מחסור במזרקי אפיפן: "ילדים אלרגיים נמצאים ללא הזריקה שתציל את חייהם"

מחסור במזרקי אפיפן הביא להפצה ולהנפקה נרחבת של טפסי 29ג' בבתי המרקחת ברחבי הארץ, שמהווים למעשה "מרשם מיוחד" לצורך ייבוא ארצה של מזרקים מחברות תרופות שאינן רשומות בישראל. משרד הבריאות: בישראל לא קיים חוסר במזרקים". עמותת יה"ל בתגובה: "משרד הבריאות משקר"

עריכת וידאו: ניר חן

בעקבות מחסור גדול במזרקי אפיפן, הונפקו והופצו אמש (רביעי) טפסי 29ג' בבתי המרקחת ברחבי הארץ, שמהווים למעשה "מרשם מיוחד" לצורך ייבוא ארצה של מזרקים מחברות תרופות שאינן רשומות בישראל, זאת לצורך טיפול בתופעות של אלרגיה - כך נודע לוואלה! NEWS משורה של רוקחים.

"אלפי ילדים אלרגיים מסתובבים בארץ בלי הזריקה שתציל את החיים שלהם, שיהיה לנו בהצלחה עם זה", כך כתבה בדאגה רווית, אימה של שירה בת שנתיים שאלרגית לחלב. שירה קיבלה לאחרונה מהרופא שלה מרשם לרכישת אפיפן, אותו היא צריכה לקחת לכל למקום אליו היא הולכת. אולם, כשהחלה רווית בחיפושים אחר המזרק מציל החיים, היא גילתה כי קיים מחסור חמור במזרקי אפיפן בכל רשתות הפארם ובבתי המרקחת באזור מגוריה.

"חיפשתי בשלל בתי המרקחת, גם פיזית וגם טלפונית, ולאף אחד מהם אין מזרק אפיפן במלאי. לא בבתי המרקחת של מכבי פארם, לא בסופר פארם, לא בבתי מרקחת פרטיים", כך סיפרה רווית. "חברות פרטיות מבקשות מעל 300 ש"ח על מזרק בייבוא אישי", אמרה. אל רווית הצטרפו עוד עשרות הורים שנתקלו בתופעה זהה כשהגיעו לקופות המרקחת בניסיון לרחוש מזרקי אפיפן לילדיהם האלרגיים.

עוד בוואלה! NEWS

עוד בוואלה!

ליום הולדת, צפייה במשחק או הרמת כוסית: המארז שכולם יעופו עליו

לכתבה המלאה
"אלפי ילדים אלרגיים מסתובבים בארץ בלי הזריקה שתציל את החיים שלהם", מזרקי האפיפן (צילום: ספק 500)

כבר בחודש מרץ האחרון, הודיע מנהל התרופות האמריקאי (FDA) כי קיימת בעיה באספקת מזרק אפיפן, תרופת הדגל של יצרנית התרופות מיילן. ה-FDA מסר כי קשה למצוא את מזרק האדרנלין שמשמש לטיפול החירום בחסימת דרכי הנשימה כתוצאה מתגובה אלרגית חריפה, בגלל עיכובים במפעל שמייצר את התרופה עבור מיילן. המחסור במזרקים נותן את אותותיו גם בשאר העולם וגם כאן בישראל, כיותר ויותר אלרגניים ובני משפחותיהם מעידים על מחסור מזרקי ברשתות הפארם השונות.

בחודש אוגוסט האחרון הודיע משרד הבריאות כי בשל המחסור העולמי בתכשירי אפינפרין להזרקה עצמית, ובשל בעיית הזמינות שנוצרה לאחרונה בישראל, אושרה הארכת תוקף למספר מרשמים של התכשיר אפיפן למבוגרים. ההארכה ניתנה בהתאם לאישור שהתקבל לאחרונה על ידי ה-FDA, ומדובר בתוספת של ארבעה חודשים, מעבר לתאריך התפוגה המוטבע על אריזת התכשיר.

בעמותת יה"ל ערכו מספר בדיקות מדגמיות להימצאות מזרקי אפיפן בבתי המרקחת השונים, "בבדיקות שערכנו עולה שקיים חוסר משמעותי בבתי המרקחת", נמסר. "ישנם הורים שנאלצים לנסוע מרחק רב כדי להגיע לבית מרקחת שיש בו מזרק. זה מצב אבסורדי ומסוכן. יתרה מכך, הנחיית הרופאים היא להסתובב עם שני מזרקים בכל העת", סיפרו באגודה. "אלא שבגלל המחסור, חלק מבתי המרקחת שעוד קיים בהם מלאי קטן, מסרבים למכור יותר ממזרק אחד. אנחנו קוראים למשרד הבריאות להתעורר ולמצוא באופן מיידי פתרון למצב הזה שמסכן את חיי ילדינו". כך מעמותת יה"ל, העמותה לאלרגיות מזון.

"משרד הבריאות משקר, לכל הפחות מייפה את המציאות", עמותת יה"ל (צילום: ShutterStock)

אלרגיה למזון היא תגובת יתר של מערכת החיסון, והיא מוגדרת כתסמונת כשל של מערכת החיסון של הגוף. אלרגיה למזון קיימת בכ-2-3 אחוזים מהאוכלוסייה, והיא שכיחה בחשיפה למספר מזונות - חלב, ביצים, סויה, בוטנים, משפחת החיטה, משפחת האגוזים, שומשום, דגים, סלרי חרדל ותורמוס. התגובה האלרגית החמורה ביותר, המכונה תגובה אנפילקטית, עלולה לגרום לקשיי נשימה חמורים, לאיבוד הכרה ואף למוות. תגובה קשה זו ניתנת לטיפול באמצעות מזרק "אפיפן" (EpiPen), מזרק המכיל אדרנלין. הזרקת האדרנלין לירך גורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם ומאפשרת מרווח זמן עד לקבלת טיפול בבית החולים. מדובר בפעולה מצילת חיים שיש לבצעה בשטח ובאופן מיידי, שכן הידרדרות תופעות האלרגיה למצב של חנק ומוות עשויה להמשך דקות מעטות.

ממשרד הבריאות נמסר כי "קיים מלאי מזרקים למטופלים בבתי המרקחת ובקופות החולים, ונציין כי למרות המחסור העולמי הקיים בתרופה, מצליח היבואן לייבא את הכמות הנדרשת". מעמותת יה"ל התייחסו לתגובת משרד הבריאות והוסיפו, "הדבר הכי נורא במצב הנוכחי הוא שמשרד הבריאות משקר, לכל הפחות מייפה את המציאות או אולי אף חמור מכך, לא מודע לה בכלל. מזרק האפיפן הוא מציל חיים! מדובר במצב בלתי נסבל שאומנם נגרם כתוצאה ממחסור עולמי שיש במזרקי האפיפן אבל לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל לא מסוגלת להתמודד עם המחסור הזה ואלפי ילדים נמצאים בסכנת חיים. משרד הבריאות האריך תוקף של מספר אצוות בודדות על פי אישור ה-FDA אבל זו לא שיטה! וזה בטח לא הפתרון".

אמש שיגרה עמותת יה"ל מכתב בהול למשרד הבריאות בבקשה שיפעלו להשלים את המחסור הקיים בבתי המרקחת. "לדברי ראשי העמותה, גם באגף הרוקחות במשרד הבריאות וגם עם החברה שמייבאת את האפיפן, מתעקשים שאין שום מצב של חוסר. כך או כך, מבדיקות מדגמיות שערכנו בעשרות בתי מרקחת אין ספק בכלל שקיים חוסר. הבהרנו למשרד הבריאות שלא נוכל להשלים עם מצב בו אין לנו שום יכולת להציל את החיים של הילדים שלנו במקרה של תגובה אלרגית, ואם אין לנו מזרקים אין להם ולנו שום סיכוי. אז באגף הרוקחות פועלים כרגע מול קופות החולים על מנת לטפל במצב הנוכחי כדי שבימים הקרובים כולם יוכלו לקנות מזרקים בכל בית מרקחת מבלי להסתובב בכל רחבי הארץ. אם המצב לא ישתנה ביומיים הקרובים, נעבור לצעדים הבאים ובכל מקרה לא נרפה מהעניין עד שהנושא יוסדר לחלוטין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully