פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   סוף למלחמה? נשיא דרום סודאן ומנהיג המורדים חתמו על הסכם שלום

   שר החוץ של סודאן, המארחת סבב שיחות בין הצדדים, הודיע כי הפסקת אש תיכנס לתוקף בתוך 72 שעות. עם זאת, דובר מטעם האופוזיציה דחה חלק מההבנות שהושגו, והסכמי עבר בין הצדדים קרסו

   נשיא דרום סודאן סלבה קיר ומנהיג המורדים ריק מצ'אר רוקדים במהלך שיחות שלום בחרטום, 25 ביוני 2018 (רויטרס)
   בעלי הברית שהפכו לאויבים. קיר ומצ'אר רוקדים בחרטום, אתמול (צילום: רויטרס)

   מנהיגי דרום סודאן חתמו היום (רביעי) על הסכם שלום לסיום מלחמת האזרחים, שכולל הפסקת אש בשטח בתוך 72 שעות - כך אמר שר החוץ של סודאן, א-דירדירי מוחמד אחמד. לדבריו, הסכם המסגרת כולל גם פתיחת מעברים לסיוע הומניטרי, שחרור אסירים והקמת ממשלה זמנית בתוך ארבעה חודשים למשך שלוש שנים. עם זאת, דובר מטעם המורדים דחה את יתר הנקודות שהעלה השר.

   נשיא דרום סודאן סלבה קיר ומנהיג המורדים ריק מצ'אר, שהיה בעבר סגנו, נפגשים בחרטום בתיווך נשיא סודאן עומר אל-בשיר. השיחות בחרטום החלו ביום שני, במטרה להביא לסיום מלחמת האזרחים שפרצה ב-2013, פחות משנתיים אחרי קבלת עצמאותה של המדינה מסודאן. עשרות אלפים נהרגו וכשלושה מיליון איש נעקרו מבתיהם ,אך הסכמי שלום קודמים קרסו כבר בעבר.

   "ההסכם יפתח פרק חדש", אמר מצ'אר לכתבים אחרי טקס החתימה. הוא שיבח את בניית האמון, לדבריו, עם סודאן, השכנה מצפון. קיר אמר כי הוא "מחויב" להסכם. הנשיא קיר אמר כי הוא "מחויב" להסכם.

   אחת הנקודות שנדחתה על ידי המורדים היא ביסוס שלוש ערי בירה שונות במדינה וכן הצבת משקיפים זרים והמשך שאיב הנפט לפני יישובו הסופי של הסכסוך.

   בשבוע שעבר התקיים סבב שיחות נוסף באדיס אבבה, כשנשיא דרום סודאן אמר כי הוא מוכן לנציג של המורדים להצטרף לממשלה, עם זאת הוא שלל את חזרתו של מצ'אר עצמו.