וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ערפאת דוחה את הצעת ברק להסדר ביניים

30.11.2000 / 15:24

ברק גיבש תוכנית לפיה ישראל תכיר במדינה הפלסטינית ותספח בתמורה שטחים ליד ירושלים; ההכרעה בעניין הפליטים וירושלים תדחה; יועצו של ערפאת: "לא נקבל הסכם ביניים חלקי"; בלחץ הבחירות: מגעים לגיבוש פגישה בין ברק ערפאת; הליכוד: "אין לממשלה לגיטימציה להגיע להסכם"

ראש הממשלה, אהוד ברק, חשף היום לראשונה את עיקרי הצעתו להסדר עם הפלסטינים: ישראל תספח ישובים בשטחים ליד ירושלים ותשמר נוכחות בטחונית בבקעת הירדן. בתמורה תכיר ישראל במדינה פלסטינית ותמסור עוד עשרה אחוזים מהשטחים. סוגיית ירושלים והפליטים ידחו למועד מאוחר יותר.

ברק חשף את התוכנית בנאום בפני ועדת העורכים של כלי התקשורת.
במסגרת ההצעה, תעביר ישראל לפלסטינים עשרה אחוזים נוספים משטחי B ו-C לשליטה פלסטינית מלאה, אך תשמר נוכחות ישראל בבקעת הירדן. ברק אמר כי אין להצעה כל קשר להקדמת בחירות.
לדבריו, ישראל תמשיך להלחם באלימות אך אם יווצרו תנאים להסכם -נקבל אותו ללא קשר לבחירות.

יועצו של ערפאת , נביל אבו רודיינה, אמר בתגובה כי הרשות הפלסטינית דוחה את ההצעה: "לא נסכים להסכם ביניים חלקי ללא פתרון כל הבעיות שעומדות על הפרק".
לדבריו, ההסכם צריך להתבסס על החלטות האו"ם, לפתור את בעיית הפליטים והפיכת ירושלים לבירת פלסטין.


בקהיר הועלתה אמש הצעה לערוך בחסות מצרית פגישה בין ברק לבין יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. השנים עשויים להפגש בשבוע הבא בעמאן או בקהיר במטרה לחדש את המו"מ המדיני.

בליכוד הגיבו בזעם לתוכנית וטענו כי לברק אין לגיטימציה להגיע להכרעות משמעותיות לפני הבחירות כשאין לראש הממשלה רוב בכנסת".

ראש הצוות הפלסטיני למשא ומתן, סאיב עריקאת, טען כי, "אזור המזרח התיכון קרוב למלחמה כוללת ולהסלמה בעמדות הקיצוניות", זאת כתוצאה מההתלקחות בשטחים ועקב "פועלה של ממשלת ברק".

עריקאת אישר כי חברי הכנסת הערבים מקיימים מגעים רצופים עם בכירים ברשות הפלסטינית בנוגע לפעילותם הפוליטית. הוא ציין כי לדעתו, תהליך השלום קרס למצב של אין חזור.

שר החוץ המצרי, עמרו מוסא, צוטט אתמול כאומר כי טרם נמצאה הנוסחה לחידוש המשא ומתן והעתיד נראה מעורפל.

ערפאת הגיע אתמול לביקור בטוניס שם נפגש עם הנשיא זיאן אל אבדין בן עלי. בפגישה האשים יו"ר הרשות את ישראל כ"חוסמת הספקת מזון ותרופות לתושבי השטחים". לדברי ערפאת, העם הפלסטיני ממשיך לצעוד בראש זקוף אל אל מול הכיבוש הישראלי במטרה להקים מדינה עצמאית.

הוגשה הבקשה הרשמית לשיגור כוח המשקיפים לשטחים

אתמול הוגשה לאו"ם בקשה רשמית לשיגור כוח משקיפים לא חמוש, המונה 2000 איש, על מנת שיגן על הפלסטינים. המסמך הוגש בחסות המדינות הבלתי מזדהות.

השר יוסי ביילין, השוהה בניו יורק, אמר כי לדעתו אין צורך בכוחות בינלאומיים אלא בשיחות ישירות על הסכם הקבע. בממשל האמריקאי מקווים כי בסופו של דבר הם לא יצטרכו להטיל וטו על ההצעה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully