וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבא בתור הוא קוף

30.11.2000 / 23:34

ב-1976 נתגלה המקרה הראשון. היום מדובר בעשרות מיליונים. מהקופים במרכז זאיר, דרך המתירנות המינית באמריקה, המנות הנגועות בבנק הדם והזנות הגואה בתאילנד. ממחלה למגיפה, מסע האימה של נגיף האיידס

מאת מוטי גל

מזרח זאיר. הג'ונגל האפריקאי במלוא תפארתו. זהו אחד המקומות האחרונים בעולם בהם הטבע עדיין לא נכנע לגמרי לרצון האדם. אבל הפסטורליה הזו מכסה על האימה. זהו המקום ממנו יצא הגורם הביולוגי היחיד שהאדם לא יכול לו, זה שקטל כבר מיליוני אנשים ומתפשט בקצב מדאיג בכל היבשות. ברוכים הבאים למקום הולדתו של נגיף האיידס.

הסברה הרווחת בקרב מדענים היא שהאנושות פגשה את האיידס לראשונה באזור זה שבמרכז אפריקה. המקרה הראשון של מחלת האיידס תועד בקרב מנתחת דנית שעבדה בזאיר. היא נפטרה בשנת 1976. בסמוך למותה, בודדה המדענית ונסה הירש את נגיף ה-HIV1 מהקוף האפריקאי המערבי, אשר ככל הנראה העביר את הנגיף לבני האדם 20-30 שנה קודם לכן. הירש האמינה כי הקוף נשא נגיף בשם SIV - נגיף הכשל החיסוני בקופים - שהתפתח לכדי נגיף דומה אצל בני האדם.

יעברו עוד שלוש שנים עד שתתגלה המגיפה לראשונה מחוץ לגבולות אפריקה. בשנת 1979 היא הופיעה בארה"ב. שנתיים אחר כך, ביוני 1981, החלה להתבלט תופעה רפואית בקרב הומוסקסואלים ברחבי ארה"ב: רבים מהם לקו במחלות הנמצאות רק אצל אנשים בעלי מערכת החיסון כושלת. חמישה צעירים, למשל, סבלו מצורה נדירה במיוחד של דלקת ריאות. חודש לאחר מכן דיווח המרכז לבקרת מחלות בארה"ב על קאפושי סרקומה, צורה נדירה של סרטן המתפתח בעיקר אצל קשישים, שנמצאה בקרב 26 גברים צעירים בניו יורק וקליפורניה. דיווחים אלו הביאו חוקרים להנחה כי מדובר בבעיה במערכת החיסונית של אותם חולים.

חודש לאחר מכן החליטו המומחים לכנות את המחלה החדשה "גריד" (Gay Related Immunodeficiency) - "מחלת כשל חיסוני קשורת הומוסקסואליים". הסיבה: המחלה נמצאה כמעט אך ורק בקרב הקהילה הגאה. ההנחה היתה כי המחלה קשורה לאורח החיים של ההומוסקסואלים, הגורם ללחץ על המערכת החיסונית. השערה אחרת היתה כי מדובר בלחץ מיני, הגורם להידלדלות תאים חיסוניים מסוג "טי" העוברים במגע מיני, דם או מאם לעובר.

המושג "איידס" הופיע שנה לאחר מכן. זאת לאחר שהתברר כי גם חולי המופיליה נדבקו ממנות דם נגועות שקיבלו. חצי שנה לאחר מכן קראה הממשלה האמריקאית להומוסקסואלים שלא לתרום דם מחשש שידביקו אזרחים נוספים.

All you need is lav

אולם עד לאותה תקופה איש לא ידע ממה בדיוק נבעה המחלה. במאי 1983 הודיע לוק מונטאגניר, וירולוג במכון "פסטר" הצרפתי, כי הוא וצוותו מצאו נגיף הקשור למחלה. הוא כינה את הנגיף, למרבה האירוניה, LAV (Lymphoadenopathy Associated Virus). שנה לאחר מכן הכריז רוברט גאלו, מנהל במרכז האמריקאי לסרטן, כי חוקריו הצליחו לבודד את הווירוס הגורם לאיידס.
אולם המחלה הנוראית, שהתפשטה באותם שנים כמעט ללא הפרעה בשל חוסר המודעות לקיומה, לא נשארה רק באמריקה. בספטמבר 1984 תועד מקרה ההדבקה הראשון באיידס בתאילנד, ארץ הפורענות המינית. תעשיית הזנות במדינה הפך את האירוע להדבקה המונית. עד היום יש בתאילנד אחוז גבוה מאוד של נשאים. מקרים נוספים החלו להתגלות במזרח אסיה, דרום אמריקה ובאירופה.

האדסון, הכוכב שיצר את המודעות

המחלה פרצה לתודעה עם הודאתו של כוכב הקולנוע רוק האדסון כי הוא נושא את הנגיף, ב-1985. באותה שנה פותחה גם הבדיקה לגילוי הנגיף בדם. ב-1987, לאחר שהוברר כי המחלה עוברת בהפרשות של איברי המין, קראו מומחים בארה"ב ל"מין בטוח". זה היה האות לקאמבק האולטימטיבי של הקונדום.
מאז ממשיכה המגיפה להתפשט בעולם, אולם באותה המידה החלה גם מסע הבלימה. כבר בסוף שנות השמונים אושרה לשימוש בארה"ב התרופה הראשונה, איי.זי.טי (azt). יחלוף עוד עשור עד שיאושרו גם התרופות ריטונאוויר ואינדינאוויר, שיחד עם האיי.זי.טי ירכיבו את הקוקטייל - כרגע התקווה הגדולה של נושאי הנגיף, לקראת חיסון, שאולי יפותח ביום מן הימים.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully