וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוטרים פלסטינים סייעו בשמירת השקט בתפילה בהר הבית

1.12.2000 / 15:00

100 אלף מתפללים מוסלמים השתתפו היום בתפילה הראשונה של חודש הרמדאן, הנחשבת לחשובה ביותר; תושבי השטחים לא הורשו להיכנס לישראל, וערכו תפילות ליד המחסומים; יריות על אוטובוס בגבעה הצרפתית בירושלים, אין נפגעים

הסתיימה תפילת יום השישי הראשונה של חודש הרמאדן. מאה אלף המתפללים החלו להתפזר לבתיהם, בינתיים לא נרשמות הפרות סדר. 3,000 שוטרים, שוטרי מג"ב ויס"מ יאבטחו את אזור ההר עצמו, ונמסר כי גם כוח 17 הפלסטיני השגיח על הסדר.

בתום התפילה, הנחשבת לחשובה ביותר במהלך החג, הושלכו מספר אבנים משטח הר הבית לעבר שוטרים באיזור שער המוגרבים. איש מהשוטרים לא נפגע. כמה מאות פלסטינים מתגודדים באזור שער המוגרבים בעקבות עימות מילולי שפרץ שם בין איש וואקף לבין קצין משטרה, כך דווח בגלי צה"ל.

עשרות פלסטינים שלא הורשו להיכנס להר הבית קיימו תפילות ותהלוכות מחאה באזור שער שכם ושער האריות. לא היו עימותים עם המשטרה.

המשטרה התירה היום לכל תושבי מזרח ירושלים ולערביי ישראל להיכנס להר הבית, ללא הגבלת גיל. פלסטינים מן השטחים לא הורשו כלל להשתתף בתפילות. גורמים פלסטינים הזהירו כי מניעת מתפללים מוסלמים להשתתף בתפילות בהר הבית במהלך חודש הרמאדן, עלולה לגרום להסלמה.

בסמוך למחסום בית לחם התאספו תושבים פלסטינים שדרשו להגיע לירושלים וידו אבנים לעבר חיילי צה"ל. כוחות הביטחון מונעים מעבר של ישראלים לקבר רחל, מחשש למהומות.

ההחלטה להתיר כניסת מתפללים להר הבית ללא הגבלת גיל, אושרה אתמול על ידי הקבינט המדיני ביטחוני. בישראל נאמר כי האופן בו תתנהל היום התפילה בהר הבית, היא נקודת מבחן בשיקול האם לאפשר בעתיד הקלות נוספות בכניסת מתפללים למקום. מאז פרוץ המהומות אשרה המשטרה רק לגברים מעל גיל 35 להיכנס לתפילות הר הבית.

צה"ל תיגבר את כוחותיו ברחבי יהודה ושומרון בעיקר בקירבת המחסומים המקיפים את הערים הפלסטיניות ובדרכים המובילות לירושלים.

ירי על חיילים בחברון וברצועת עזה

יריות נורו בצהרים לעבר אוטובוס "אגד" בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים – לא היו נפגעים. מספר קליעים חדרו לתוך האוטובוס הממוגן, שהיה בדרכו ליישוב שילה.

ככל הנראה בוצע הירי משכונת חנינה הסמוכה, אך מפקד מחוז ירושלים, ניצב יאיר יצחקי, מעריך כי הירי לא בוצע על ידי תושבי השכונה, אלא על ידי פעילי תנזים או גוף טרור אחר, שהגיעו כנראה מהשטחים. המשטרה פתחה בסריקות אחר היורים.

מספר תקריות ירי והפרות סדר היו בצהריים בשטחים: פלסטינים ירו לעבר סיור של צה"ל שנע סמוך לגדר המערכת מצפון למחסום כיסופים. החיילים השיבו באש ולא היו נפגעים.

בתקרית נוספת ירו מחבלים לעבר רכב ממוגן בציר קרני נצרים – לא היו נפגעים וצה"ל השיב באש.

בצהרים ירו פלסטינים לעבר כח צה"ל בחברון, צה"ל השיב באש ולא היו נפגעים בקרב החיילים. הפלסטינים מדווחים על פצוע אחד. בצומת איו"ש שמצפון לרמאללה מתעמתים כמה מאות פלסטינים עם כוחות הביטחון, ומיידים לעברם אבנים ובקבוקי תבערה. צה"ל יורה בתגובה כדורי גומי.


1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully