וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גלולה חדשה הצליחה לחסל לחלוטין את סרטן הדם

4.12.2000 / 9:30

קרוב ל-30 אחוזים מהחולים שנטלו את התרופה החדשה נרפאו כליל ממחלת הלוקמיה; צפויה לשמש תחליף להשתלת מח העצם וטיפול בזריקות; שיווקה יחל בעוד מספר חודשים, בינתיים בארצות הברית בלבד

מאת מוטי גל

גלולה חדשה ומהפכנית הצליחה לחסל את סרטן הדם כליל, כך פירסמה בסוף השבוע האגודה האמריקאית להמטולוגיה בכנס מיוחד שנערך בסן פרנסיסקו. התרופה החדשה, "גליבק", מיוצרת בידי ענק התרופות השוויצרי נובארטיס, ומסמלת עידן חדש בטיפול בלוקמיה הקטלנית. הניסויים בתרופה בוצעו על ידי חוקרי האוניברסיטה למדעי הרפואה שבאורגון, ארה"ב.

את התרופה יש ליטול אחת ליום. היא מעכבת יצירת חלבונים האחראים לסרטן הדם Chronic myelogenous leukemia) ,CNL), מחלה קטלנית הפוגעת בעשרות אלפים מידי שנה ברחבי העולם. CML נגרמת בשל פגם בכרומוזום בתאי הדם, היוצר גרסאות חריגות של אנזימים הגורמים לתאי הדם הלבנים להתרבות בצורה פראית.

לדברי המדענים, התרופה החדשה גליבק הצליחה להשמיד את התאים החריגים לצמיתות. מפתחי התרופה בחברת נובארטיס מצפים כי היא תשמש כטיפול ראשון ותחליף את השתלת מח העצם או את הטיפול בזריקות הרעלניות אלפא-אינטרפרון, המשפיע על מסלולים שונים במערכת החיסון.

שיווקה של "גליבק" יחל, כך מקווים בחברת התרופות, במהלך הרבע הראשון של השנה האזרחית הבאה, בינתיים בארצות הברית בלבד.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully