וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עיראק הפסיקה את ייצוא הנפט מתחומה

1.12.2000 / 13:46

דורשת תוספת של חמישים סנט לחבית, שיופקדו בחשבון בנק עיראקי; הצעד מהווה פרובוקציה גלויה נגד ארה"ב ויוצר חשש לעלייה נוספת של מחירי הנפט בעולם; ארה"ב הודיעה כי יש ביכולתה להתגבר על המחסור; ערב הסעודית הסכימה להגביר את תפוקת הנפט

עיראק הפסיקה היום את ייצוא הנפט מתחומה, צעד נוסף בהסלמה ביחסים בינה לבין ארה"ב, ולהעלאה במחירי הנפט בעולם. עיראק מייצאת 2.4 מיליון חביות נפט ביום, שהן חמישה אחוז מתפוקת הנפט בעולם. הייצוא מתבצע בעיקר דרך נמל סייהן בתורכיה ונמל מינה אל-באקר במפרץ הפרסי.

אתמול איימה עיראק כי תפסיק את ייצוא הנפט, אלא אם כן הקונים יוסיפו למחיר החבית עוד חמישים סנט לחבית, אותם יפקידו בחשבון בנק עיראקי. בהתאם לסנקציות שהוטלו על עיראק על ידי האו"ם, מועברות כל ההכנסות ממכירת הנפט העיראקי לאו"ם, שמחליף אותם במזון ותרופות שנשלחים לעיראק.

מוקדם יותר הודיעה ארצות הברית, יצואנית הנפט השניה בגודלה בעולם, כי במידה ועיראק תממש את איומיה ותפסיק את ייצוא הנפט, היא תפעל ל"תיקון המצב". שר האנרגיה האמריקאי, ביל ריצ'רדסון, אמר כי וושינגטון מוכנה לשחרר יותר נפט ממלאי הנפט שלה, ותעשה זאת במהירות אם הדבר יידרש.

ריצ'רדסון הוסיף כי מספר מדינות המייצאות נפט במזרח התיכון, כולל ערב הסעודית, הבטיחו להגביר את תפוקת הנפט שלהן על מנת לפצות על המחסור.

בטחונה של עיראק גבר בחודשים האחרונים בעקבות תמיכתן של מספר מדינות שהפרו את הסנקציות שהוטלו עליה בעקבות הפלישה לכוויות ב-1990. האו"ם הודיע כי הסנקציות יבוטלו רק לאחר שעיראק שתאפשר למשקיפי האו"ם להיכנס לתחומה, ותאשר כי אין לה נשק להשמדה המונית. בינתיים מסרבת עיראק לדרישות אלה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully