מלצר, דע את זכויותיך: בשבוע הבא מסעדנים יחויבו לשלם מס על הטיפ

בתחילת השנה האזרחית מסעדנים יחויבו לשלם מס על הטיפים אותם מקבלים המלצרים. הדבר יביא לצמצום הכנסות המלצרים ושינוי דרמטי בשיטת חישוב המשכורות. עם כניסת החוק, המסעדנים צפויים לצאת בקמפיין נגד כחלון. איך יחושב השכר ומי יפסיד כמה? מדריך וואלה! NEWS לחוק החדש

צילום:יוני ריקנר עריכת וידאו:ניר חן

בתחילת השנה האזרחית יכנס לתוקף "חוק הטיפים", הקובע כי התשר ("טיפ") אותו מקבלים המלצרים עבור שירות הלקוחות יחשב שכר לכל דבר. משמעות הדבר שהטיפ יכנס לקופת המסעדה, והמעסיק יפריש בגינו זכויות סוציאליות כמו דמי ביטוח לאומי, פנסיה, מס הכנסה ומס בריאות. מדובר בפסיקתו האחרונה של הנשיא בדימוס של בית הדין לעבודה יגאל פליטמן, המהווה מהפכה של ממש בשוק העבודה.

המהלך הוביל להתנגדות בקרב המסעדנים, שבחודשים האחרונים נפגשו עם בכירים בהסתדרות, משרד האוצר ורשות המסים כדי לנסות להגיע להסדר בין הצדדים. החוק, נכון לעכשיו, מקשה על המסעדנים בכל הנוגע לגביית המע"מ, ומצמצם את הכנסת המלצרים, שכעת ידרשו לוותר על 25% מהטיפים לטובת זכויות סוציאליות ומסים.

בעמותת "מסעדנים חזקים ביחד", מבקשים להבהיר כי הודעת רשות המסים, שהצהירה כי תדחה את גביית המע"מ על הטיפים בשלושה חודשים, אינה מבטיחה כי בעתיד זה לא יקרה. "אנחנו איתנים בדעתנו שגם בסוף התקופה לא צריך לשלם מע"מ על הטיפים", אמר הבעלים של מסעדת ג'רמיה, תומר מור, ממובילי המאבק בעמותה. אחרי שהובילו קמפיין נגד שר האוצר, משה כחלון, "כשהמס יקר יותר מהאוכל", מתכננים המסעדנים בעמותה לצאת בקמפיין נוסף נגד משרד האוצר והעומד בראשו, שמטרתו להבהיר כי היטלי המס יובילו בסופו של דבר לסגירת מסעדות נוספות והמהלך עתיד להחליש את מעמד הביניים במקום לחזק אותו.

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
יוותרו על 25% מהטיפים. מלצרים במלון ריץ קרלטון, הרצליה (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully