וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק: מעורבות אמריקאית במו"מ עם הפלסטינים - רק בסוף התהליך

3.12.2000 / 12:37

במהלך סוף השבוע אמר הנשיא קלינטון לשר המשפטים יוסי ביילין: נותרו לי 50 ימים בבית הלבן ואני חופשי לסייע לכם; שר החוץ מנסה לארגן ביקור של הנשיא האמריקאי באזור; ראש הממשלה: כל ניסיון להכתיב תאריכים לסיום המו"מ מזיק לדרך הנכונה בה צריך להתנהל התהליך המדיני

ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר היום כי מעורבות אמריקאית עמוקה במשא ומתן עם הפלסטינים צריכה להיות רק בשלבים הסופיים של התהליך. את הדברים אמר ברק בתגובה על דברי השר יוסי ביילין כי צריך לאפשר לאמריקאים תיווך אינטנסיבי כבר עכשיו.

בישיבת הממשלה הבוקר הדגיש ברק, כי עדיפים לעיתים מגעים ישירים בין ישראל לפלסטינים על פני תיווך חיצוני. ברק הוסיף כי הניסיונות להכתיב לו מועדים לסיום המו"מ הם מיותרים ומזיקים. "כל ניסיון להכתיב לראש הממשלה תאריכים מפריע לישראל ומזיק לדרך הנכונה בה צריך להתנהל התהליך המדיני", אמר ראש הממשלה.

בסוף השבוע נפגש שר המשפטים, יוסי ביילין, עם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, סנדי ברגר. במהלך הפגישה נכנס ביל קלינטון לחדר במפתיע ואמר לביילין: "אני לרשותכם. נותרו לי 50 ימים בבית הלבן, יש לי ביקור בן שלושה ימים באירלנד, וחוץ מזה אני חופשי לסייע לכם".

קלינטון מוכן להשקיע את כל זמנו בניסיון לפתור את הסכסוך באזור, ומעוניין לכנס פיסגה משולשת בוושינגטון בהשתתפות יאסר ערפאת ואהוד ברק, עוד לפני שיסיים את כהונתו, ב-20 בינואר. ארצות הברית גם מעוניינת לשגר לאזור את המתווך דניס רוס, אולם ישראל הביעה התנגדות לכך בנימוק שרק אם המגעים להפסקת האלימות לא יניבו הסכם, תידרש מעורבות אמריקאית.

מו"מ חשאי בין ישראל לפלסטינים

עם זאת נודע, כי משא מתן חשאי מתנהל בין ישראל לפלסטינים בניסיון לגבש הסדר קבע. "מעריב" מפרסם כי את המגעים מנהל שר החוץ בן-עמי וראש לשכת ראש הממשלה, גלעד שר. גורמים רשמיים בישראל הכחישו את הידיעה.

שר החוץ, שלמה בן-עמי, מנסה כעת ליזום ביקור של קלינטון באזור, שיכול לתרום לאווירה חיובית במגעים בין הישראלים והפלסטינים.

"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי ביום שישי בערב טילפן קלינטון לברק ושוחח איתו במה שהוגדר אחר כך "שיחה קשה". רוב השיחה הוקדשה לנושא ועדת הבדיקה הבינלאומית שתבדוק את האירועים האלימים בשטחים, וקלינטון הביע פליאה מדוע ישראל מונעת מהוועדה להתחיל את עבודתה.

הוא אמר לברק שתוצאות הבדיקה חשובות לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, ואילו ברק הזכיר לו שעוד בפסגת שארם א-שייח' הוסכם על כך שיהיה צורך לתאם את סמכויות הוועדה, דבר שעדיין לא בוצע. השניים סיכמו כי שר החוץ, שלמה בן-עמי, והיועץ לביטחון לאומי, סנדי ברגר, ימשיכו לשוחח על הנושא. ברק גם ביקש מקלינטון לדאוג להעברת הסיוע המיוחד בסכום של כ-800 מיליון דולר, שהובטח לישראל.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully