וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלינטון לברק וערפאת: "אני לרשותכם"

3.12.2000 / 7:29

נשיא ארצות הברית הצהיר בפני שר המשפטים, יוסי ביילין, שהוא מוכן להשקיע את כל הזמן שנותר לו עד סיום כהונתו בפתרון הסכסוך; קלינטון שוחח גם עם ברק וביקש ממנו שלא למנוע את תחילת עבודתה של ועדת הבדיקה הבינלאומית; לכל המהלך נותרו רק חמישים יום

שר המשפטים, יוסי ביילין, נפגש בסוף השבוע עם היועץ לביטחון לאומי בארצות הברית, סנדי ברגר. במהלך הפגישה נכנס ביל קלינטון לחדר במפתיע ואמר לביילין: "אני לרשותכם. נותרו לי 50 ימים בבית הלבן, יש לי ביקור בן שלושה ימים באירלנד, וחוץ מזה אני חופשי לסייע לכם". שר החוץ, שלמה בן-עמי, מנסה כעת ליזום ביקור של קלינטון באזור, שיכול לתרום לאווירה חיובית במגעים בין הישראלים והפלסטינים.

קלינטון מוכן להשקיע את כל זמנו בניסיון לפתור את הסכסוך באזור, ומעוניין לכנס פיסגה משולשת בוושינגטון בהשתתפות יאסר ערפאת ואהוד ברק, עוד לפני שיסיים את כהונתו, ב-20 בינואר. ארצות הברית גם מעוניינת לשגר לאזור את המתווך דניס רוס, אולם ישראל הביעה התנגדות לכך בנימוק שרק אם המגעים להפסקת האלימות לא יניבו הסכם, תידרש מעורבות אמריקאית.

עם זאת נודע כי משא מתן חשאי מתנהל בין ישראל לפלסטינים בניסיון לגבש הסדר קבע. "מעריב" מפרסם כי את המגעים מנהל שר החוץ בן-עמי וראש לשכת ראש הממשלה, גלעד שר. גורמים רשמיים בישראל הכחישו את הידיעה.

"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי ביום שישי בערב טילפן קלינטון לברק ושוחח איתו במה שהוגדר אחר כך "שיחה קשה". רוב השיחה הוקדשה לנושא ועדת הבדיקה הבינלאומית שתבדוק את האירועים האלימים בשטחים, וקלינטון הביע פליאה מדוע ישראל מונעת מהוועדה להתחיל את עבודתה.

הוא אמר לברק שתוצאות הבדיקה חשובות לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, ואילו ברק הזכיר לו שעוד בפסגת שארם א-שייח' הוסכם על כך שיהיה צורך לתאם את סמכויות הוועדה, דבר שעדיין לא בוצע. השניים סיכמו כי שר החוץ, שלמה בן-עמי, והיועץ לביטחון לאומי, סנדי ברגר, ימשיכו לשוחח על הנושא. ברק גם ביקש מקלינטון לדאוג להעברת הסיוע המיוחד בסכום של כ-800 מיליון דולר, שהובטח לישראל.

הקבינט הפלסטיני קרא שלשום בערב להתחיל את עבודתה של ועדת הבדיקה שתחשוף את "המציאות הברברית מלאת הדמים של התוקפנות הישראלית נגד העם הפלסטיני".

לפני כמה ימים החל נציג האיחוד האירופי לענייני חוץ, כריס פאטן, ביוזמה להטלת סנקציות על ישראל בעקבות האירועים בשטחים. פאטן שלח מכתב לשרי החוץ של מדינות האיחוד, וקרא להפעיל לחץ על ישראל כדי להפסיק "את הסבל של הפלסטינים". הוא המליץ להעביר סכום כסף נוסף לפלסטינים כדי לסייע להם בהתמודדות עם הסגר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully