וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוזמה בכנסת - חזרה אל שיטת הבחירה הקודמת

30.11.2000 / 8:17

ח"כ עוזי לנדאו, שהחל בתהליכים שיביאו לשינוי החוק מבקש להחיל עליהם את דין הרציפות; המשמעות - הצעת חוק לשינוי שיטת הבחירות הנוכחית תעבור ישר לקריאה שנייה ושלישית; יו"ר הליכוד נפגש עם מזכ"ל העבודה כדי לדון בזירוז המאמצים לשינוי החוק

התסיסה בכנסת עם ההודעה על ההליכה לבחירות הביאה להאצת היוזמה לשינוי חוק הבחירה הנוכחי והשבתו של החוק הקודם.

ח"כ עוזי לנדאו (ליכוד) החל בתהליכים שיביאו לשינוי החוק עוד בזמן כינונה של הכנסת הקודמת. לנדאו העביר בקריאה ראשונה, הצעת חוק לביטול הבחירה הישירה וכעת הוא מבקש להחיל על הצעתו את דין הרציפות, כדי שניתן יהיה להמשיך את הליך החקיקה מהנקודה בה הופסק.

אם תתקבל הצעתו של לנדאו, תוכל הצעת החוק לעבור מייד לקריאה שנייה ושלישית בכנסת. ההצעה, שהיא יוזמה משותפת של לנדאו והשר יוסי ביילין זוכה, על פי ההערכות, לתמיכה של 60 חברי הכנסת. דרוש תומך נוסף כדי להשיג רוב.

אמש נפגשו יו"ר הליכוד, אריאל שרון, ומזכ"ל מפלגת העבודה, השר רענן כהן, כדי לדון בזירוז המאמצים לשינוי מיידי של שיטת הבחירות. שינוי שיטת הבחירות הוא אינטרס של שתי המפלגות הגדולות וזוכה לתמיכה רחבה בקרב חבריהן. השרה דליה איציק החלה אתמול להחתים את חברי הכנסת על עצומה למען שינוי החוק.

על פי שיטת הבחירות הקודמת, שהיתה נהוגה עד 1996, שמו המצביעים רק פתק אחד בקלפי ובו שם המפלגה לה הם מעניקים את קולם. בשיטה הנוכחית, צריך המצביע לשים שני פתקים, האחד לראשות הממשלה והשני למפלגה. על פי השיטה הישנה, ראש הממשלה היה המועמד בעל הסיכויים הגדולים ביותר להרכיב ממשלה. הפיצול בהצבעה הביא לירידת כוחן של המפלגות הגדולות ועלייתן של המפלגות הקטנות והסקטוריאליות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully