ניווט מהיר, חשאי ולמרחקים ארוכים: צפו באימון של היחידה החדשה

לפני שנתיים הוקמה פלגת הניוד הפועלת תחת חטיבת אלכסנדרוני, במטרה להניע לוחמים לעומק האויב בחשאיות לצד פינוי פצועים ומשימות אספקה. במערכה הקרובה היא תפעל לצד הלוחמים הסדירים בזירה הצפונית, כשעליה "ברגע אחד לצאת לאזור הנתון תחת אש"

  • צה"ל
  • מילואים
צילום: דו"צ, עריכה: תום זואילי

שנה אחרי שהוכרזה מבצעית לראשונה, הגיעה פלגת הניוד של חטיבת אלכסנדרוני לשיאה בשבוע שעבר במסגרת אימון מפרך שקטעים ממנו נחשפים לראשונה בוואלה! NEWS. הפלגה, שייחודיותה היא ברמת ניווט וברכיבת השטח הגבוהות שלה, נועדה לתת עצמאות לחטיבה בתחום ניוד הלוחמים כשבשורותיה חיילי מילואים המומחים בתחומים שונים.

חטיבת המילואים אלכסנדרוני נלחמה נגד חיזבאללה במלחמת לבנון השנייה ושילחה את גדוד הסיור שלה להילחם נגד חמאס ברצועת עזה במבצע "צוק איתן". במערכה הבאה, לפחות לפי התכניות המבצעיות, היא צפויה להילחם בזירה הצפונית כתף אל כתף עם לוחמי חטיבות הצנחנים, גבעתי וגולני.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה
(צילום: דובר צה"ל)

מפקד החטיבה לשעבר, אלוף-משנה יואב ירום, החליט לפני כשנתיים על הקמת פלגת ניוד בתוך גדוד הסיור של החטיבה, שמטרות העל שלה יהיו ניוד לוחמים לעומק שטח האויב באמצעות רכבי שטח בחשאיות לצד ניווט מהיר, פינוי פצועים תחת אש ותספוקת לכוחות מתמרנים בלחימה.

החטיבה, הבנויה מחיילי מילואים של גדוד 51 מחטיבת גולני, קלטה לפלגת הניוד חיילי מילואים שגילם הממוצע הוא 35, מומחים לרכיבת שטח, לסיור, לניווט, למכונאות ולרפואה. בתוך שנה היא הוכרזה כמבצעית.

(צילום: דובר צה"ל)

סגן-אלוף ירון לור, מפקד גדוד הסיור של אלכסנדרוני המופקד גם על פלגת הניוד, אמר בראיון לוואלה! NEWS כי "מדובר בכוח מיומן מאוד, מאוד מקצועי, עם הרבה שיקול דעת, שמהווה דוגמה לשאר לוחמי החטיבה".

"ראינו את זה באימון האחרון", העיד לור. "הכוח הזה יודע להביא אספקה לכוחות במקומות מרוחקים, לפעול כמו מסוק וברגע אחד לצאת מאזור שקט לאזור הנתון תחת אש כדי לפנות הרבה פצועים. הם פועלים בצורה חשאית, אבל יודעים גם להפוך מהר מאוד לאגרסיביים".

(צילום: דובר צה"ל)

לור, נשוי ואב לשלושה מכוכב יאיר, המשרת בממוצע בין 60 ל-100 ימים במילואים, הסביר כי הקמת הפלגה נועדה לפתח עצמאות עבור החטיבה, לאחר שבעבר יחידת ניוד אחת נתנה שירות לצבא שלם. לדבריו מטרה זו מומשה כשהוקמה "פלגה איכותית מאנשים מאוד מקצועיים בתחומים השונים". להערכתו, "הקמת פלגות ניוד בשאר חטיבת המילואים תהפוך למגמה. כל חטיבה חייבת לפתח עצמאות".

(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully