וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לחץ אמריקאי על ברק לשתף פעולה עם ועדת הבדיקה למהומות בשטחים

2.12.2000 / 9:16

ועדת הבדיקה הוקמה בלחץ הפלסטינים ובהתנגדות ישראל; קלינטון: ארה"ב מעדיפה השגת הסכם מלא על פני מדורג; הפלסטינים: ישראל מחבלת במאמצי הרשות להביא לרגיעה; ביילין: ניתן להגיע להסכם תוך זמן קצר

נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, מפעיל לאחרונה לחץ על ראש הממשלה, אהוד ברק, לשתף פעולה עם וועדת הבדיקה הבינלאומית לחקירת נסיבות פריצתן של ההתנגשויות בין ישראל והפלסטינים.

וועדת הבדיקה הוקמה בלחץ הפלסטינים ובהתנגדותה של ישראל. וושינגטון דחתה את בקשת שר החוץ בן עמי לעקב את עבודת הוועדה עד שיירגע המצב בשטח.
נשיא ארה"ב, בילקלינטון, שוחח הלילה בטלפון עם ראש הממשלה, אהוד ברק, והדגיש בפניו כי הוא רואה חשיבות בסיוע ישראלי לוועדת הבדיקה. קלינטון שב והבהיר לברק כי ארצות הברית מעדיפה שהצדדים ישיגו הסכם מלא ולא הסכם מדורג, כפי שהציע ברק. דובר הבית הלבן אומר כי ברק ציין בשיחת הטלפון שגם הוא מעדיף הסכם כולל עם הפלסטינים.

ועדת הבדיקה תגיע בעוד שבועיים לארץ ותפגש עם ערפאת ועם ברק. לפי שעה אין הסכמה על נושאי הבדיקה וסמכויות הוועדה. אולם, מגעים בין ישראל לפלסטינים מתקיימים כל העת במטרה להרגיע את האלימות בשטח.

למרות זאת מאשימים הפלסטינים את ישראל בחבלה במאמצי הרשות להביא לרגיעה והם שבים ותובעים כי וועדת הבדיקה הבינלאומית תחל בעבודתה.
הקבינט הפלסטיני הודיע הלילה כי הפלסטינים לא יכנעו לישראל וימשיכו במאבק למרות המחיר האנושי הכבד וההפסדים הכלכליים.
שר החוץ בן עמי אמר אמר באוסלו כי ישראל תשתף פעולה עם וועדת הבדיקה. מאידך הביע בן אמי התנגדות לשיגור משקיפים בינלאומיים לשטחים.

ביילין: ניתן להגיע להסכם תוך 50 יום

ואילו שר המשפטים, יוסי ביילין, אמר אתמול בוושינגטון כי הוא עדיין מאמין שיש סיכוי להגיע להסכם עם הפלסטינים עד ה-20 בינואר, תאריך סיום כהונתו של הנשיא קלינטון.

ביילין נפגש עם היועץ לבטחון לאומי של הנשיא, סנדי ברגר ובכירים אמריקאים נוספים בצוות השלום. במסיבת עיתונאים בשגרירות ישראל בוושינגטון אמר ביילין שישראל רוצה להגיע לשלום: "אנו מוכנים להסדר קבע. ישראל מאמינה שסיכוי להגיע להסכם כזה וחתום עליו בחמישים הימים הבאים".
ביילין הדגיש כי למרות ההצהרות בישראל "יש לישראל פרטנר ושמו מר יאסר ערפאת". לדבריו, נסיון הממשלה להגיע להסכם לא מושפע מההחלטה להקדים את הבחירות.
"אנו יודעים שהסדר קבע דורש מחיר כבד וישראל מוכנה לשלם אותו אבל לא בכל מחיר", אמר.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully