הממשלה אישרה את מינוי אביב כוכבי לרמטכ"ל: "מפקד מוערך"

לאחר שעבר את האישורים הדרושים, השרים אישרו את מינויו של אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל. בעקבות בקשתו של כוכבי ושל הרמטכ"ל היוצא איזנקוט, יידחה החילוף בין השניים ל-15 בינואר. במהלך הישיבה נמתחה ביקורת על דברי יאיר גולן נגד בנט: אסור לקצינים לבטא דעתם על שרים

  • אביב כוכבי
צילום: רוני כנפו

הממשלה אישרה היום (ראשון) את מינויו של אלוף אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל. בפתח ישיבת הממשלה הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו, המחזיק גם בתיק הביטחון, כי לאור בקשת הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט והרמטכ"ל הנכנס כוכבי לתוספת של מספר שבועות לחפיפה - פרישתו של איזנקוט תידחה ל-15 בינואר.

כבר בפתח הישיבה בירך נתניהו את כוכבי על היבחרו. "כוכבי הוא קצין מצטיין שנבחר מתוך ארבעה קצינים מצטיינים", הסביר נתניהו. "הוא מפקד מוערך ועתיר הישגים; מלא כרימון בתכניות חדשנות ואני בטוח שיעלה את צה"ל לפסגות חדשות ויפקד על צה"ל באופן שייתן מענה לאתגרים שניצבים בפנינו כקודמו". בהמשך הודה נתניהו לרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט על שירותו, וציין כי יתקיים בהמשך אירוע פרידה מסודר.

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

לכתבה המלאה
המינוי אושר. אלוף אביב כוכבי (צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)

כמה מהשרים הצטרפו לאיחולים על מינויו של האלוף כוכבי, "כוכבי הוא לוחם ללא חת, מפקד ערכי, מנוסה וראוי ביותר לתפקיד הרמטכ"ל בתקופה רגישה זו", אמרה שרת המשפטים איילת שקד. "אני מברכת גם את אשתו יעל, פרקליטה בכירה בפרקליטות המדינה, שבמשך השנים עושה חיל בפרקליטות. מאחלת לאלוף כוכבי הצלחה גדולה בתפקיד".

שר הבינוי יואב גלנט אמר כי הוא "מכיר ומוקיר את אביב משנים ארוכות של שרות משותף, במבצעים, בקרבות באימונים ובשאר תהליכי בניין כוחו של צה"ל". גלנט הוסיף כי "אביב הוא לוחם נועז ומפקד מצטיין. הרמטכ"ל המיועד הוא מהטובים ומהמוכשרים במפקדי צה"ל בדור האחרון. אביב הוא האדם הנכון בזמן הנכון".

נתניהו על גולן: אסור לקצינים לבטא דעתם על הדרג המדיני

במהלך הדיון על אישור מינויו של כוכבי, שר האנרגיה יובל שטייניץ פנה לראש הממשלה נתניהו וביקש שינזוף בסגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן, זאת לאחר שהאחרון מתח ביקורת פומבית בשבוע האחרון על השר נפתלי בנט.

גולן התייחס בראיון לרדיו 103 לדברים שאמר בנט על הפרקליט הצבאי הראשי במהלך מסיבת העיתונאים שקיים, בה טען כי "חיילי צה"ל מפחדים יותר מהפרקליט הצבאי יותר מאשר חמאס". לדברי גולן, בנט "מחליש את הצבא והוא מחליש את מדינת ישראל וחבל שאומרים דברים כאלה. אני לא יודע, אולי זה טוב לאלקטורט של בנט, אני לא בקיא בשיקולים כאלה".

נתניהו ושרי הממשלה הסכימו שמדובר בהתבטאות לא ראויה. רה"מ והשרים שללו בתוקף התבטאויות של סגן הרמטכ"ל לשעבר נגד הדרג המדיני. קציני צה"ל מוזמנים ורשאים להביע בחופשיות את דעתם המקצועית בפורמים סגורים, אבל אסור להם לבטא את דעתם על הדרג המדיני כל עוד הם בתפקיד.

אסור לקצינים לבטא את דעתם על הדרג המדיני כל עוד הם בתפקיד. נתניהו, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אמיל סלמן /הארץ)
ראוי שיביע דעתו בפורמים סגורים. גולן (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully