וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פשרה עם האמריקאים: קלינטון ייקבע את סמכויות ועדת הבדיקה הבינלאומית

2.12.2000 / 13:59

ועדת הבדיקה, שהוקמה בלחץ הפלסטינים ובהתנגדות ישראל, תגיע לאיזור בעוד כשבועיים; קלינטון בשיחת טלפון עם ברק הלילה: ארה"ב מעדיפה השגת הסכם מלא על פני מדורג; הפלסטינים: ישראל מחבלת במאמצי הרשות להביא לרגיעה בשטח

הושגה פשרה בין ישראל וארה"ב לגבי סמכויות ועדת הבדיקה הבינלאומית לחקירת נסיבות פריצתן של ההתנגשויות בין ישראל והפלסטינים, אותה מינה האו"ם. ישראל דרשה כי סמכויות הוועדה ייקבעו בינה לבין הרשות הפלסטינית ואילו ארה"ב טענה, כי הוועדה עצמאית לקבוע בעצמה את סמכויותיה. לבסוף הוחלט, כי נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, יהיה זה שייקבע את סמכויותיה.

ועדת הבדיקה צפויה להגיע לאזור בעוד כשבועיים ותיפגש עם ראש הממשלה, אהוד ברק ועם יו"ר הרשות, יאסר ערפאת. ועדת הבדיקה הבינלאומית הוקמה בלחץ הפלסטינים ובהתנגדותה של ישראל. וושינגטון דחתה את בקשת שר החוץ, שלמה בן עמי, לעכב את עבודת הוועדה עד שיירגע המצב בשטח. אמש אמר בן עמי, כי לישראל אין ממה לחשוש ממסקנות הוועדה וכי אסור לה להקרין בעולם חשש כזה.

נשיא ארה"ב שוחח הלילה בטלפון עם ראש הממשלה והדגיש בפניו כי הוא רואה חשיבות בסיוע ישראלי לוועדת הבדיקה. השניים שוחחו גם על דרכים אפשריות להפסקת האלימות וחזרה לשולחן המשא ומתן. דובר הבית הלבן מסר הלילה, כי עד למועד פרישתו מתכוון קלינטון לעשות כל שביכולתו כדי לקדם את השלום בין ישראל והפלסטינים. לדבריו, כאשר תושג הסכמה בין הצדדים על חידוש המשא ומתן, יש בידי ארה"ב מגוון דרכים בהן ניתן יהיה לקדם את השלום.

הקבינט הפלסטיני הצהיר אתמול, כי העם הפלסטיני לא ייכנע לישראל וימשיך במאבקו. בהודעת הקבינט נאמר: "למרות המחיר האנושי הכבד וההפסדים הכלכליים, עמנו נחוש בעמידתו אל מול התוקפנות הישראלית". הפלסטינים מאשימים את ישראל בחבלה במאמצי הרשות להביא לרגיעה בשטח, וחזרו על דרישתם שוועדת הבדיקה הבינלאומית תחל בעבודתה מיד.

ארה"ב הודיעה, כי היא מסתייגת מהצעת ראש הממשלה להגיע להסכם ביניים עם הרשות הפלסטינית. קלינטון אמר לברק כי ארה"ב מעדיפה הסכם מלא ולא הסכם מדורג. לפי הצעת ברק, הסכם הביניים ייקבע את הגבול המערבי בין שתי המדינות. הגבול יותיר בריבונות ישראלית גושי התנחלויות על שמונה אחוז מהגדה וכ-40 אחוז נוספים מהגדה יישארו פתוחים לדיון הסופי. בנוסף מציע ברק, כי בשלב הביניים יכללו אזור ביטחון ישראלי נרחב בבקעת הירדן ובמורדות ההרים במזרח. ברק מבקש לדחות בשלוש עד חמש שנים את הדיון על ירושלים ועל זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים ולקבוע מראש את מסגרת הדיונים ולוח הזמנים. הרשות הפלסטינית הודיעה, כי היא מתנגדת לרעיון ההסכם החלקי של ברק, וכי ההסכם חייב לכלול את סוגיית ירושלים והפליטים.

ביילין: ניתן להגיע להסכם תוך 50 יום

שר המשפטים, יוסי ביילין, אמר אתמול בוושינגטון, כי הוא מאמין שעדיין יש סיכוי להגיע להסכם עם הפלסטינים עד ה-20 בינואר, תאריך סיום כהונתו של הנשיא קלינטון.

ביילין נפגש עם היועץ לביטחון לאומי של הנשיא, סנדי ברגר ועם בכירים אמריקאים נוספים בצוות השלום. במסיבת עיתונאים בשגרירות ישראל בוושינגטון אמר ביילין, שישראל רוצה להגיע לשלום: "אנו מוכנים להסדר קבע. ישראל מאמינה כי ישנו סיכוי להגיע להסכם כזה בחמישים הימים הבאים".

שר המשפטים הדגיש, כי למרות ההצהרות בישראל כי אין יותר פרטנר לשלום ברשות הפלסטינית, "יש לישראל פרטנר ושמו מר יאסר ערפאת". ביילין הוסיף, כי נסיון הממשלה להגיע להסכם אינו מושפע מההחלטה להקדים את הבחירות בישראל. "אנו יודעים שהסדר קבע דורש מחיר כבד וישראל מוכנה לשלם אותו, אבל לא בכל מחיר".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully