פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "כחול עמוק" הגיעה לביקור: להשתכשך עם כרישה באורך 6 מטרים

   עמלצית לבנה בת 50 המוכרת למדענים נתקלה בקבוצת צוללנים לחופי הוואי והתחככה בסירות שלהם. "אולי היא בהיריון, אולי היא רצתה להתגרד", אמרה צוללנית שהצטלמה לידה

   "כחול עמוק" הגיעה לביקור: להשתכשך עם כרישה באורך 6 מטרים
   צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

   צוללנים בהוואי צפו בלהקת כרישי נמר זוללת לווייתן מת, כשלפתע הגיח דג גדול בהרבה מהמעמקים - עמלצית לבנה באורך של כשישה מטרים, שלפי הסברות היא אחת הגדולות ביותר בעולם ממינה, שחתה ליד הצוללנים ואז התחילה לבחון את סירותיהם. הכרישה העצומה, המכונה "כחול עמוק", תועדה כבר בעבר. למעשה, הכרישה בת ה-50 התפרסמה בעולם הביולוגיה הימית עד שהיא זכתה לחשבון טוויטר משלה.

   "'כחול עמוק' הגיעה והתחככה בסירה, אולי היא בהיריון, אולי היא התגרדה?", כתב אושן ראמזי, אחד מקבוצת הצוללנים שהייתה במים. "העברנו יום שלם עמה עד שהשמש שקעה". רמזי, הפועל לשימור כרישים, פרסם תמונות וסרטון מהמפגש כדי להראות שעמלצים לבנים אינם "מפלצות פרועות".

   "אנחנו זקוקים לכרישים ועדיין, ייתכן שבגלל הדרך השלילית והלא מדויקת שהם מתוארים בתקשורת לרבים לא אכפת שנהרגים 70 מיליון עד מיליון מהם בשנה", אמרה המדענית, תוך שהיא מבקרת את הרג הכרישים המשמשים להכנת מרקים. לדבריה, ייתכן שהמחסור במזון הוביל את הכרישה אל מחוץ לאזור הנוחות שלה מאחר שעמלצים לבנים לא נוהגים לשהות במימי הוואי החמים.

   הפגר המרקיב של הלווייתן לחופי אוהו משך צוללנים רבים לצפות בתהליך, אך הרשויות דחקו בהם לשמור מרחק כדי שהכרישים לא יראו בהם כמזון.

   העמלצית הלבנה כחול עמוק לחופי הוואי, 17 בינואר 2019 (רויטרס)
   רמזי שוחה לצדה של העמלצית הלבנה (צילום: רויטרס)