טיל טורפדו לטווחים ארוכים: הנשק החדש של חיל הים נחשף

הטיל החדש צפוי להיכנס לשימוש מבצעי בתקופה הקרובה ולדברי בכיר בחיל הים הוא מדויק יותר ו"ירחיב את חופש הפעולה". הקצין סירב להתייחס לזהות יצרנית הטיל אך אמר כי צה"ל אחראי לאחזקתו

19/06/2018
צילום: דו"צ

חיל הים סיים אמש (שני) סדרת ניסויים שבחנו בחודשים האחרונים טיל טורפדו חדש עבור שייטת הצוללות שנועד להעביר מסר למדינות שמתעצמות בזירה הימית במזרח התיכון. הניסויים הכשירו את הטורפדו לשימוש מבצעי במטרה לשלב אותן בצי הצוללות בתקופה הקרובה לאחר הכנסת כמה שינויים טכניים. במסגרת הניסויים שוגרו מערכות טורפדו לעבר ספינות המדמות מטרות אויב.

צי הצוללות של צה"ל פועל בצורה חשאית ביותר, הרחק מגבולותיה הימיים של מדינת ישראל, ולשם כך נדרשות יכולות חימוש מתקדמות מאוד, שאותן בוחן צה"ל כל עשור מחדש ומשדרג אותן עבור שייטת הצוללות, המוגדרת כזרוע הארוכה של חיל הים.

קצין בכיר בחיל אמר בשיחה עם וואלה! NEWS, כי מערכות הטורפדו החדשות בעלות יכולות תקיפה מדויקות יותר מטילי הטורפדו הקיימים בצוללות ומסוגלות להגיע לטווחים רחוקים יותר.

עוד בוואלה!

עד כמה חשובה התדמית להצלחה האישית?

מערכת וואלה! בשיתוף מאיה נוטקוביץ'
חיילים בצוללת(צילום: דובר צה"ל)

הקצין הבכיר הגדיר את הטיל החדש כ"טורפדו דיגיטלי" בשונה מהטורפדו האנלוגי הישן של החיל. הטורפדו החדש מסוגל לדבריו להתמודד עם לוחמה אלקטרונית ויכולות גילוי וזיהוי של האויב ואף "יעניק יתרון גדול מאוד עבור שייטת הצוללות וירחיב את חופש הפעולה של צה"ל". מטרת הטורפדו החדש היא לתקוף מטרות נעות ונייחות מתחת ומעל למים.

עוד הוסיף הבכיר בחיל הים כי הטיל החדש משתלב ביכולות החשאיות של הצוללות. "בעבר היינו בוחנים את החשאיות רק על פי מבנה הצוללת והאקוסטיקה שלה, לרעש שהיא מייצרת", הסביר הקצין. "היום זה קשור גם לאמצעי הלחימה. יש כיום סונארים מתקדמים שפועלים בתדר נמוך ויודעים לזהות עצמים בטווחים מאוד גדולים. לכן אנחנו עסוקים מאוד בתחום הזה ובמבנה הצוללת. אנחנו מורידים את החתימה המגנטית של הצוללת שמבחינת ישראל היא כלי אסטרטגי. הניסויים מוכיחים שהטורפדו מקבל מקום מאוד בטוח ומשדרג את הקטלניות של חיל הים".

צוללת של חיל הים(צילום: דובר צה"ל)

הקצין הבכיר סירב להתייחס לשאלה מי יצר את הטורפדו וניתן היה להבין מדבריו כי חברות ישראליות אינן שותפות מלאות בפיתוח הטיל ובייצורו. אולם, לדבריו, "בשונה מציים זרים אחרים אנחנו אחראים לאחזקת הטורפדו". עוד הוסיף הבכיר כי שייטת הצוללות ביצעה בתקופה האחרונה אלפי שעות פעילות מבצעית שמרביתה נועדה לאיסוף מודיעין. ברגע שתיקלט הצוללת דקר שנמצאת בבנייה, יפעיל החיל שש צוללות.

בתוך כך, יש לזכור כי בשנתיים האחרונות הפכה זירת הים התיכון לצפופה, בעיקר בגלל כניסת ציים זרים כמו צבא רוסיה ובמקביל חיל הים המצרי מקדם תהליך התעצמות רחב של כלי שיט ימיים וצוללות.

חייל צופה בפריסקופ(צילום: דובר צה"ל)
מפקד שייטת הצוללות על רקע אחת הצוללות של שייטת 7(צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully