וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אל תצעק עלי! כואב לי הגב

2.12.2000 / 23:46

מחקר חדש גילה כי כאבי גב רבים נובעים מלחץ במקום העבודה; הסובלים העיקריים מהתסמונת החדשה הם אנשים מופנמים שכתוצאה מהמתח משתמשים בשריריהם באופן הלא נכון

עד היום ההנחה הרווחת היתה שרוב האנשים סובלים מכאבי גב כיוון שהם סוחבים משאות כבדים. מחקר חדש מעלה אפשרות כי כאבי הגב נובעים, למעשה, ממקומות עבודה מלחיצים.

ניסוי ביזארי באוניברסיטת אוהיו שבארצות הברית גילה כי אנשים מופנמים שסובלים ממתח או לחץ (סטרס) במקומות העבודה שלהם, נוטים להשתמש בשרירים הלא נכונים כשהם מרימים פריטים. שימוש כזה הוא מסוכן ויכול לגרום לגב תפוס וכאבים. כאבי גב הם אחד מהגורמים השכיחים ביותר בגללו נעדרים עובדים מעבודתם.

מחקרים קודמים גילו כי אנשים בעלי אופי מסוים נוטים לדווח על כאבים אלה יותר מאחרים. החוקרים מאוניברסיטת אוהיו החליטו להעמיק במחקר ודירגו את אופיים של העובדים המתלוננים על כאבי גב באמצעות מבחן פשוט.

מספר סטודנטים שלקחו חלק בניסוי נתבקשו להרים קופסא השוקלת כ-11 קילוגרמים במהירות מסוימת. כל סטודנט שהשתתף בניסוי התחבר למוניטור מיוחד שרשם את תנועת מותניו ובדק אילו שרירים הופעלו כדי לבצע את פעולת ההרמה.

בחלק הראשון של הניסוי עודדו המפקחים על הניסוי את הסטודנטים ואף השמיעו להם מוסיקה לבחירתם. בחלק השני של הניסוי החלו המפקחים להתנהג אחרת, הם עזבו אותם לבד וכשחזרו זעמו עליהם. המפקחים כיבו את המוסיקה וצעקו כי הם לא מרוצים מהעבודה.

הסטודנטים המופנמים יותר שינו באופן מיידי את הדרך בה הרימו את הקופסא. הם החלו להשתמש בשרירים הלא נכונים שגורמים לנזקים בגב. "הביקורת והלחץ עוברים לאנשים מוחצנים ובטוחים מעל הראש. לעומתם המופנמים הפכו את כל הפעולה למכניזם מתוח ומכאיב", סיפר עורך המחקר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully