פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רוסיה: עד יהווה נשלח לשש שנות מאסר בעונש תקדימי נגד הארגון

   חסיד דני של הקבוצה הדתית, שנתפסת כאיום בעיני האורתודוכסים, הורשע בחברות בארגון טרור. עורך דינו אמר כי יערער והזהיר מפני גורלם של עוד עשרות עצורים. קופנהגן קראה למוסקבה להגן על חופש הדת

   חסיד של עדי יהווה בבית משפט בעיר אוריול, רוסיה, 14 בינואר 2019 (רויטרס)
   נעצר בזמן תפילה לפני שנה וחצי. כריסטיאנסן בבית משפט בחודש שעבר (צילום: רויטרס)

   בית משפט ברוסיה גזר היום (רביעי) שש שנות מאסר על אזרח דנמרק שהורשע בפעילות אסורה של ארגון קיצוני, מאחר שהוא חסיד של עדי יהווה, שהוצא מחוץ לחוק במדינה. קופנהגן קראה למוסקבה לשמור על חופש הדת והביעה דאגה עמוקה מגזר הדין הראשון מסוגו.

   דניס כריסטיאנסן נעצר במאי 2017 על ידי שוטרים חמושים בעת מפגש בעיר אוריול, כ-320 ק"מ מדרום למוסקבה, אחרי שבית משפט במחוז הוציא מחוץ לחוק את הארגון שנה קודם לכן. בהמשך קבע בית המשפט העליון של רוסיה כי זהו ארגון "קיצוני" והורה על פירוקו ברחבי המדינה.

   מעצרו של כריסטיאנסן היה הראשון מתוך עשרות שהגיעו לאחר מכן. אשתו, עורך דינו ודובר של הארגון אמרו כי הוא הורשע בתום משפט ארוך בבית משפט באוריול. הוא הכחיש את העבירות נגדו ואמר כי הוא רק קיים את מנהגי דתו. לדבריו, היה זה בהתאם לחוקת רוסיה המקנה חופש דת או חופש מדת. עורך דינו, אנטון בוגדנוב, אמר כי הוא מתכנן לערער על העונש. הוא הוסיף כי זה חלק ממאבקה של רוסיה בחופש הדת והזהיר כי גזר עדיין עלול להיות תקדים מסוכן.

   נשיא רוסיה פוטין בטקס במוסקבה לציון 1030 שנה לאימוץ הנצרות, 28 ביולי 2018 (רויטרס)
   פוטין בטקס במוסקבה לציון 1030 שנה לאימוץ הנצרות, יולי (צילום: רויטרס)

   עדי יהודה, שבסיסם בארצות הברית, נמצאים תחת לחץ השלטונות ברוסיה בשנים האחרונות במקביל להתחזקות הכנסייה האורתודוכסית תחת הנשיא ולדימיר פוטין, במיוחד מאז הקרע עם המערב אחרי סיפוח חצי האי קרים ב-2014. הכנסייה רואה בהם כת מסוכת שחותרת נגד מוסדות המדינה וערכי המסורת. הארגון, שנרדף בעוד מדינות נוספות בין היתר בשל הפציפיזם שבו הוא דוגל, דוחה זאת.

   ירוסלב סיבולסקי, דובר של עדי יהודה, אמר כי הארגון שמונה שמונה מיליון חברים בעולם מאוכזב מגזר הדין "הלא צודק". דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, אמר כי יש סיבות ברורות שהובילו למעצרו של כריסטיאנסן, אך אמר כי הוא לא מכיר את פרטי התיק.