התקווה החדשה של עוטף עזה? החמ"ל של צה"ל נגד טרור העפיפונים

באוגדת עזה ריכזו את הנתונים העולים מהטיפול בשריפות והקימו חמ"ל מיוחד לטיפול באיום הנשקף מרצועת עזה. בהתאם למידע המתקבל מהשטח, החמ"ל מוביל את הצוותים ומנתב את הפעילות במהירות. בצה"ל מתגאים כי למרות שהיקף מוקדי הדליקות הגיע בשבת לשיא, הנזק הצטמצם

25/06/2018
צילום: שי מכלוף, דובר צה"ל ורויטרס, עריכה: ניב מעוז

באוגדת עזה בפיקודו של תת-אלוף יהודה פוקס ריכזו את נתוני השריפות ברחבי הנגב המערבי באמצעות עפיפונים ובלוני תבערה שהעלו באש עשרות אלפי דונמים ביניהם יערות, שדות ושמורות טבע. לאחר עיבוד הנתונים הוחלט לפעול בכמה צירי פעולה כדי להתמודד עם התופעה המתרחבת ביעילות: רחפנים מסוגים שונים שיודעים לפגוע בבלונים ובעפיפוני תבערה כבר בצד הפלסטיני, מכ"מים מתקדמים ורגישים לאיתור עפיפונים ואף בלוני תבערה, תצפיות וכוחות כיבוי ניידים בשטח לאיתור הבלונים והעפיפונים.

לאחר התקדמות וצבירת ידע מבצעי בנוגע להצתות באזורים שונים הוחלט באוגדת עזה להקים חמ"ל מיוחד שירכז את כל המידע מהשטח בזמן אמת, יסייע לפגוע בעפיפונים ואף בכיבוי השריפות שהוצתו תוך זמן קצר לפני שיתפשטו. החמ"ל החל למדוד את הזמן שחלף מרגע שהועבר המידע אודות ההצתה לכוחות הכיבוי ולצוותים בשטח.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - הרופאים ממליצים והמטופלים מרוצים

מוגש מטעם בי קיור לייזר
דליקה בעוטף עזה, אתמול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רפי בביאן)

אתמול (שבת) נרשם שיא של 27 מוקדי שריפות איתם התמודדו צוותי הכיבוי בעוטף עזה. למרות זאת, מתגאים בכך שהיה זה היום עם היקף הנזק הנמוך ביותר משריפות. בצה"ל זוקפים זאת לתגובתם המהירה של הצוותים. גורמים בצה"ל ציינו כי חלק מהשריפות התלקחו מחדש בעקבות הרוח ולא בהכרח בשל עפיפונים נוספים ששוגרו מרצועת עזה.

במסגרת פעילות החמ"ל מועבר מידע מרבש"צים, מכ"מים, תצפיות בלון, ותצפיתנים. מידע מועבר גם מכוחות הסיור במסגרת פעילות הביטחון השוטף, וממתנדבים המלווים בלוחמים על גבי רכבי שטח שהתרכזו באוגדת עזה, צוותי כיבוי אש אזרחיים וצוותי כיבוי אש של פיקוד העורף שצירפו גוררים ניידים באמצעות האמרים שמסוגלים להגיע במהירות למוקדי שריפות, גם באזורים בהם יש תנאי שטח מורכבים. החמ"ל המיוחד מתכנן לא רק את העברת המידע במהירות אלא בוחר את הצוותים המיוחדים שיגיעו לכיבוי השריפה ומודד את לוחות הזמנים כדי לשפר את המדדים.

למרות בהיקף השריפות, הנזק פחת. עוטף עזה, אתמול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רפי בביאן)

אתמול הוצגו בפני מפקד אוגדת עזה נתוני הגורמים שהעבירו את המידע על מוקדי השריפות. הגורמים המובילים בשלב זה הם התצפיות בשטח אך גם הרבש"צים שמסיירים בשטח וגם לוקח חלק משמעותי בכיבוי השריפות. לדברי גורמי צבא ההצטרפות של 15 צוותי הכבאים במילואים של פיקוד העורף הוסיפו כוח משמעותי באמצעות הניידות. עוד הוסיפו הגורמים כי אם תידרש תוספת צוותים כדי לצמצם את היקף השריפות בצה"ל יגייסו צוותים מילואים נוספים כדי לשפר את המוכנות בשטח לכיבוי השריפות.

שריפות בעוטף עזה, בשבוע שעבר(צילום: אתר רשמי)
שטח שרוף בתל גמה שבמועצת אשכול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יזהר שער)
פלסטינים מכינים עפיפוני תבערה בתוך רצועת עזה(צילום: אתר רשמי)
פלסטינים מכינים עפיפוני תבערה בתוך רצועת עזה(צילום: רויטרס)
בלוני תבערה שאותרו בבית סמוך לנתיבות(צילום: חטיבת דובר המשטרה)
עפי]ון תבערה שהצית שריפה ביער בארי, בשבוע שעבר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דני בן דוד, יערן קק"ל)
שטח שרוף מעפיפון תבערה ליד מושב כרמיה(צילום: מערכת וואלה! NEWS)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully