למוקדי פיגועי דריסה וסכינאות. השילוב בין האווירה האזרחית למשמרות הארוכות והשחיקה של הלוחמים יצרו נקודות תורפה שגרמו למחבלים להפתיע את חיילי צה"ל.

"הסברתי ללוחמים שהאיום בטרמפיאדות הוא הרבה יותר מסוכן מהפעילות בשכם שבה הם מחודדים וערניים", אמר סא"ל אפלמן. "בטרמפיאדה יש להם הרבה סיבות לא לראות את האיום מגיע. השמש זורחת וכשלא קורה כלום המחשבות נודדות. לכן, אנחנו כל הזמן צריכים לתרגל את הלוחמים בשטח. כל הזמן להמחיש להם את האיום, ללמד מקרים ותגובות, לזהות שחיקה ולטפל בזה".

גדוד נחשון בפעילות(צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
גדוד נחשון בפעילות(צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
"אני לא מרשה אצלי בגדוד להגיע לשמונה שעות משמרת, ויהי מה. הלוחם לא יהיה חד במצב כזה"

סא"ל אפלמן הסביר כי "אם החיילים יידעו לזהות את האיום הם יגיבו בצורה טובה יותר, אני מצפה מהם גם בהפתעה להגיב מקצועית כמו שהתאמנת. כשהמחבל מפתיע לוקח לך כמה שניות להתעשת. המטרה היא להכריע".

העומס בגזרות השונות, והעובדה שחלק מחטיבות החי"ר מתאמנות 17 שבועות ומבצעות תעסוקה 17 שעות, יצר עומס על הגדודים בבט"ש (פעילות ביטחון שוטף), באופן שבא לידי ביטוי במשמרות ארוכות ושחיקה.

"אני לא מרשה אצלי בגדוד להגיע לשמונה שעות משמרת, ויהי מה", אמר המג"ד. "הלוחם לא יהיה חד במצב כזה. כדי שהלוחם יהיה מוכן לפיגוע אני צריך להיות שם בשטח, לדבר איתו, להכין אותו, לבדוק את האופן שבו הוא עומד בשטח. ברגע שחייל יהיה מתורגל כמו שצריך הוא יעבוד על אוטומט. אני באופן אישי תרגלתי את הכוח שהתמודד עם פיגוע הדריסה".

גדוד נחשון בפעילות(צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
גדוד נחשון בפעילות(צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)

גדוד נחשון מסיים בקרוב את התעסוקה המבצעית בגזרת שומרון כדי לצאת לחופשה קצרה ולאימון. בעוד כמה שבועות יחל תעסוקה בגזרת בנימין במקום גדוד נצח יהודה. מג"ד נחשון לא התייחס ישירות לבעיות שהתגלו בנצח יהודה, בהם האלימות כלפי העצירים הפלסטינים וצילום סרטון שבו לוחמי החידה קראו לשחרור חבריהם העצורים במצ"ח, אך אמר: "הדגשתי למפקדים - בשומרון עלינו לקו כדי להכריע, לבנימין אנחנו עולים כדי לנצח. אני מעדיף פחות שיעורים ומצגות ויותר הכנות ותרגילים בשטח. זה הכי לקרוב למציאות ומכין טוב יותר את הלוחמים למשימה. אני מניח דגש גדול על קרב מגע והכנה מנטאלית לקראת האפשרות לאירועים מתפרצים. אני גם חושב שבמקום שבו יש נוכחות מפקדים קבועה אין בעיות".

גדוד נחשון בפעילות(צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
גדוד נחשון בפעילות(צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
גדוד נחשון בפעילות(צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
גדוד נחשון בפעילות(צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully