וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המורדים במקסיקו יחדשו את שיחות השלום עם הממשלה

3.12.2000 / 16:46

לאחר שש שנות פעילות החליטו המורדים הזפאטיסטים לחזור למשא ומתן עם הממשלה, בעקבות החלטתה להסיג את הצבא ממקום מושבם; דורשים שיוויון זכויות וסיוע לעשרה מיליון האינדיאנים החיים בחבל הדרומי של מקסיקו; הנשיא החדש ויסנט פוקס הבטיח למורדים: "עולם חדש ללא עוני ואפל

מנהיג הזפאטיסטים, האינדיאנים המורדים בחבל צ'יאפאס שבמקסיקו, הודיע כי החליט לחזור למשא ומתן עם הממשלה, בעקבות החלטתה להסיג את צבא מקסיקו מדרום המדינה, מקום מושבם של המורדים. מרקוס, מנהיג המורדים, הודיע כי ייצא ממחבואו בג'ונגל שבדרום המדינה ויבוא למקסיקו סיטי, עיר הבירה, כדי לנהל את שיחות השלום. תהיה זו הפעם הראשונה שמרקוס ייצא מהג'ונגל מזה 15 שנה.

ביום שישי נכנס לתפקידו נשיא מקסיקו החדש, ויסנט פוקס, לאחר 17שנים של שלטון המפלגה המהפכנית הממוסדת. בהשבעתו לנשיאות אמר פוקס שמשימתו הראשונה תהיה להעביר בקונגרס את הסכם סאן-אנדרס, הסכם שלום שהושג ב-1996, אך מעולם לא אושר בידי הממשלה. שעות ספורות אחר כך הורה פוקס לכוחות הצבא הצרים על מעוזי הזפאטיסטים לסגת לבסיסיהם.

"צבא השחרור הלאומי של הזפאטיסטה" (EZLN), הוא תנועת גרילה שהחלה ב-1994 במאבק מזוין למען זכויות 10 מיליון אינדיאנים במקסיקו, המהווים כ-10 אחוז מאזרחי המדינה. שיחות השלום בין הזפאטיסטים לממשלה הופסקו לפני ארבע שנים, בשל התנגדות ראש הממשלה דאז, ארנסטו זדילו, לחוק זכויות האינדיאנים שגיבשה ועדה של הקונגרס. חוק זה העניק לאינדיאנים סמכויות חקיקה ומוסדות אוטונומיים.

מנהיג המורדים יצא אתמול ממפקדתו בג'ונגל, בהופעה נדירה מזה שנים, כדי להציג רשימת דרישות לממשלה בטרם יתחדשו שיחות השלום: יישום הסכם השלום "סאן-אנדרס", נסיגת כוחות הצבא ממקום מושבם של המורדים בדרום המדינה וכן שחרורם של המורדים הכלואים בבתי סוהר במדינה.

הנשיא פוקס הגיש לאישור הקונגרס את החוק והבטיח לאינדיאנים במדינה "עולם חדש ללא אפליה ועוני". ביקורו של מרקוס ובכירי הזפאטיסטים במקסיקו סיטי נועד בין השאר להבטיח את אישורו של החוק בקונגרס.

פוקס, בן 58, נבחר לאדם שיוביל את מקסיקו אל תוך המאה ה-21 בראש שלטון דמוקרטי, לאחר שבמשך 71 שנה היה במדינה שלטון חד מפלגתי, "המפלגה המוסדית המהפכנית". פוקס הבטיח להילחם בעוני, בשחיתות הפוליטית, ולהביא שגשוג ל-97 מיליון תושבי המדינה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully