וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחת מעשר

30.11.2000 / 23:12

אחת מכל עשר נשים באפריקה הדרומית נושאת את הנגיף. במזרח אירופה מספר הנשאים כמעט הוכפל השנה. מספר הנשאים בעולם: 36 מיליון. למרות זאת יש תקווה: הקוקטייל המפורסם הוריד דרסטית את שיעורי התמותה, ומחקר חדש עשוי להציע חיסון כבר בשנים הקרובות

מאת מוטי גל

עד סוף השנה האזרחית, 36.1 מיליון בני אדם ברחבי העולם ישאו בגופם את נגיף האיידס. המספר העצום גבוה ב-50 אחוזים מהתחזית של ארגון הבריאות העולמי בתחילת העשור. התפשטות המחלה אינה נעצרת, לפחות לא בקצב הצפוי והרצוי. נתוני ארגון הבריאות העולמי מעלים כי, אולי בניגוד להנחות המקובלות, יותר נשים נדבקות ברחבי העולם מאשר גברים.

המצב בכל העולם אינו משמח במיוחד, אולם אפריקה היא המדאיגה ביותר. אחת מכל עשר נשים דרום אפריקאיות נושאת את הנגיף. 1,700 תושבים מתווספים לרשימה השחורה מידי יום, רבים מתוכם תינוקות בני יומם שנדבקו מחלב אמם. מומחים מעריכים כי עשרה מיליון מתושבי היבשת נגועים בנגיף, רבים מהם ימותו בשל המחסור במשאבים ובצוותים רפואיים. המחלה פוגעת גם בכלכלת היבשת השחורה: בדרום אפריקה מעריכים כי התוצר הלאומי הגולמי יירד ב-17 אחוזים בתוך 10 שנים בגלל המחלה.

מוקד חדש על המפה הוא מזרח אירופה ומרכז אסיה. ההערכה היא כי עד סוף השנה יהיו באיזור זה 700 אלף נשאים – לעומת 420 אלף בלבד אשתקד. גורם ההדבקה העיקרי: שימוש בסמים.

משרד החקלאות מפתח חיסון

למרות הכל, יש עוד תקווה: המועצה למחקר רפואי בדרום אפריקה החלה בניסויים שיבדקו חיסון חדש נגד איידס. הניסויים על בני אדם יחלו בפברואר הקרוב, וההערכה היא כי ניתן יהיה לשווק את החיסון כבר בשנת 2005. עד אז, הופך קוקטייל התרופות את מחלת האיידס ממחלה חשוכת מרפא למחלה כרונית. בעקבות השימוש בו, פחתה התמותה לכדי 20 אחוזים, אם כי הטיפול כרוך בתופעות לוואי וצורך ליטול תרופות רבות מידי יום.

גלולה חדשה בשם "טריזיוויר" עשויה להקל את השימוש היומיומי. הגלולה משלבת את שלושת מרכיבי הקוקטייל שמעכבים את האנזים המאפשר לנגיף האיידס להתביית על תאים ולשכפל את עצמו. במקום ליטול תשע גלולות מידי יום, ניתן יהיה לבלוע גלולה אחת, מבלי להיצמד ללוחות זמנים נוקשים, שהחמצתם עלולה להיות קטלני.

בשורה נוספת מגיעה דווקא מכאן. תרופה המבוססת על צמחים, שפותחה בידי מדענים מן המכון הווטרינרי שבמשרד החקלאות, הצליחה – לתדהמת הרופאים - לרפא כליל עכברים נגועים באיידס, תוך 60 יום. מזה שלוש שנים ממתינים פרופ' זאב טריינין וצוות חוקריו להמשך מימון המחקר שיאפשר ניסוי בחיות נוספות ובבני אדם, מאבק משפטי בין משרד החקלאות ומשרד המשפטים מעכב את המשך המחקר.

אלפי חוקרים מרחבי העולם שוקדים מידי יום בחקר הנגיף. התקווה היא כי הם יצליחו לעצור את הנגיף לפני שהמחלה תגיע למימדים הרסניים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully