פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חזרו הביתה: טורקיה שחררה שני חיילים יוונים שהואשמו בריגול

   אחרי כמעט חצי שנה במעצר, הוחזרו החיילים לארצם בעוד שהמשפט בטורקיה ממשיך להתנהל נגדם. הם הואשמו בריגול, אך באתונה טוענים כי הם תעו בדרך כשחצו את הגבול

   חזרו הביתה: טורקיה שחררה שני חיילים יוונים שהואשמו בריגול
   צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

   הרשויות ביוון הודיעו אתמול (רביעי) כי שני חיילים שהוחזקו במשך חודשים בכלא הטורקי שוחררו מבית החולים, שם נערכו להם בדיקות רפואיות. הם שבו למשפחותיהם, יותר מחמישה חודשים אחרי שנעצרו על ידי הרשויות בטורקיה. גורם צבאי יווני אמר כי הבדיקות שעברו בבית חולים צבאי בצפון המדינה היו חיוביות. הגורם דיבר בעילום שם מאחר שהוא לא היה מורשה למסור פרטים.

   שני החיילים - סגן אגלוס מיטרטודיס וסמל דימיטרוס קוקלציס - התקבלו במשמר כבוד עם הגעתם לנמל התעופה בסלוניקי בשעות הבוקר אתמול. הוריהם המתינו להם, לצד נציגים רשמיים. החיילים הוטסו ביום שלישי בחזרה מטורקיה במטוס ממשלתי יווני, אחרי שחרורם מבית כלא בעיר אדירנה.

   הם נעצרו ב-1 במרץ, אחרי שנכנסו לשטח של טורקיה דרך הגבול היבשתי בין שתי המדינות. הם הואשמו בריגול, אך יוון מחתה על כך בחריפות וטענה כי הם תעו במהלך סיור, בשל ראות לקויה שנגרמה כתוצאה ממזג אוויר סוער.

   חיילים יוונים מתקבלים בנמל תעופה בעיר סלוניקי, אחרי ששבו ממעצר בטורקיה, 15 באוגוסט 2018 (רויטרס)
   התקבלו במשמר כבוד. החיילים בנמל התעופה בסלוניקי, אתמול (צילום: רויטרס)

   ההליכים המשפטיים נגדם בטורקיה ממשיכים להתנהל בשלב זה. התביעה טוענת כי שני החיילים צילמו תמונות התביעה טוענת כי השניים סיפרו כי הם צילמו תמונות בטלפונים הסלולריים שלהם והעבירו אותם לגורמים בכירים יותר.

   מעצרם של השניים גרם למתיחות בין טורקיה ליוון, שלמרות חברותן המשותפת בנאט"ו מצויות במחלוקות רבות. בין היתר, באנקרה דורשים כי אתונה תסגיר שמונה חיילים טורקים שנמלטו לשטחה אחרי ניסיון ההפיכה ביולי 2016. ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס בירך על שחרורם ואמר כי הוא מקווה שהצעד יוביל לשיפור היחסים.

   ההפשרה במשבר בין שתי השכנות מגיעה בזמן שטורקיה נקלעה למתיחות עם חברת נאט"ו אחרת, ארצות הברית, בשל מעצרו של הכומר אנדרו ברונסון וסוגיות דיפלומטיות אחרות.