וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"לערפאת אין שליטה בשטח"

29.11.2000 / 20:34

כך מעריך היום גורם ביטחוני בכיר; לדבריו המצב ברשות קרוב לאנרכיה; ישראל: החמאס, הג'יהאד והפת"ח מתאמים עמדות; אלי ישי: לברק אין מנדט לחתום על הסכמים בינלאומיים; בכנסת הועבר חוק המונע מהממשלה למסור שטחים

הקדמת הבחירות מאיצה את המירוץ להגעה להסדר עם הפלסטינים. גם בישראל וגם ברשות הפלסטינית מורגשת מאז אמש התעוררות ורצון להידבר. אולם בשטח המצב אחר: התקרית היום בה נפצע קשה אזרח ישראלי בצומת תפוח מעידה על מה שאומרים במערכת הביטחון כבר זמן רב: אין ירידה באלימות ובהסלמה ואף ניכרת עליה באיכות הפיגועים.

אולם למרות זאת אומר הערב גורם בטחוני בכיר כי לראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אין שליטה על כנופיות חמושות בשטחי הרשות. לדבריו אין מאמץ פלסטיני להחזיר לכלא את אסירי החמאס ששוחררו בחודש האחרון ואין רצון אמיתי של ערפאת למנוע הסלמה המאפיינת את חודש הרמאדן.

הגורם אמר כי מנגוני הבטחון הפלסטינים לא נשמעים להוראותיו של ערפאת מחשש להתעמת עם ההמון הפלסטיני. "אנו מתקרבים לאנרכיה ברשות הפלסטינית", אמר הגורם הבטחוני הבכיר. מקורות ישראלים אחרים אומרים כי יש תיאום בין גורמים בפת"ח לבין גורמים בחמאס ובגיהאד האיסלמי.

ובכנסת אישרה היום המליאה בקריאה טרומית הצעת חוק של הליכוד, לפיה הממשלה לא תוכל למסור שטחים ריבוניים אלא לאחר שהדבר אושר ברוב של שמונים חברי כנסת. בשבוע הבא תדון הכנסת בהצעת חוק נוספת האוסרת על ראש הממשלה לחתום על הסכם מדיני בלי רוב במליאה. יושב ראש ש''ס אלי ישי אמר הערב בגלי צה"ל כי לברק אין מנדט לחתום על הסכמים בינלאומיים.

בתוך כך אמר הערב יושב ראש המועצה לביטחון לאומי, עוזי דיין, שישראל צריכה להסתמך פחות על התיווך האמריקני במשא ומתן עם הפלסטינים, ולנהל אותו באופן ישיר.
"בסופו של דבר מי שיחיה פה זה אנחנו לצד הפלשתינים", אמר.
דיין הוסיף כי העימות הנוכחי בשטחים לא מהווה סכנה קיומית למדינת ישראל והביע ספק בסיכויים לגבש הסדר קבע עם הפלסטינים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully