פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   דיווח: ל-CIA יש קלטת שבה נשמע בן סלמאן מורה "להשתיק" את חאשוקג'י

   בעיתון הורייט דווח כי בידי סוכנות הביון הקלטה שבה אמר יורש העצר כי יש להשתיק "בהקדם האפשרי" את העיתונאי שכתב נגדו טורים ביקורתיים. בריאד מכחישים את מעורבותו של הנסיך, שעשוי להיפגש עם ארדואן בפסגת ה-G20

   דיווח: ל-CIA יש קלטת שבה נשמע בן סלמאן מורה "להשתיק" את חאשוקג'י
   צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

   ל-CIA יש הקלטות של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן נותן הוראה "להשתיק" את העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י "בהקדם האפשרי" - כך דווח היום (חמישי) בעיתון הטורקי "הורייט". הדיווח הסתמך על כותב טורים בכיר, שלדבריו ראשת ה-CIA ג'ינה הספל "אותתה" על קיומה של ההקלטה במהלך ביקורה באנקרה בחודש שעבר. עם זאת, גורם טורקי רשמי אמר לרויטרס כי אין בידיו מידע על הקלטה כזו.

   באנקרה ובריאד לא הגיבו לדיווח, האחרון בשורת הדלפות מהחקירה שמפורסמות בטורקיה ככל הנראה כדי להביך את הממלכה ולערער על אמינות גרסאותיה. ערב הסעודית מכחישה כל קשר בין הרצח, שגרם למשבר בינלאומי, לבין הנסיך הצעיר, אך רבים מטילים ספק בכך.

   יורש העצר של ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן, בכנס כלכלי בריאד, 25 באוקטובר 2018 (רויטרס)
   יורש העצר הסעודי בפורום כלכלי בריאד בחודש שעבר (צילום: רויטרס)

   דוח של ה-CIA קבע כי הוא זה שהורה על החיסול, אך נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר כי אין אלו מסקנות חד-משמעיות. ביום שלישי הוא אמר כי ייתכן "שהאמת לא תתגלה לעולם" והדגיש כי הוא ישמר את הברית עם ערב הסעודית, שותפתו למאבק באיראן.

   הממלכה הסונית, יצואנית הנפט הגדולה ביותר בעולם, הגישה עד כה כתבי אישום נגד 11 מעורבים ברצח, והתביעה דורשת להטיל עונש מוות על חמישה מהם. עם זאת, טורקיה אומרת כי היא אינה מסופקת מהסבריה של ריאד ודורשת את הסגרתם.

   טראמפ, השוהה בימים אלה באתר הנופש שלו בפלורידה, שוחח עם כתבים והמשיך לדבוק בקו ההגנה על יורש העצר. הנשיא סתר את הערכת ה-CIA שהעיתונאי הסעודי נרצח בהוראתו. "הוא מכחיש זאת בתוקף", אמר טראמפ. עוד אמר שהמסקנה האישית שלו היא כי "אולי הוא עשה את זה, אולי הוא לא".

   טראמפ: "אני שונא את הטיוח, יורש העצר שונא את זה יותר"

   "אני שונא את הפשע", הוסיף. "אני שונא את הטיוח. אני אומר את זה: יורש העצר שונא את זה יותר ממני". הוא נשאל מי צריך לקבל אחריות על רצח העיתונאי, טראמפ סירב לנקוב באשמים. "אולי העולם צריך לקחת אחריות כי העולם הוא מקום מאוד מאוד רשע", אמר הנשיא.

   הוא רמז שכל בעלי הברית של ארצות הברית פועלים בצורה דומה, ולכן אם הם היו עומדים תחת אותם סטנדרטים שמבקריה של ערב הסעודית מעמידים אותה בימים האחרונים, אז "לא יהיו לנו יותר בעלות ברית".

   דבריו של טראמפ נאמרו לאחר שקיים שיחת ועידה עם קציני צבא מעבר לים. במהלך השיחה הוא ציין את הערכתו לקצינים וניסה לכוון את נושאי השיחה למדיניות פנים.

   (עדכון ראשון: 11:42)