וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבחירות: סימני חרטה במפלגות על רקע שינוי השיטה

4.12.2000 / 7:40

בליכוד מאשימים את שרון כי אם לא תבוטל הבחירה הישירה, הוא יפעל להקמת ממשלת אחדות כדי לבלום את נתניהו; גורמים בליכוד ובישראל אחת: חודשו המגעים להקמת הממשלה; ש"ס ושינוי דורשות מיצוי כל האפשרויות להקמת ממשלת אחדות; ובינתיים מסתמן ה-22 במאי כתאריך הבחירות

בעוד ההכנות לקראת הבחירות נמשכות, מסתמנים במערכת הפוליטית ניצני חרטה ונסיגה מן המהלך עליו הוחלט בכנסת בשבוע שעבר.

בליכוד נשמעו אתמול האשמות כי גורמים בצמרת המפלגה מנסים לפעול מאחורי הקלעים, ולהגיע בכל זאת לממשלת אחדות. ח"כ לימור לבנת טענה כי זו היתה הסיבה לדחיית הפגישה בין צוותי התאום של הליכוד וישראל אחת, לקביעת מועד הבחירות, שתוכננה לאתמול. ח"כ אלי גולדשמיט (ישראל אחת) אישר היום ל"גלי צה"ל" כי התחדשו המגעים בין שתי המפלגות להקמת ממשלת אחדות.

ההחלטה האם לשנות את הבחירה הישירה לראשות הממשלה יוצרת אף היא מתח רב בתוך הליכוד. אנשי ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, מאשימים את ראש הליכוד, אריאל שרון, כי שינוי שיטת הבחירות חשובה לו יותר מפיזור הכנסת, מכיוון שזו הדרך היחידה בה יוכל לבלום את נתניהו.

לטענת תומכי נתניהו, אם לא תבוטל הבחירה הישירה יפעל שרון להקמת ממשלת חירום ולדחיית מועד הבחירות. נתניהו עצמו צפוי לשוב היום מארצות הברית.

ברק לוחץ על החרדים באמצעות הגיוס לצה"ל

היום ייפגשו בכנסת שתי השדולות, בעד ונגד שינוי שיטת הבחירות. בעוד ח"כ אופיר פינס (ישראל אחת) טוען כי בידיו למעלה מ-60 חתימות התומכות בביטול חוק הבחירה הישירה, מכנס ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) את מתנגדי שינוי החוק, מרביתם מהסיעות הקטנות: מרצ ש"ס שינוי המפד"ל שינוי וישראל בעליה.

גם בש"ס ובשינוי ניכרים סימני היסוס בנוגע לעריכת הבחירות, עקב החשש מחזרה לשיטה הקודמת. שתי המפלגות מנסות לקדם את רעיון הקמת ממשלת האחדות, ומאיימות כי אם לא ימוצו כל האפשרויות להקמתה, הן לא תתמוכנה בהקדמת הבחירות בקריאה שניה ושלישית.

ראש הממשלה, אהוד ברק, מאותת אף הוא לסיעות החרדיות כי עמדתן בנוגע להקדמת הבחירות תשפיע על סוגיית גיוס בחורי הישיבות לצה"ל. בשבוע הבא תפוג הארכה שנתן בג"ץ לכנסת להסדיר את הנושא בחוק, והקואליציה אינה מזדרזת לפעול להסדרת החוק.

במקביל ממשיכות ההכנות לקראת הבחירות. ברק החליט אתמול בהתייעצות עם עוזריו, כי הוא מעוניין לקיים את הבחירות בתאריך ה-22 במאי. ברק סבור ככל הנראה כי עד לתאריך זה הוא יספיק למצות את הניסיונות המדיניים, מבלי להיכנס לחודשי הקיץ בהם רבים מתומכיו ישהו בחו"ל. בימים הקרובים, יתכן שאף היום, צפויים להיפגש פינס ויו"ר סיעת הליכוד, רובי ריבלין כדי לסכם על תאריך זה כתאריך הבחירות.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully