4 שנות מאסר ו-9 חודשים נגזרו על אלון קסטיאל שהורשע בעבירות מין

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי קסטיאל, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בניסיון אונס, במעשה מגונה בכוח ובהטרדה מינית ירצה 57 חודשי מאסר בפועל. העונש ניתן לאחר שבפרקליטות ביקשו לגזור 8 שנות מאסר על קסטיאל, אולם הם לא צפויים לערער על העונש

צילום: ערוץ 10 עריכה: תומר לוי

ארבע שנות מאסר ותשעה חודשים נוספים נגזרו היום (שני) בבית המשפט המחוזי בתל אביב על איש חיי הלילה אלון קסטיאל שהורשע במסגרת הסדר טיעון בניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, מעשה מגונה והטרדה מינית שנעשו בארבע מתוך חמש המתלוננות שדבריהן נכללו בכתב האישום שהוגש נגדו. לאולם בית המשפט הגיעה אחת המתלוננת וכן כמה מקבוצת נשים שליוותה את חקירת המשטרה והמשפט, וכן אביו של קסטיאל.

בנוסף נגזרו על קסטיאל 18 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים אם ייבצע עבירות דומות. כמו כן, בית המשפט גזר על קסטיאל תשלום פיצויים לכל אחת מהמתלוננות שנכללו בכתב האישום.

"זאת תמונת עבריינותו של הנאשם - שאיננה חד פעמית", כתבו השופטים גלעד נויטל, טלי חיימוביץ וגרשון גונטוטניק בגזר הדין. "במהלך השנים הנאשם ביצע עבירות מין כשהוא עושה זאת כל פעם כלפי מתלוננת אחרת תוך התעלמות מרצונה, מכבודה ומזכותה על גופה. פולש לפרטיותה ופוגע במתלוננת באופן חמור עד חמור מאוד. הנאשם יכול היה להימנע מעבירות אלה מלכתחילה בהן במהלכן לא כל שכן שהמתלוננות הבהירו לנאשם במלל בהתנהגות שהן אינן מעוניינות".

עוד באותו נושא

נחתם הסדר הטיעון: אלון קסטיאל הודה והורשע בניסיון אונס

לכתבה המלאה
קסטיאל בדיון בבית המשפט, הבוקר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, מגד גוזני, הארץ)

מתלוננת החמישית שלגביה יוחס לקסטיאל ניסיון אונס, לא נכללה בכתב האישום המתוקן בו הודה, בשל קשיים עליהם הצביע השופט המגשר. הסדר הטיעון לא כלל הסכמה בעניין העונש, והפרקליטות דרשה להטיל על קסטיאל עונש מאסר בפועל. בנוסף, במסגרת ההסדר קסטיאל יפצה כל מתלוננת בעשרות אלפי שקלים. הפרקליטות ביקשה בתחילה לגזור על קסטיאל שמונה שנות מאסר. בין היתר טענה הפרקליטות כי היא מבקשת לעלות את רף הענישה בעבירות שיוחסו לו, אולם כעת היא אינה צפויה לערער על העונש.

השיקול העיקרי שהניע את הפרקליטות להגיע להסדר מול קסטיאל היה הרצון למנוע מהמתלוננות את החוויה הקשה של עדות בבית המשפט. יותר מעשר נשים התלוננו במשטרה על עבירות שונות שביצע בהן לכאורה קסטיאל. לפני כשנה וחצי הוגש נגדו כתב האישום, שכלל תחילה שש נשים, ששתיים מהן התלוננו על אונס.

כחודשיים לאחר הגשת כתב האישום החליטה הפרקליטות להוריד את אחד האישומים באונס, לאחר שהשלמת חקירה העלתה כי חלה התיישנות על המקרה. ביטול האישום התבצע לאחר פנייתם של עורכי דינו לפרקליטות, ולפיה לא ייתכן שאנס את הקולגה שלו ב-2007, מאחר שסיים להיות מועסק בחברה ב-2006. לאחר עשור, חלה התיישנות על עבירת אונס. הסנגורים פנו עם הטענה לפרקליטות מחוז תל אביב, שהחזירה להשלמת חקירה את התיק.

יהושע קסטיאל, אביו של אלון קסטיאל בבית המשפט. היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אבי אשכנזי)

לאחר מתן גזר הדין, כתבה זוהר להט, המתלוננת שלא נכללה בכתב האישום כתבה בעמוד הפייסבוק שלה. "בא לי להגיד שניצחנו, ובאמת ניצחנו. ניצחנו כי התראיינו בפנים גלויות, ניצחנו כי אזרנו אומץ והגשנו תלונה, ניצחנו כי סיפרנו ודיברנו ושיתפנו, ניצחנו כי עשינו, כל אחת, את הכי הרבה שהיא מסוגלת ויכולה, וגם מעל ומעבר לכך, עבור המאבק החשוב הזה. ובעיקר, לדעת שמנענו פגיעה בעוד נשים רבות ונוספות, שעבור זה, זה היה שווה את המחיר ששולם".

"אבל אני עדיין כועסת, זועמת ורותחת על מערכת המשפט שלנו, שנותנת לאנס סדרתי שמסמם דרך קבע נשים, למעשה- סימם עשרות נשים, ואנס אותן באכזריות, עונש מגוחך כלכך ביחס לכל העבירות שביצע באמת", המשיכה. "אני כועסת על ההקלות שקיבל שוב ושוב, על היחס בכפפות משי, על ההאשמות הפחותות, על מעצר בית בארמון, על כך שעירד ואני לא נכללנו בכתב האישום, ועוד רבות נוספות, על כך שלא נכללתי האותו כתב אישום בגלל שאיבדתי הכרה בגלל סם האונס שהוחדר לי למשקה, וחור בזכרון זו עילה לפסילת הקייס, מסתבר... אני עצבנית, רותחת, זועמת, כי קיוויתי שיקבל לפחות שמונה שנים, כמו שהפרקליטות ביקשה, וגם זה הרי לא מספיק. שום עונש לא מספיק ולא מפצה על שחירב נפשותיהן של כל כך הרבה נשים. שום עונש לא מפצה אותי על שנים בצל הפוסט טראומה, והחיים שלי שנחבטו קשות, ועוד לא התאוששו מזה לגמרי ובספק אם אי פעם אחלים מזה לחלוטין".

"חיי הלילה אינם הפקר"

עו"ד רוני מודריק מפרקליטות מחוז תל אביב אמרה כי "הפרקליטות עתרה לביהמ"ש וביקשה על מנת שיצא מסר ערכי, נורמטיבי, חד וברור שלא משתמע לשתי פנים לפיו אין לבצע עבירות מין כלפי נשים גם בחיי הלילה. חיי הלילה אינם שטח הפקר ומי שיפגע, יתקוף או ינצל נשים יועמד לדין וייענש. אנו ביקשנו מביהמ"ש לגזור על הנאשם שמונה שנות מאסר בפועל, מתוך מגמה להציב רף ענישה גבוה יותר בעבירות בנסיבות דומות. ביהמ"ש גזר על הנאשם עונש מתון יותר, לאחר ששקל שיקולים רחבים ובכלל זה, נסיבות אישיות של הנאשם, חלוף הזמן ושיקולים אחרים. העונש שנגזר על הנאשם מתכתב עם הפסיקה הנוהגת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully