וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מקור המידע של המרגל בקהיר - בכיר במשרד החקלאות המצרי

30.11.2000 / 8:23

מקורות בכירים במצרים מגלים כי שריף אל-פילאלי, שנעצר בחשד לריגול למען ישראל, הודה בחקירתו כי את עיקר המידע שאב מקרוב משפחתו שעובד בתפקיד בכיר במשרד החקלאות המצרי; אם יורשע - צפוי לעונש מאסר עולם עם עבודות פרך; לדבריהם, בקרוב ייחשפו "ניסיונות ישראלים נוספים

מאת שי שריג

מקורות בכירים בקהיר אומרים כי שריף אל-פילאלי, שנעצר לאחרונה בקהיר בחשד לריגול לטובת ישראל, שאב את עיקר המידע שסיפק לישראל מקרוב משפחה, המכהן בתפקיד בכיר במשרד החקלאות המצרי.

העיתון הערבי הבינלאומי "אל-חיאת" מדווח הבוקר, כי מתוצאות החקירה המתנהלת נגד אל-פילאלי עולה, כי מקור המידע העיקרי שלו היה דודו, שעובד כפקיד בכיר במשרד החקלאות המצרי, ואשר סיפק לו מידע רב על פרוייקטים כלכליים וחקלאיים של מצרים. במשך כל הזמן הוליך פילאלי שולל את בן דודו, וטען כי הוא מעוניין במירב הפרטים על פעילותה החקלאית והכלכלית של מצרים כדי לקדם מחקר שהוא עורך על טיב המשק המצרי.

שר החקלאות המצרי, יוסף וואלי, עצמו מתמודד מזה מספר שנים עם מתקפות קשות שמנהלים נגדו מתנגדי הנורמליזציה עם ישראל במצרים. באחד המקרים הוא אף תבע את אחד מעורכי יומוני האופוזיציה במדינה על הוצאת דיבה.

מקורות מצריים מספרים, כי בקרוב מאוד ייחשפו סודות נוספים מממצאי החקירה המתנהלת נגד פילאלי, וביניהם - ניסיונות ישראלים לפגוע באינטרסים של מצרים בעולם, ולעמוד על מצב ביטחון הפנים במדינה באמצעות מרכזי מחקר, סימפוזיונים וכינוסים שונים, שנערכים בחסות גורמים הפועלים למען המוסד הישראלי.

פילאלי יואשם, ככל הנראה, בסעיפים הבאים: ריגול למען מדינה זרה כדי לפגוע בביטחון המדינה, פגיעה באינטרסים חיוניים של מצרים בחו"ל וקבלת שוחד במטרה לערער את מעמדה המדיני, הכלכלי והחברתי של מצרים. אם יורשע בהאשמות אלו, בית המשפט לביטחון המדינה במצרים עלול לגזור על פילאלי עונש מאסר עולם עם עבודות פרך.

החקלאות: אחד מתחומי שיתוף הפעולה הבודדים שנותרו בין ישראל למצרים

תחום החקלאות הוא אחד התחומים הבולטים בשיתוף הפעולה בין ישראל למצרים. המתח שנוצר כעת הוא בעייתי במיוחד לאחר החלטת מצרים להחזיר את השגריר בסיוני לקהיר, ולאחר פעילות אינטנסיבית של אנשי עסקים וראשי איגודים כלכליים במצרים, בעידוד השלטונות, לצמצם למינימום את שיתוף הפעולה עם ישראל.

עד כה זכתה ישראל להיענות גדולה מצד מצרים להגביר את שיתוף הפעולה בתחום החקלאות. זהו אחד התחומים הבודדים שבהם מצרים מעונינת בשיתוף פעולה עם ישראל, אפילו יותר מהרצון שמגלה הצד הישראלי. מצרים רבים הגיעו לישראל בשנים האחרונות לעבור קורסים שונים בנושאי חקלאות. ישראל, עצמה, משתתפת במספר חוות חקלאיות ובפרוייקטים נוספים ברחבי מצרים.


1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully