וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קהלני בפתיחת משפטו: זוהי עלילה ואני יוצא היום למלחמה נגדה

4.12.2000 / 10:13

השר לביטחון פנים לשעבר מואשם בהדלפת מידע לנמרודי מהחקירה שניהלה נגדו המשטרה; ראש המטה של קהלני, יוסי לוי, מואשם כי העביר לו מידע בנושא גם אחרי שפרש מהמשרד לביטחון פנים; לוי יציג לבית המשפט עסקת טיעון בה הוא יודה ברוב סעיפי האישום נגדו

מאת אסף לוי

השר לביטחון פנים לשעבר, אביגדור קהלני, כפר היום בכל ההאשמות נגדו בפתיחת משפטו בבית משפט השלום בתל אביב. קהלני, המואשם בהדלפת מידע למו"ל מעריב לשעבר, עופר נמרודי, מהחקירה שהתנהלה נגדו, אמר כי זהו יום עצוב לו ולמדינה. "זאת עלילה ואני יוצא היום למלחמה כדי להפריך אותה. אני לא העברתי מידע. אני יודע הרבה סודות מדינה ולא העברתי אותם. עובדתית, לא היתה חקירה של נמרודי בזמן שהייתי שר".

קהלני הגיע לבית המשפט כשהוא מלווה בעשרות מתומכיו. המשך משפטו נדחה לחודש הבא ועד אז ישיבו עורכי דינו, דב וייסגלס ומיכה פטמן לכתב האישום.

בבית משפט השלום בתל אביב נפתח הבוקר גם משפטו של ראש המטה של קהלני לשעבר, ניצב בדימוס יוסי לוי. הוא מואשם כי העביר מידע לקהלני על חקירתו של נמרודי גם אחרי שפרש מהמשרד לביטחון פנים. במשפטו של לוי תוצג היום לבתי המשפט עסקת טיעון שבמסגרתה הוא יודה ברוב סעיפי האישום נגדו.

השתלשלות הפרשה

ביוני 1999 נפתחה חקירה נגד נמרודי, אז יו"ר מועצת המנהלים של העיתון מעריב. החקירה נפתחה בעקבות פנייתו של עד המדינה, רפי פרידן, למשטרה ולפרקליטות בטענה כי ברצונו למסור עדויות חדשות נגד נמרודי. החקירה התנהלה תחת מעטה סודיות, אך למרות זאת הגיע מידע מעורפל בנושא לנמרודי עצמו, שהחל לנסות לברר במה מדובר באמצעות אנשים שונים. נמרודי ועורך דינו פנו, בין היתר, גם אל קהלני וביקשו לדעת אם אכן נפתחה חקירה ואם נחתם הסכם עד מדינה עם פרידן.

על פי כתב האישום, נהג קהלני, אחרי כל פניה כזו, לגשת אל לוי ולבקש ממנו שיברר עבורו את הדברים בלשכת המפכ"ל. על פי כתב האישום מי שסיפק לקהלני את המידע היה תת ניצב (אז ניצב משנה) אילן פרנקו, ששימש כעוזר המפכ"ל.

בספטמבר 1999, לאחר שסיים קהלני את תפקידו כשר לביטחון פנים, פנה אליו נמרודי והציע לו לשמש כדירקטור באחת מחברות שבבעלות "הכשרת היישוב". קהלני הסכים לשמש כדירקטור, אולם לאחר פרסום דבר החקירה נגד נמרודי, חזר בו מכוונתו.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully