וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אימת בחירות: התחדשו המגעים לממשלת אחדות

4.12.2000 / 12:17

תומכי נתניהו מאשימים את שרון כי שינוי שיטת הבחירות חשוב לו יותר מפיזור הכנסת; מחלוקת בקרב הסיעות החרדיות: האשכנזים תומכים בביטול הבחירה הישירה, ש"ס רואה בכך ניסיון לפגיעה בכוחה; ובינתיים, ברק מדבר על בחירות ב-22 במאי

בעוד ההכנות לקראת הבחירות נמשכות, מסתמנים במערכת הפוליטית ניצני חרטה ונסיגה מן המהלך עליו הוחלט בכנסת בשבוע שעבר, וחזרה אל חיקה החמים של ממשלת האחדות.

ח"כ אלי גולדשמיט (ישראל אחת) אישר היום כי התחדשו המגעים בין שתי המפלגות להקמת ממשלת אחדות. בליכוד נשמעו כבר אתמול האשמות כי גורמים בצמרת המפלגה מנסים לפעול מאחורי הקלעים, ולהגיע בכל זאת לממשלת אחדות. ח"כ לימור לבנת טענה כי זו היתה הסיבה לדחיית הפגישה בין צוותי התאום של הליכוד וישראל אחת, לקביעת מועד הבחירות, שתוכננה לאתמול.

ההחלטה האם לשנות את הבחירה הישירה לראשות הממשלה יוצרת מתח רב בליכוד. ח"כ נעמי בלומנטל, מאנשיו של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, טוענת היום כי המהלך לשינוי שיטת הבחירות נועד לחסום את דרכו של נתניהו בחזרה לשלטון. גם גדעון עזרא, מקורב נוסף של נתניהו, התבטא ברוח דומה. תומכי נתניהו מאשימים את ראש הליכוד, אריאל שרון, כי שינוי שיטת הבחירות חשוב לו יותר מפיזור הכנסת, מכיוון שזו הדרך היחידה בה יוכל לבלום את נתניהו. בקול ישראל נמסר כי ראש הממשלה לשעבר ניהל שיחות טלפוניות עם תומכיו בימים האחרונים, ולחץ עליהם להתנגד לשינוי שיטת הבחירות. נתניהו יחזור היום לארץ.

"יהדות התורה מנסה לפגוע בנו"

גם בש"ס ובשינוי ניכרים סימני היסוס בנוגע לעריכת הבחירות, עקב החשש מחזרה לשיטה הקודמת. שתי המפלגות מנסות לקדם את רעיון הקמת ממשלת האחדות, ומאיימות כי אם לא ימוצו כל האפשרויות להקמתה, הן לא תתמוכנה בהקדמת הבחירות בקריאה שניה ושלישית.

מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אליישיב, יצא היום בקריאה חד משמעית לחזור לשיטת הבחירות הקודמת ולבטל את חוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה. אליישיב נחשב לגדול הפוסקים במגזר החרדי, וקריאתו מתפרסמת בביטאונו "יתד נאמן", כך נמסר בגלי צה"ל.

הנימוק החשוב ביותר בו משתמש הרב, הוא כי אם תבוטל הבחירה הישירה לא יצטרכו החרדים להצביע עבור מועמד חילוני. כמו כן מניח הרב כי כשראש ממשלה לא ייבחר ישירות על ידי הציבור, הוא לא יעז לבצע מהלכים דרסטיים כמו המהפכה האזרחית של ראש הממשלה, אהוד ברק.

בתגובה לפסיקת הרב אלישיב אומרים בתנועת ש"ס כי הם לא מעונינים לפעול בניגוד לעמדת הרב, אולם ביטול חוק הבחירה הישירה יפגע בכוחה של הסיעה בכנסת. בכיר בש"ס אמר לגלי צה"ל כי "מעבר לשיקולי הרבנים, איתם אנחנו לא מתווכחים, ביהדות התורה רוצים לצמצם את כוחנו האלקטורלי".

מספר המנדטים של סיעת יהדות התורה לא יושפע ככל הנראה משינוי שיטת הבחירות, שכן בשנים האחרונות היא שומרת על מספר קבוע של ארבעה או חמישה חברי כנסת.

היום ייפגשו בכנסת שתי השדולות, בעד ונגד שינוי שיטת הבחירות. בעוד ח"כ אופיר פינס (ישראל אחת) טוען כי בידיו למעלה מ-60 חתימות התומכות בביטול חוק הבחירה הישירה, מכנס ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) את מתנגדי שינוי החוק, מרביתם מהסיעות הקטנות: מרצ ש"ס שינוי המפד"ל שינוי וישראל בעליה.

ראש הממשלה אהוד ברק מעוניין לקיים את הבחירות ב-22 במאי. בימים הקרובים, יתכן שאף היום, צפויים להיפגש פינס ויו"ר סיעת הליכוד, רובי ריבלין כדי לסכם על תאריך זה כתאריך הבחירות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully