פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אחרי המעצרים והפרשות: כנס "לא מצביעים שחיתות" בראשון לציון

   ששת המועמדים לראשות העיר התייצבו לאירוע של התנועה לאיכות השלטון בשיתוף וואלה! NEWS בו הציגו את משנתם וחתמו על האמנה, אשר במסגרתה התחייבו לשלטון נקי. האירוע בא כמה חודשים לאחר שנחשפה פרשת השחיתות בעיר, במהלכה נעצר ראש העיר צור

   אחרי המעצרים והפרשות: כנס "לא מצביעים שחיתות" בראשון לציון
   צילום: יותם רונן, עריכה: איתי עמרם

   לא פחות משישה מועמדים מתמודדים לתפקיד ראש עיריית ראשון לציון, לאחר שבתקופה האחרונה שרתה עננה עכורה מעל בניין העירייה מאז התפוצצה פרשת השחיתות בעיר. חודשיים לפני שעשרות אלפי התושבים יממשו את זכותם ויגיעו לקלפיות, אתמול (רביעי) השתתפו כמה מן המועמדים באירוע "לא מצביעים שחיתות" של התנועה לאיכות השלטון בשיתוף וואלה! NEWS במתחם G בעיר.

   היוזמה המלווה את הבחירות לרשויות המקומיות בחודשים הקרובים, הושקה לפני כשבועיים בקמפיין ארצי, במטרה לקדם שלטון נקי ואיכותי. במהלך האירוע שהתקיים בראשון לציון הציגו המועמדים את ה"אני מאמין" שלהם בנושאי המלחמה בשחיתות וחתמו על אמנה שבה הם מתחייבים לפעול בשקיפות, לשמור על טוהר המידות, להימנע מניגוד עניינים ולא למעול באמון שהציבור נתן בהם. עוד התחייבו החותמים להימנע מניגוד עניינים, קבלת טובות הנאה ומינויים פוליטיים. המועמד דורון אוזן, חבר מועצת העיר, הודיע שלא ישתתף בכינוס החשוב.

   עיריית ראשון לציון 3.12.2017 (הארץ , מוטי מילרוד)
   עיריית ראשון לציון (צילום: מוטי מילרוד)

   בחודש דצמבר האחרון נחשפה פרשת השחיתות בראשון לציון, שעיקרה עסק בחשד לקשרים בין גורמים פלילים לבעלי תפקידים בעירייה. בראשיתה של החקירה נעצרו 18 בני אדם, בין העצורים בכירים בעירייה, בהם גם ראש העיר דב צור, לצד שורה של אנשי עסקים וקבלנים. אחד החשודים המרכזיים בפרשה היה גם יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן (הליכוד) שכיהן בעבר כסגן ראש העיר.

   ראש העיר צור נחשד בשוחד, מרמה והפרת אימונים. בתום מעצר ממושך בן שמונה ימים, שוחרר למעצר בית בן 10 ימים, ואף הורחק ל-25 ימים נוספים מן העירייה. בסוף חודש ינואר האחרון שב צור לעירייה, אולם תחת מגבלות שכללו בין היתר איסור להשתתף או לצפות בישיבות הוועדה לתכנון ובנייה, ועדת מכרזים, ודיוני החברה הכלכלית בעיר. בחודש יולי האחרון הוחלט כי צור יוכל לשוב לדיוני וועדת המכרזים וועדות התכנון והבנייה אולם לא יוכל לעסוק בנושאים שעלו בחקירתו.

   כיום צור רואה את עצמו כמועמד טבעי לראשות העירייה. בשיחה עם וואלה! NEWS הצהיר כי יתמודד שוב על התפקיד והרשה לעצמו להתנבא: "אני אהיה ראש העיר גם בפעם הבאה". הוא ציין כי הציבור יידרש להחליט בנושא וכי גם הפעם ילך לבקש את אמונו "כמו שרק אני יודע". "מאז שהשתחררתי ממעצר הבית אני חש אהדה גדולה, חיבוק גדול, ואמונה גדולה בהיותי איש ישר והגון", הוסיף. "זה מה שנותן לי את העידוד ללכת ולהמשיך להיאבק את המאבק הזה".

   באשר לחשדות נגדו, צור סבור שהדבר לא יבשיל לכדי כתב אישום. "כך אני מקווה וכך אני מתפלל מתוך הכרות עם מה שעומד בפניי", אמר. בחודש אפריל פורסם בחדשות עשר כי תיקו של צור מוגדר כ"בעייתי" וכי ייתכן ולא יוגש נגדו כתב אישום בפרשה.

   המרוץ ללשכה

   אחת המועמדות המסקרנות שהכריזה על ריצה לראשות העירייה היא חברת המועצה, עו"ד ליאל אבן זוהר, שבמהלך חודש יוני האחרון הודיעה על החלטתה להצטרף למרוץ. אבן זוהר דמות מוכרת מאוד ברחבי ראשון לציון, גם מתוקף היותה חברת מועצה בשתי הקדנציות האחרונות וגם משום שהחזיקה בתיק החינוך בעבר. שמה של אבן זוהר עלה במהלך פרשת השחיתות לכותרת דווקא כזאת שהצהירה לאורך כל הדרך על חשדות לניגודי ענייניים ושחיתות במערכת השלטונית מקומית.

   על הצטרפותה למרוץ הכריזה אבן זוהר בעמוד הפייסבוק שלה: "אני מאמינה שאני מביאה איתי את שני הדברים החשובים ביותר שנדרשים כיום בראשון לציון, כוח ואומץ לנקות מהיסוד את השחיתות שהשתלטה על ניהול העיר שלנו ולשלוח הביתה את חבורת הקומבינטורים למיניהם, והשני את החזון שכל כך נחוץ לנו, כיצד להוביל את ראשון ולהפוך אותה לבירת איכות החיים של ישראל, ולמכרז תרבותי, חינוכי ועסקי".

   באשר לחשדות שריחפו מעל לשכת העירייה והעומד בראשה הוסיפה אבן זוהר, "אחרי עשר שנים דב צור חייב לפנות את הבמה ולאפשר לאחרים להוביל את העיר. 'ניקוי האוורות' בעירייה הוא הכרחי, ואני מאמינה ש"קואליציית הנקיים" תוביל את ראשון לציון לצאת בקרוב לדרך חדשה".

   ראש עיריית ראשלצ אם יימצא רבב בהתנהלותי אתפטר (מערכת וואלה! NEWS , צילום: ללא קרדיט)
   נעצר במסגרת פרשת השחיתות. ראש העיר דב צור

   מועמד נוסף שהכריז כי יתמודד על ראשות העיר, הוא סגנו של צור, רז קינסטליך. הוא שוחה בפוליטיקה המקומית כבר בגיל 23, נמצא כבר 15 שנים עם תנועתו "הצעירים + הירוקים". "אתם מכירים אותי", כתב קינסטליך בדף הפייסבוק שלו. "פעלתי בלהט וביושר למען הצעירים בעיר כדי שיוכלו לפתוח עסקים בעיר ולא ינדדו לערים אחרות. פעלתי למען בעלי החיים, הובלתי מהלכים למען הגברת תחושת הביטחון, חרטתי על דגלי את איכות הסביבה וטיבה. פעלתי ללא לאות כדי שיהיה פה יותר ירוק ויותר טוב לילדים שלנו, של כולנו".

   הוא הוסיף: "כעת הגיע הרגע למהלך הדרמטי והחשוב מכולם, החלטתי לבקש את אמונכם לתפקיד של ראש העירייה, כדי שיחד נהפוך את ראשון לציון למקום טוב יותר, עבור כולנו, אני לא לבד במערכה, אני מביא איתי יחד צוות מצוין של אנשים שאתם ורק אתם נמצאים בראש סדר העדיפות שלהם, יחד נוביל את ראשון לציון קדימה, כעיר העתיד של ישראל".

   זמן קצר לאחר הכרזתו של רז קינסטליך, שלל צור את סמכויותיו, הרחיקו מהתפקיד וסילק את חברי סיעתו מהעירייה.

   אירוע במה של התנועה לאיכות השלטון, ראשל"צ, 4 בספטמבר 2018 (מערכת וואלה! NEWS , ליאל אבן צור)
   כנס התנועה לאיכות השלטון בראשון לציון, אמש (צילום: ליאל אבן צור)

   בחודש יולי הכריז גם אסף דעבול, יו"ר האופוזיציה בעיר העומד גם בראש ועדת הביקורת על מועמדותו לראשות העירייה. הוא מכהן משנת 1998 במועצה העיר, ובמשך 20 שנה מילא שורה של תפקידים: סגן ראש עיר, אחראי על תחום הרווחה, יו"ר ועדת הביקורת, חברת ועדת המכרזים, דירקטוריון בחברה העירונית לתרבות וספורט ועוד. "מזה כחודש וחצי אני עובר בית בית בכל רחבי העיר והתושבים מחזקים את ידי, ביקשו ממני להציל את העיר", סיפר. "נמאס להם מהשחיתות ומכל ההתעמרות בתושבים. הם מרגישים כאילו גנבו להם את העיר. לכן גם סיסמת הבחירות שלי היא 'להחזיר את העיר לתושבים'. הניסיון הרב שלי נגע לאורך כל השנים כמעת בכל נושא בעיר".

   "בשנים האחרונות נלחמתי על היקב ונגד השחיתות בעיר כאשר פעם אחר פעם אמרתי שהמשטרה בדרך ויעצרו את השחיתות", הוסיף. "צחקו ולעגו לי והנה היום רואים שכל מה שאמרתי נכון הוא. אני היחידי שלא ישב אפילו דקה אחת בקואליציה עם דב צור כאשר כל שאר חברי המועצה ישבו איתו ואף תמכו בכל הדברים החמורים. אני היחיד במדינה שנתן במשך 20 שנים את מספר הטלפון הנייד שלו לכל תושבי העיר ופעם אחר פעם עונה ונפגש עם כולם ומסייע לכל פונה. אני מאמין שהפעם אבחר לתפקיד ראש העיר והסיעה שלי- פז למועצת העיר, תהיה הגדולה ביותר".

   אירוע במה של התנועה לאיכות השלטון, ראשל"צ, 4 בספטמבר 2018 (מערכת וואלה! NEWS , ליאל אבן צור)
   החתימה על האמנה בראשון לציון. אמש (צילום: ליאל אבן צור)

   גם ממלא מקום ראש העיר בעשור האחרון, ומי שמילא את מקומו של דב צור בתקופת הרחקתו מהעירייה, מוטי עג'מי, הכריז על התמודדות לראשות העיר. עג'מי בן 53, נשוי ואב לשלושה ילדים, רואה חשבון במקצועו. הוא מחזיק בתיק הרווחה בשתי הקדנציות האחרונות וכיהן כסגן ראש העיר. "החלטתי להתמודד לראשות העיר ראשון לציון מתוך תחושת שליחות ואמונה מלאה ביכולתי להצעיד את העיר קדימה", אמר. "ראשון לציון היא חלק בלתי נפרד מחיי. ראשון לציון זקוקה לראש עיר עם ניסיון, אחריות, יושרה אבל לא פחות חשוב מכך, קשוב, נגיש ונכון לסייע בכל עת וככל שניתן. תכונות אלה אפיינו אותי בכל שנותיי כשליח ציבור ואמשיך לנהוג כך גם בעתיד. ניסיוני הרב בעשרים שנותיי כחבר מועצה, מתוכם בעשור האחרון כממלא מקום וסגן ראש העירייה הם הגורמים הנותנים לי בטחון כי אוכל לעשות זאת בדרך הטובה ביותר. אשקם את תדמית העיר שנפגעה, אגביר את תחושת השותפות של התושבים ואעמיד את האזרח במרכז, אדאג להמשך העשייה, לתנופת פיתוח ולחשיבה אסטרטגית משמעותית בכל התחומים ואהפוך את ראשון לציון לעיר מובילה וכמודל לחיקוי".

   המועמד דורון אוזן, שהכריז כבר בחודש מאי על התמודדותו, החליט להיעדר מהכנס. אוזן בן 43, יליד ראשון לציון ובן למשפחה ותיקה בעיר, נשוי ואב לשלושה. הוא בעל תואר ראשון במשפטים, ומכהן כיו"ר הוועדה המרחבית לתכנון ולבנייה "שרונים". הוא פוטר במפתיע על ידי צור כשעה קלה לפני כניסת יום הזיכרון השנה. "כולכם שמעתם בוודאי על האירוע המביש שהיה בערב יום הזיכרון" אמר אוזן בערב ההכרזה על ריצה לראשות העירייה. "אירוע זה מעיד יותר מכל על המצב העגום ואיבוד השליטה בסביבתו של ראש העיר, חבורה של עסקנים השתלטה על ראש העיר ומובילה אותו למקומות לא טובים.

   אוזן ציין כי הסיבות לפיטוריו פורטו בפניו במדויק: " אמרו לי 'אתה לא מתיישר עם המדיניות הכללית' בנושאים שלעולם לא אתיישר איתם כי הם פוגעים בתושבי ראשון לציון. אני לא אתיישר כשאנשים חוטפים דוחות לא מוצדקים, שילדינו לא מוגנים בגנים ובמעונות שממוקמים בלב אתרי בניה, ולא אנוח עד שלא יונחו פסי האטה ליד מוסדות חינוך ובכבישים מסוכנים בעיר, אם לשבת בקואליציה משמע לא להשמיע קול, אז הקואליציה לא מתפקדת, טובת העיר הייתה ותהיה לנגד אלי תמיד. אני מאמין שטובת העיר היא קודם כל טובת התושב".