"הרבה זמן חיכינו": בצל הביקורת - הושק קו הרכבת מירושלים לנתב"ג

למרות הביקורת שנמתחה על כך שמדובר ב"חצי עבודה", קו הרכבת המחבר את הבירה עם נמל התעופה נפתח לראשונה לציבור. "השתדלנו להיות הראשונים שהתייצבו פה", סיפרו הנוסעים הנרגשים. כ-5,000 נוסעים שלא נרתעו מהביקורת כבר ניסו. ומה המחיר? כל הפרטים

25/09/2018
צילום: רוני כנפו, עריכה: שניר דבוש

הבוקר (שלישי) הושק לציבור הרחב קו הרכבת החדש מירושלים לנמל התעופה בן גוריון. וההתרגשות אף הורגשה ברציפים. כבר בשעות הבוקר הגיעו נוסעים לתחנת נבון סמוך לבנייני האומה בירושלים ועלו לראשונה על הקרונות בדרכם לנמל התעופה. הקו הושק למרות הביקורת שהוטחה במשרד התחבורה, על כך שמדובר למעשה במסלול חלקי בלבד של הרכבת המהירה - שהייתה אמורה לחבר את ירושלים ותל אביב. עם זאת, לוואלה! NEWS נודע כי עד לשעה 19:00 נסעו ברכבת כ-5,000 נוסעים שלא נרתעו מהביקורת.

"הרבה זמן חיכינו לרכבת הזאת, השתדלתי להיות בין הראשונים לנסוע על קו הרכבת", סיפרה תקווה לוי מהר אדר עם בני משפחתה. לוי מפרגנת לשירותים המתקדמים שהוצבו ברכבת ועובדי התחנה שסייעו לה ולנוסעים האחרים להגיע יחסית בקלות רציף הרכבת. "אני מטיילת הרבה ברחבי העולם והשירות פה וואו. מרגש". גם תומס ברוויל, תייר מברזיל המתין לקו הרכבת שיעשה את דרכה מהבירה לשדה התעופה. "הגעתי לירושלים בעקבות מסע שאני עושה בישראל בעקבות ה'ויה דלורוזה של ישו'", סיפר. "אני מאוד מתרשם מהפרויקט הענק הזה של הרכבת המהירה. היה מעט מורכב לקבל את הכרטיסים, אבל החבר'ה שעובדים ברכבת סייעו לנו לקבל יחסית בקלות את הכרטיסים".

"הרבה זמן חיכינו לרכבת הזאת". תחנת נבון, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ששון תירם)

יוסף חיזקי הגיע חבריו לחנוך את הנסיעה בדרך ליום כיף בתל אביב. "הכל דנדש, ריח של חדש, נעלה הרכבת לנתב"ג ושם נחליף עוד רכבת לתל אביב ליום הכיף שכל-כך חיכינו לו". חברו דוד טושי לא הסתיר את ההתרגשות מהקומלפקס הענק שהוקם בבירה: "חתיכת מקום הרימו פה, אבל עדיין לא גמור, ממתינים שיסדרו מקום מסודר להעמיד את האופניים שלנו, וזה שהרכבת לא מגיעה עד לתל אביב מטרידה. אבל שהכל יסתדר, זה יהיה פצצה, נראה שנהנה מה".

אם עוד היה סימן שאלה לגבי כשירותו של הקו בערב החג הודיעו משירותי הכבאות ומשטרת ישראל כי נתנו אישור זמני לפתיחת המסילה. רכבת התבקשו לתקן כמה ליקויים שהתגלו בבדיקה. בשירותי הכבאות הדגישו שברגע שהמפגעים יתוקנו, האישור הזמני יהפוך לקבוע.

קו הרכבת המהיר לירושלים הוא אחד הפרויקטים ההנדסיים והטכנולוגיים המורכבים ביותר שבוצעו אי פעם בישראל. עלותו של הקו המהיר לירושלים, שנחשב לפרויקט הגדול ביותר של משרד התחבורה, נאמדת בשבעה מיליארד שקלים. הקו אמור לחבר את בירת ישראל למטרופולין גוש דן ואזור המרכז ולהביא להקלת גודש התנועה.

טוב לדעת (מקודם)

מהפכת טיפולי הפנים: בינה מלאכותית וטכנולוגיית RF במכשיר ביתי

מוגש מטעם בי קיור לייזר
הקו הושק למרות הביקורת. תחנת נבון, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ששון תירם)

משך זמן הנסיעה הצפוי בקו המהיר מתל אביב לבנייני האומה בירושלים - עומד על פחות מ-30 דקות. בשל מורכבות עבודות החשמול, הקטע המחושמל נכון לעכשיו הוא בין ירושלים לנתב"ג. תוך מספר חודשים יחושמל הקטע בין נתב"ג לתל אביב, ואז יוארך מסלול הקו. בנתב"ג ניתן להחליף רכבת שתגיע לת"א וממשיכה לצפון (חיפה, עכו עד נהריה). ניתן בת"א להחליף רכבות לכל שאר התחנות בארץ. הפרויקט כולל מסילה כפולה באורך של 56 קילומטרים. העבודות על הרכבת כללו כרייה של חמש מנהרות, באורך של 38 קילומטרים ושמונה גשרים, באורך של שבעה קילומטרים וחצי. הקו עובר דרך מנהרה באורך של 11 קילומטרים וחצי, הנחשבת לארוכה ביותר בארץ, וכן מעל גשר שגובהו כמאה מטרים ונחשב לגשר הגבוה בישראל.

בשל הביקוש הגבוה, קיימת מגבלה במספר הנוסעים בכל רכבת ויש צורך להירשם מראש. בשלושת החודשים הראשונים, בהן הנסיעה היא ללא עלות ומצריכה הזמנת שובר מראש, מספר המקומות בכל רכבת מוגבל ל-400 נוסעים.

תחנת הרכבת נבון, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ששון תירם)

לנוסעים מתחנת ירושלים-יצחק נבון לכל הארץ, תתאפשר נסיעת חינם הלוך, או הלוך וחזור (לנסיעה מירושלים וחזור אליה). כרטיס זה יונפק בתחנת ירושלים-יצחק נבון בלבד. כרטיס זה יהיה תקף לשימוש לכל תחנות הרכבת בארץ, למעט תחנות: ירושלים-מלחה וירושלים-גן החיות. כרטיס זה ניתן להנפקה על גבי כרטיס רב קו פרסונלי או חצי אנונימי (רב קו עם תמונה).

כרטיס נסיעה שיונפק ביתר התחנות אל תחנת ירושלים-יצחק נבון יהיה בתשלום, בהתאם למחיר הקבוע בנספח בצו הפיקוח על המחירים. כרטיס זה ניתן להנפקה על כל סוגי כרטיסי הרב קו ובאמצעות כרטיס נייר. בין ירושלים לנתב"ג - 17 שקלים, בין ירושלים לתל אביב - 22 שקלים. הזמנת השוברים מתאפשרת באתר האינטרנט של רכבת ישראל, באפליקציה ייעודית או באמצעות מענה אוטומטי ואנושי בטלפון *9025 על גבי כרטיס רב קו בלבד.

(עדכון ראשון: 20:20)

תחנת נבון, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ששון תירם)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully