תעלות ביוב מדמות מנהרות טרור: ההכנות של צה"ל למערכה הבאה בעזה

לוחמי "כפיר", שרגילים לפעילות באיו"ש, ערכו תרגיל בדרום לקראת השנה הבאה, שבה יקיימו תעסוקה מבצעית לראשונה בגבול הרצועה. לוואלה! NEWS סיפר מפקד החטיבה על השינוי שהיא עוברת: "אם יש משהו שאנחנו מתמחים בו - זו לוחמה בשטח בנוי" | צפו באימון המיוחד

דובר צה"ל

חטיבת כפיר, שנחשבת ל"מומחית" בפעילות בשטח בנוי ביהודה ושומרון, מקיימת השבוע תרגיל חטיבתי להתמודדות עם תרחישים בעזה, והחל משנה הבאה היא עתידה להתחיל לקיים תעסוקה מבצעית בגבול הרצועה לראשונה בתולדותיה. החטיבה פתחה את התרגיל החטיבתי בהתקפה על העיר אשקלון, המדמה את העיר עזה. האימון כלל התמודדות עם מנהרות תת-קרקעיות, באמצעות תעלות הביוב של השכונות הנבנות בימים אלו, וכן רבי-קומות ואזורי בנייה צפופים.

השלב השני של התרגיל הועתק למרכז לאימוני יבשה בצאלים, במהלכו תרגלה חטיבת החי"ר הכי גדולה בצה"ל תמרון רגלי לעומק השטח בחיפוי ירי ארטילרי וטנקים ומעבר משטחים פתוחים לשטחים בנויים. לאחר הגעה ליעדים שנקבעו למפקדי הגדודים מראש, החל שלב טיהור המרחבים, וביום חמישי יסיימו גדודי החטיבה את התרח"ט באש חיה.

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

לכתבה המלאה
תמרון רגלי ותמרון לשטחים בנויים. תרח"ט כפיר (צילום: מערכת וואלה!, דובר צה"ל)
"אם נילחם בעזה - נכון שנכיר את השטח". תרח"ט כפיר (צילום: מערכת וואלה!, דובר צה"ל)

מפקד החטיבה, אל"ם ציון רצון, סיפר בריאיון לוואלה! NEWS כי "אלו הם חלק מהאתגרים שיתמודדו הלוחמים בלחימה ברצועת עזה. אנחנו גם מאמנים אותם להתמודד עם פצצות מרגמה, מטעני חבלה, ניסיונות חטיפת חיילים. אנחנו עובדים על זה חזק מאוד, ומבינים שיכולים להיות גם איומים מהאוויר". הוא סיפר כי "קדם לתרח"ט 'שבוע פלוגות' במהלכו עברו הלוחמים שיעורים מקצועיים על לוחמה ברבי-קומות, תת-קרקע, אזורים צפופים כמו קסבה, פינוי פצועים, אספקה, הגנה והתקפה משולבת טנקים, וגם פריצות מסוגים שונים למבנים עם סורגים ודלתות כבדות".

אל"מ רצון הסביר מה הערך המוסף שיש לחטיבת כפיר על פני שאר חטיבות החי"ר: "אם יש משהו שהחטיבה מתמחה בו זו לוחמה בשטח בנוי פלסטיני. כל יום לוחמי החטיבה מבצעים פעילות בשטח בנוי ביהודה ושומרון. כל יום היא פועלת בסביבת אוכלוסייה, ובין היתר מבצעת פריצות למבנים".

סא"ל לירון אפלמן, מג"ד 90. מתוך תרח"ט כפיר (צילום: מערכת וואלה!, דובר צה"ל)
אשקלון מדמה את העיר עזה. תרח"ט כפיר (צילום: מערכת וואלה!, דובר צה"ל)

בשנים האחרונות קיימה חטיבת כפיר כמה תרגילים חטיבתיים במתווה עזתי לקראת האפשרות שבמלחמה תילחם תחת אוגדה 162, שהייעוד שלה במלחמה היה לתמרן לעומק רצועת עזה, לכבוש ערים, עיירות וכפרים ולטהר אותם מתשתיות טרור ומחבלים. לאחרונה הצליח מפקד החטיבה אל"מ רצון לשכנע את מפקד פיקוד הדרום ואת הרמטכ"ל לאשר לחטיבת כפיר לקיים לראשונה בשנת 2019 תעסוקה מבצעית לכלל החטיבה ברצועת עזה.

בראייתו של אל"מ רצון, התעסוקה המבצעית בגבול עזה תעצים את החיבור בין לוחמי כפיר לבין שאר הכוחות שלא פועלים ביומיום ביהודה ושומרון, כמו שריון והנדסה. כמו כן, נוכחות החטיבה, שהייעוד שלה במלחמה הוא תמרון לעומק השטח העזתי, יהפוך אותה זמינה לפעולה במצב של הידרדרות באזור. לדבריו, "אם רוצים שנילחם בעזה, נכון מאוד לאפשר לנו גם לבצע תעסוקה במקום כדי שנחוש את האזור, נכיר לעומק את השטח ומקרוב. זה יסייע לנו מאוד".

מתוך התרח"ט, השבוע (צילום: מערכת וואלה!, דובר צה"ל)
פעילות מבצעית בעומק עזה. תרח"ט כפיר (צילום: מערכת וואלה!, דובר צה"ל)

רצון ייחס בראיון חשיבות רבה לסיירת חרוב שהוקמה במרץ 2017, ובה השקיעה זרוע היבשה משאבים רבים. "מדובר בכוח הכי איכותי של החטיבה", אמר. "יש לה אמצעים מיוחדים שאין אותם להרבה גדודים בצה"ל. הם מתמחים בפעולות שונות במרחבים צפופים מאוד. הם הפכו לכוח מאוד משמעותי. לא סתם הם קיבלו מקום ראשון באליפות צה"ל לקליעה".

מפקד בסיס האימונים החטיבתי (בא"ח), סא"ל אורי לוי, שגייס השבוע את מחזור הלוחמים הטרי לחטיבה, סיפר על השינוי שעברה החטיבה באימונים לקראת אפשרות של לחימה בעזה. "במסגרת תהליך ההכשרה הוקמו חוליות פריצה ולוחמת תת-קרקע (מנהרות, א"ב) כדי לשדרג את היכולות המבצעיות של החטיבה. לא רק לסמן אתרים, אלא גם לתת פתרונות בשטח", אמר. "הכוחות יודעים להתמודד עם פריצות שקטות ורועשות. בנוסף לכך, שודרג מתקן האימונים של הבא"ח כולל בתחום המנהרות".

תרח"ט כפיר (צילום: דובר צה"ל)
תרח"ט כפיר (צילום: מערכת וואלה!, דובר צה"ל)

סא"ל לוי הוסיף כי "בשנה האחרונה הנחנו דגש על היקף שיעורי קרב המגע כדי לתת לטפל באירועים מורכבים לא רק בנשק, ולנטרל איומים במהירות, כולל ניסיונות חטיפה. גם בתחום לימוד השפה הערבית אנחנו מקנים להם יכולות מעבר לתשאול בערבית. בשנה הקרובה ישדרג הבא"ח באופן ייחודי משאר החטיבות את התשתיות שלו לאימוני 24/7 בדגש על הלילה ויכלול מטווחי לוחמת טרור עם מטרות נעות ותרגילי הפתעה".

על האפשרות של חטיבת כפיר להילחם ברצועת עזה אמר סא"ל לוי: "חטיבת כפיר מביאה דרומה את המסה הרגלית הגדולה ביותר מבין החטיבות. היכולות של החטיבה עם הניסיון הופך להיות קטלני בשטחים בנויים".

תרח"ט כפיר (צילום: מערכת וואלה!, דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully