וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב: סאגת הבחירות מגיעה לבית המשפט העליון

1.12.2000 / 8:43

היום ידון בית המשפט העליון בארה"ב בעתירה שהגיש בוש כנגד הספירה הידנית בפלורידה; הכרעה בעד בוש תעניק לו בעיקר גיבוי ציבורי; גור החל במתקפה תקשורתית, בעוד בוש מגבש את הממשל החדש שלו; ב-18 בדצמבר אמור להתכנס 'קולג' האלקטורים' - הגוף שיכריע מי יהיה הנשיא ה-43


בית המשפט העליון בארצות הברית ידון היום בעתירת המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, ג'ורג' בוש, נגד עריכת הספירה הידנית במדינת פלורידה.

הכרעת הדין לא תשפיע באופן מיידי על תוצאות הבחירות, מכיוון שגם לאחר סיום הספירה הידנית, ממשיך בוש להוביל ביתרון של 537 קולות מול המועמד הדמוקרטי, אל גור. עם זאת הכרעה לטובתו של בוש תחזק מבחינה ציבורית את מהלכיו לקראת כניסה לבית הלבן.

בוש מקווה כי ניצחון בבית המשפט העליון בוושינגטון יעניק לגיטימציה לבית המחוקקים בפלורידה, שנשלט על ידי הרפובליקנים, להחליט על מינוי האלקטורים של המדינה, עוד לפני שבית משפט מחוזי בפלורידה ידון בערעור שהגיש גור על תוצאות הבחירות. אתמול פנה גור לבית המשפט העליון בפלורידה, בבקשה להורות על ספירה ידנית חוזרת מיידית של כ-14 אלף טפסי בחירות שנויים במחלוקת, מבלי להמתין להחלטת שופט בית המשפט המחוזי.

במקביל, מתחיל בוש בגיבוש הממשל החדש. סגנו, דיק צ'ייני, פתח משרד מעבר סמוך לוושינגטון, במימון תרומות. בוש עצמו נפגש עם הרמטכ"ל לשעבר, קולין פאוול, המועמד למשרת מזכיר המדינה.

גור לעומת זאת, החל לשפר את מערך יחסי הציבור שלו ולהמשיך לתקוף בכל החזיתות: בקונגרס, בתקשורת ובבתי המשפט. מסתבר שהלחץ התקשורתי אינו לחינם. סקרים אחרונים מראים כי מרבית הציבור אינו סבור שגור צריך לוותר במאבק.

הקרב על התוצאות הרשמיות בין גור לבוש נכנס כבר לשבוע הרביעי. פארסת הבחירות צפויה להסתיים ב-18 בדצמבר, אז אמור להתכנס 'קולג' האלקטורים', הגוף שיכריע מי יהיה נשיא ארצות הברית ה-43. עד אז, יימשך הלחץ הן בבתי המשפט ובתקשורת והן על חברי הקולג'. גור ינסה להביא למצב, שכבר קרה בעבר, לפיו יצביעו האלקטורים בניגוד להצבעה במדינתם. גור זקוק לעריקתם של שני אלקטורים בלבד מתוך 271 של בוש כדי לכפות תיקו או לנצח ואז תהיה לאמריקאים דרמה נוספת.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully