וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פינושה יעצר ויעמוד למשפט בצ'ילה

1.12.2000 / 19:33

שופט בית משפט בסנטיאגו הוציא הערב צו מעצר נגד הרודן לשעבר באשמת פגיעה בזכויות אדם; תחת שלטונו נחטפו ונרצחו כ-3,200 פעילים שהתנגדו למשטרו; פינושה חזר לצ'ילה בתחילת השנה לאחר שנה וחצי מעצר בבריטניה שסירבה להסגירו לספרד

רודן צ'ילה לשעבר, אוגוסטו פינושה, בן ה-85 יעצר ויעמוד למשפט באשמת פגיעה בזכויות אדם בתקופת שלטונו במדינה בין השנים 1973-1990 - כך קבע היום בית המשפט בבירת צ'ילה.

בתקופת שלטונו של פינושה בצ'ילה נערכו "טיהורים" רבים של מתנגדי השלטון - על פי ההערכה נחטפו ונרצחו כ-3200 פעילי שמאל ואנשי בטחון שהתנגדו למשטרו.

לפני כשלושה חודשים קבע בית המשפט כי חסינותו של פינושה תוסר וחוות דעת רפואית קבעה שהוא כשיר לעמוד למשפט. עורכי דינו של פינושה טענו כי לא ניתן להעמידו לדין מתוקף חוקת המדינה המעניקה לו חסינות לכל חייו. התקנה הוספה לחוקה בשנת 1980 על ידי פינושה עצמו.
הרודן הקשיש שב לצ'ילה בחודש מארס האחרון לאחר 16 חודשי מעצר בבריטניה. בית המשפט באנגליה דחה את בקשת ההסגרה שהגישה ספרד, באשמת רצח אזרחים ספרדים בצ'ילה בתקופת שילטונו. בריטניה החליטה לגרש את פינושה חזרה לצ'ילה שם נפתחו נגדו הליכים משפטיים שיזמו אירגוני זכויות האדם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully