וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שינוי הבחירה הישירה: תמיכה בליכוד ובעבודה - התנגדות בסיעות הקטנות

3.12.2000 / 8:34

61 חברי כנסת תומכים בביטול החוק; שרון תומך, ברק ינסה לשנות את הבחירה הישירה ולא לבטלה; ש"ס מתנגדת: "זהו ניסיון למחוק קבוצות אוכלוסיה בעלות צרכים יחודיים; נתניהו: על הימין לפעול נגד שינוי השיטה הנוכחית שמחזקת אותו

לקראת הבחירות הצפויות ממשיך התהליך לשינוי שיטת הבחירות הנוכחית לצבור תאוצה. 60 חברי כנסת חתמו עד כה על תמיכתם בחוק, אולם חבר הכנסת תאופיק חטיב (רע"מ) הודיע כי הוא חוזר בו מחתימתו,כך שמספר התומכים בחוק ירד ל-59.

יו"ר הקואליציה, אופיר פינס, טוען כי כעת תומכים בביטול חוק הבחירה הישירה 62 חברי כנסת. זאת לאחר שח"כ חיים דרוקמן (מפד"ל) ומאיר שיטרית (ליכוד) הודיעו לו על שינוי דעתם ועל תמיכה בעל פה בשינוי החוק.

פינס הוסיף כי גם אם מרכז מפלגת העבודה יחליט ביום חמישי על תמיכתו בביטול הבחירה הישירה, יש לאפשר לשר חיים רמון להתנגד אם ירצה בכך. "הארץ" מפרסם הבוקר כי ברק מתכוון לנסות לשכנע את מרכז המפלגה לא לבטל את שיטת הבחירה הישירה, אלא לשנותה, בין השאר באמצעות העלאת אחוז החסימה. ב"קול ישראל" דווח הבוקר כי המפלגה תעניק לחבריה חופש בחירה בעניין שינוי שיטת הבחירות.

גם מרכז הליכוד ידון ביום ראשון הבא בשינוי שיטת הבחירות,נושא שזוכה לתמיכה רבה מצדו של יו"ר המפלגה, אריאל שרון. בשתי הסיעות מסתמן רוב לביטול הבחירה הישירה.

לעמת זאת, המתנגדים בכנסת לשינוי שיטת הבחירות החלו ביצירת קואליציה החוצה מחנות פוליטיים. יו"ר מפלגת "ישראל ביתנו", ח"כ אביגדור ליברמן, מתכוון לקיים מחר כינוס ראשון של מתנגדי השינוי, כך נכתב הבוקר ב"מעריב". לכינוס הוזמנו חברי כנסת המתנגדים לשינוי החוק: יו"ר מר"צ זהבה גלאון, יו"ר המפד"ל שאול יהלום, יו"ר ש"ס יאיר פרץ, וחבר הכנסת יובל שטייניץ מן הליכוד. לטענת ש"ס, הדרישה לשנות את שיטת הבחירות היא ניסיון למחוק קבוצות אוכלוסיה בעלות צרכים חברתיים יחודיים.

במקביל, שוחח אתמול ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, עם כמה מראשי המפלגות ואמר כי הימין צריך לפעול נגד שינוי חוק הבחירה הישירה כיוון שבשיטה הנוכחית, קולו של הימין גדול יותר. נתניהו, השוהה בחו"ל, צפוי לשוב לארץ מחר.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully