וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארבעה פצועים ישראלים ושלושה הרוגים פלסטינים בשטחים

2.12.2000 / 6:18

תפילות יום השישי הראשון של הרמדאן עברו בשקט, למרות החששות הכבדים במערכת הביטחון, אולם מיד לאחריהן החלה שורת עימותים בין צה"ל לפלסטינים; יריות על אוטובוס בירושלים; כוח 17 סייע בשמירת הסדר בתפילה בהר הבית

במספר תקריות ירי וידויי אבנים שהתרחשו אתמול נהרגו, על פי מקורות פלסטינים, ששלוה צעירים. צה"ל מסר כי שני חיילים, שוטר מג"ב ותינוקת ישראלית נפצעו קל מידויי אבנים.

חייל אחד נפצע במחנה קלנדיה שבצפון ירושלים. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם. הפלסטינים בקלנדיה ידו אבנים ובקבוקי תבערה. חיילי צה"ל הגיבו בכדורי גומי, גז מדמיע וכדורים חיים.

חייל נוסף נפצע קל מאוד במהלך הפרות סדר בסמוך לקבר רחל בבית לחם. הוא טופל במקום. שוטר מג"ב נפצע קל מרסיסי זכוכית בצומת איו"ש. תינוקת ישראלית בת שלושה חודשים נפצעה קל מאוד מיידויי אבנים לעבר הרכב בו נסעה, בכביש עוקף חוסאן. היא טופלה במקום.

בשעות הערב נפתחה אש לעבר היישוב פסגות וחילופי אש התנהלו בחברון לאחר שיריות נורו לעבר היישוב היהודי, ואזור גוש קטיף - אין נפגעים.

יריות נורו בצהרים לעבר אוטובוס "אגד" בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים - לא היו נפגעים. מספר קליעים חדרו לתוך האוטובוס הממוגן, שהיה בדרכו ליישוב שילה.

ככל הנראה בוצע הירי משכונת חנינה הסמוכה, אך מפקד מחוז ירושלים, ניצב יאיר יצחקי, מעריך כי הירי לא בוצע על ידי תושבי השכונה, אלא על ידי פעילי תנזים או גוף טרור אחר, שהגיעו כנראה מהשטחים. המשטרה פתחה בסריקות אחר היורים ומצאה את רובה הקלצ'ניקוב ממנו בוצע הירי. בירושלים הובעה דאגה מהפיכתה של שכונה נוספת, פרט לגילה, לחזית.

בצומת איו"ש שמצפון לרמאללה התעמתו גם אתמול מאות פלסטינים עם כוחות הביטחון, וידו לעברם אבנים ובקבוקי תבערה. צה"ל יורה בתגובה כדורי גומי.

התפילה היום - מקרה מבחן לשבועות הבאים

בתפילת יום השישי הראשונה של חודש הרמאדן השתתפו כמאה אלף מתפללים. כ- 3,000 שוטרים, שוטרי מג"ב ויס"מ יאבטחו את אזור ההר עצמו, ונמסר כי גם כוח 17 הפלסטיני השגיח על הסדר.

בתום התפילה, הנחשבת לחשובה ביותר במהלך החג, הושלכו מספר אבנים משטח הר הבית לעבר שוטרים באיזור שער המוגרבים. איש מהשוטרים לא נפגע. כמה מאות פלסטינים התגודדו באזור שער המוגרבים בעקבות עימות מילולי שפרץ שם בין איש וואקף לבין קצין משטרה.

עשרות פלסטינים שלא הורשו להיכנס להר הבית קיימו תפילות ותהלוכות מחאה באזור שער שכם ושער האריות. לא היו עימותים עם המשטרה.

המשטרה התירה היום לכל תושבי מזרח ירושלים ולערביי ישראל להיכנס להר הבית, ללא הגבלת גיל. פלסטינים מן השטחים לא הורשו כלל להשתתף בתפילות. גורמים פלסטינים הזהירו כי מניעת מתפללים מוסלמים להשתתף בתפילות בהר הבית במהלך חודש הרמדאן, עלולה לגרום להסלמה.

בסמוך למחסום בית לחם התאספו תושבים פלסטינים שדרשו להגיע לירושלים וידו אבנים לעבר חיילי צה"ל. כוחות הביטחון מונעים מעבר של ישראלים לקבר רחל, מחשש למהומות.

ההחלטה להתיר כניסת מתפללים להר הבית ללא הגבלת גיל, אושרה אתמול על ידי הקבינט המדיני ביטחוני. בישראל נאמר כי האופן בו תתנהל היום התפילה בהר הבית, היא נקודת מבחן בשיקול האם לאפשר בעתיד הקלות נוספות בכניסת מתפללים למקום. מאז פרוץ המהומות אשרה המשטרה רק לגברים מעל גיל 35 להיכנס לתפילות הר הבית.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully